Pasaulyje

2021.11.25 07:30

JAV reiškia tvirtą paramą Lenkijai dėl migrantų krizės pasienyje su Baltarusija

atnaujinta 08.46
BNS2021.11.25 07:30

JAV prezidento Joe Bideno patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake`as Sullivanas trečiadienį perdavė savo kolegai lenkui, kad Jungtinės Valstijos tvirtai palaiko Lenkiją, šiai susidūrus su migrantų krize pasienyje su Baltarusija.

J. Sullivanas „perdavė tvirtą paramą Lenkijai [Baltarusijos neteisėto prezidento Aliaksandro] Lukašenkos režimo veiksmų, sukūrusių migracijos krizę, akivaizdoje“, nurodoma Baltųjų rūmų pranešime.

J. Bideno patarėjas per pokalbį su Lenkijos nacionalinio saugumo biuro vadovu Pawelu Solochu taip pat akcentavo „tvirtą dvišalį bendradarbiavimą gynybos klausimais ir pasveikino nuolatines pastangas stiprinti NATO atgrasymo poziciją“, sakoma pareiškime.

„Jie taip pat apsikeitė nuomonėmis apie Rusijos karinę veiklą netoli Ukrainos“, – priduriama jame.

Lenkija kaltina Baltarusiją sąmoningai kurstant politinę ir žmogaus teisių krizę, viliojant migrantus, daugiausia iš Artimųjų Rytų, pažadu lengvai patekti į Lenkiją ir Europos Sąjungą.

Baltarusija tai neigia, o Lenkija tvirtina, kad Minsko sąjungininkė Maskva taip pat įsitraukusi į mėginimą destabilizuoti Europos Sąjungą. Rusija tai neigia.

Tarptautinė žmogaus teisių organizacija „Human Rights Watch“ (HRW) trečiadienį pareiškė, kad Baltarusijos pasieniečiai gali būti kalti dėl migrantų kankinimo pasienyje su Lenkija, ir pridūrė, kad abi šalys įvykdė „rimtų žmogaus teisių pažeidimų“.

J. Bidenas per stalinizmo laikais Ukrainoje sukelto bado metines žada remti Kijevą

JAV prezidentas Joe Bidenas trečiadienį priminė stalinizmo laikais tyčia sukeltą badą Ukrainoje, nusinešusį milijonus gyvybių, ir pažadėjo savo šalies paramą Kijevui jo dabartinėje kovoje su Rusija.

1932–1933 metais per tuometinio Sovietų Sąjungos lyderio Josifo Stalino vykdytą prievartinę žemės ūkio kolektyvizaciją mirė keli milijonai ukrainiečių, atėmus derlių nebeturėjusių ko valgyti.

J. Stalino nurodymu Ukrainoje vykdytas žmonių marinimas badu vadinamas Holodomoru, jo metinės minimos kasmet lapkričio mėnesį.

Dvi dešimtys šalių yra pripažinusios, kad Holodomoras buvo ukrainiečių tautos genocidas.

„Pagerbiame milijonus nekaltų ukrainiečių, kentėjusių ir mirusių per Holodomorą, – sakoma J. Bideno pareiškime. – Vyrai, moterys ir vaikai, netekę gyvybių per šį badą, buvo Josifo Stalino režimo brutalios politikos ir tyčinių veiksmų aukos.“

Kalbėdamas apie dabartinę įtampą tarp Vakarų remiamos Ukrainos vyriausybės ir Vladimiro Putino valdomos Rusijos, J. Bidenas sakė, kad „Jungtinės Valstijos taip pat dar kartą patvirtina savo šiandieninį įsipareigojimą Ukrainos žmonėms ir savo tvirtą paramą Ukrainos suverenumui ir teritoriniam vientisumui“.

Vakarų sostinės reiškė nerimą dėl pranešimų apie Rusijos karinę veiklą prie Ukrainos sienų šį mėnesį ir baiminosi, kad Maskva galbūt planuoja invaziją.

Maskva ne kartą atmetė tokius pareiškimus ir kaltina Vakarus „isterija“ bei dezinformacija.

Ukrainos kariuomenė šalies rytiniuose Donecko ir Luhansko regionuose kovoja su Maskvos remiamais separatistais, o 2014 metais Rusija atplėšė nuo Ukrainos ir aneksavo Krymo pusiasalį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt