Pasaulyje

2021.11.25 19:35

Iranas kaltinamas vilkinantis kompensavimą numušto Ukrainos lainerio aukų šeimoms

BNS2021.11.25 19:35

Kanada, Jungtinė Karalystė, Švedija ir Ukraina trečiadienį apkaltino Iraną vilkinant kompensacijų mokėjimą numušto ukrainiečių lainerio aukų artimiesiems, teigdamos, kad Teheranas dar nesutiko pradėti derybų.

Šiitiška respublika 2020 metų sausio 8 dieną numušė reisu PS752 skridusį Ukrainos tarptautinių oro linijų (MAU) lėktuvą, vos pakilusį iš Teherano oro uosto. Žuvo visi 176 orlaivyje buvę žmonės, įskaitant 85 Kanados piliečius ir nuolatinius gyventojus.

Praėjus trims dienoms Teheranas pripažino, kad jo pajėgos per klaidą pataikė į lainerį „Boeing 737-800“, skridusį į Kijevą.

„Mes, ministrai, atstovaujantys Kanadai, Švedijai, Ukrainai ir Jungtinei Karalystei, reiškiame didelį nusivylimą, kad Irano Islamo Respublika nepriėmė kelių mūsų prašymų 2021 metų lapkričio 22 dieną susitikti ir derėtis dėl žalos atlyginimo dėl reisu PS752 skridusio lėktuvo numušimo“, – sakoma bendrame keturių valstybių pareiškime.

Penktadienį Kanados užsienio reikalų ministrė Melanie Joly pasikalbėjo su savo kolege brite Elizabeth Truss ir kartu įsipareigojo „siekti teisingumo, patraukiant Iraną atsakomybėn“.

Keturios žalos atlyginimo siekiančios šalys trečiadienį pareiškė, kad jei šiitiška respublika ir toliau „vengs derybų su [šalių] grupe, neliks kito pasirinkimo, kaip tik rimtai apsvarstyti kitus veiksmus ir priemones šiam klausimui išspręsti pagal tarptautinę teisę“.

Sekmadienį Teherane prasidėjo 10 karių, siejamų su lainerio numušimu, teismas.

Kovą paskelbtoje galutinėje ataskaitoje Irano civilinės aviacijos organizacija (CAO) atkreipė dėmesį į raketų smūgius ir iraniečių sausumos pajėgų „parengtį“ dėl 2020-ųjų pradžioje tvyrojusios įtampos tarp Irano ir Jungtinių Valstijų.

Prieš pat tragediją šiitiška respublika buvo smogusi JAV bazei Irake, atsakydama į generolo Qassemo Soleimani (Kasemo Soleimanio) nužudymą, ir laukė Vašingtono atsako.

Ukraina, per katastrofą netekusi 11 piliečių, tą ataskaitą pavadino „cinišku bandymu nuslėpti [tikrąsias] tragedijos priežastis“. Tuo metu Otava pareiškė, kad dokumente nėra „jokių tvirtų faktų ar įrodymų“, ir pažadėjo netrukus paskelbti savo pačios tyrimo rezultatus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt