Pasaulyje

2016.11.20 14:24

Pasibaigus Jubiliejiniams metams popiežius uždarė Šv. Petro bazilikos Šventąsias duris

BNS 2016.11.20 14:24

Popiežius Pranciškus sekmadienį užbaigė Katalikų Bažnyčios „Gailestingumo metus“ simboliškai uždarydamas Šv. Petro bazilikos Šventąsias duris po to, kai per praėjusius 12 mėnesių jis paskelbė Motiną Teresę šventąja ir priėmė Vatikane Sirijos musulmonų pabėgėlių.

Argentinietis popiežius, kurį, kaip jis teigia, įkvepia Pranciškus Asyžietis, per pastaruosius metus daug dėmesio skyrė nuskriaustiesiems, laikė ypatingas mišias ir vieną penktadienį per mėnesį bendravo su pabėgėliais, sekso vergijos aukomis, ligotais, senyvais žmonėmis bei pažeidžiamais vaikais.

Iškilmingos Šventųjų durų uždarymo ceremonijos metu pontifikas pasimeldė prie durų, esančių į dešinę nuo jos pagrindinio įėjimo, ir papuoštu 16 bronzinių panelių, vaizduojančių žmogaus nuodėmių atleidimą gailestingumu. Vėliau popiežius įėjo į vidų ir duris uždarė.

Šios durys bus iš vidaus užmūrytos ir bus atvertos jau kitais jubiliejiniais metais – 2025-aisiais.

Ypatingi nuodėmklausiai

Gailestingumo metų pradžioje popiečius paskelbė, kad jubiliejiniais metais kunigai visame pasaulyje galės atleisti aborto nuodėmę, ir asmeniškai išrinko daugiau nei tūkstantį „gailestingumo misionierių“, imtų vadinti „ypatingais nuodėmklausiais“. Jie galėjo atleisti tokias nuodėmes, kurias paprastai atleidžia tik pontifikas, – nuo mėginimo nužudyti pontifiką iki Eucharistijos paniekinimo.

Tradiciškai katalikai maldininkai būdavo skatinami nuvykti į Romą, kur galėdavo tikėtis nuodėmių atleidimo, perėję Šventąsias duris jubiliejiniais metais. Pranciškus faktiškai panaikino šį 700 metų gyvavusį paprotį, nurodęs visoms pasaulio katedroms atverti savo Šventąsias duris.

Be to, nesilaikydamas tradicijos jis pirmiau atvėrė ne Šv. Petro bazilikos duris, o šiai ceremonijai nuvyko į Centrinės Afrikos Respublikos sostinę Bangį, kur atvėrė katedros duris taip parodydamas, kad Katalikų Bažnyčiai yra svarbios ir toli nuo Romos nutolusios vyskupijos.

Kaliniai, benamiai, pabėgėliai

Daugiau nei 100 tūkst. piligrimų, įskaitant ir Ispanijos karalienę Sofiją bei 1500 benamių, šių metų rugsėjį suplūdo į Vatikaną Motinos Teresės kanonizavimo iškilmėms. Jų metu pontifikas užtikrino, kad didžiausias dėmesys būtų skirtas visuomenės atstumtiesiems. Jis laikė specialias mišias neįgaliesiems, skurstantiems ir benamiams žmonėms, kaliniams, įskaitant ir kalintiems iki gyvos galvos.

Be to, popiežius Šv.Petro aikštėje atidarė nemokamą medicinos kliniką benamiams.

Tačiau veikiausiai vienu įsimintiniausių įvykių šiais Gailestingumo metais buvo pontifiko kelionė į Lesbo salą, iš kurios jis į Vatikaną atskraidino tris Sirijos pabėgėlių musulmonų šeimas.