Pasaulyje

2016.11.21 10:08

B. Obama po aštuonerių metų atsisveikino su pasauline scena

ELTA2016.11.21 10:08

JAV prezidentas Barackas Obama sekmadienį atsisveikino su pasauline scena, apsvarstydamas savo palikimą, duodamas patarimų savo įpėdiniui ir paskutinio turo po užsienį metu aptardamas savo būsimą gyvenimą po prezidentavimo, praneša agentūra AFP.

Per paskutinę užsienio spaudos konferenciją Peru sotinėje Limoje B. Obama kreipėsi į Amerikos ir pasaulio žmones. JAV lyderis siekė perduoti labai svarbią žinią, ruošdamasis perduoti šalies vairą išrinktajam nekilnojamojo turto magnatui Donaldui Trumpui, kuris dėl savo retorikos išgąsdino kai kuriuos žmones tarptautinėje bendruomenėje. 

Keli B. Obamos draugai pasaulio lyderiai, užbaigdami viršūnių susitikimą, pasakė jausmingus atsisveikinimo žodžius. 

Paskutinės B. Obamos kaip prezidento kelionės metu vyravo nežinomybė dėl D. Trumpo, pasisakiusio apie pokario pasaulio tvarką, užsipuolusio laisvą prekybą ir JAV „kaip policininkės“ vaidmenį pasaulyje. Tai keista kelionė po užsienį JAV lyderiui, kuris agitavo prieš D. Trumpą ir apibūdino jį esant netinkamą į prezidento postą, tačiau kelionės metu bandžiusį nuraminti JAV sąjungininkus dėl ateities. Jis prašė pasaulio elgtis su milijardieriumi kaip žadėjo pats B. Obama: „Palaukite ir pamatysite“.

Be to, B. Obama siekė užbėgti už akių savo įpėdiniui dėl kai kurių svarbiausių klausimų. JAV prezidentas skelbė, kad jo parašas sutartyje dėl Ramiojo vandenyno regiono partnerystės (TPP) vis dar galioja, nepaisant D. Trumpo pažadų nutraukti šį susitarimą, ir teigė norįs prieš palikdamas prezidento postą pasiekti susitarimą dėl Ukrainos krizės.

Žiaurus Sirijos karas buvo vienas didžiausių užsienio politikos iššūkių B. Obamai per aštuonerius metus Baltuosiuose rūmuose. Jis apgynė savo sprendimą nesiveržti į Siriją, tačiau įspėjo, kad nematyti kraujo praliejimo pabaigos. 

„Nesu optimistiškas dėl trumpalaikių perspektyvų Sirijoje“, – sakė JAV lyderis ir kaltino Rusijos ir Irano paramą Sirijos prezidento Bashar al-Assad režimui.

„B. al-Assadas buvo paskatintas. Tai vyras, nusprendęs, kad savos šalies sunaikinimas, šalies pavertimas griuvėsiais ir matymas, kaip gyventojai išsiskirto ir žūsta, yra verti to, kad jis tvirčiau laikytųsi valdžioje“, – kalbėjo B. Obama.

Be kita ko, JAV lyderis išreiškė apgailestavimą, kad jo prezidentavimo metu buvo priešintasi tokiems klausimams kaip ginklų kontrolės sugriežtinimas, minimalios algos didinimas ir išlaidos infrastruktūrai. Tačiau politikas apgynė savo prezidentavimo vertybes. 

„Dienos pabaigoje ir praėjus aštuoneriems metams galiu pažvelgti atgal ir pasakyti, kad nuolatos dariau tai, kas, maniau, yra geriausia. Tai nereiškia, kad tu nedarai klaidų. Bet tai reiškia, kad esi ištikimas savo priesaikai ir įsipareigojimas, kurios prisiėmei tave išrinkusiems žmonėms“, – pridūrė B. Obama.

B. Obama dar nėra nusprendęs, kuo užsiims užbaigęs prezidento kadenciją. Jis sakė norįs pailsėti, praleisti laiko su dukterimis, rašyti ir daug ką apsvarstyti. JAV lyderis neplanuoja skubiai grįžti į politiką, tačiau neatmetė tokios galimybės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.