Pasaulyje

2021.11.24 23:20

Kinijos diplomato išsakyti priekaištai Maldeikiui pasirodė silpni: argumentai nurašyti nuo Baltarusijos ambasados

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.11.24 23:20

Kinijos ir Lietuvos diplomatiniams santykiams pasiekus žemiausią lygį, Pekino atstovai pabrėžia, kad vienintelis būdas atitaisyti esą padarytą žalą – pervadinti Taivaniečių atstovybę taip, kaip įprasta pasaulyje – Taipėjaus. Ambasadoje Vilniuje surengtoje spaudos konferencijoje, kurios filmuoti neleista, skriejo kaltinimai Lietuvos valdžiai.

Popietę į Kinijos ambasadą pamažu atvyko vis daugiau žiniasklaidos. Pagrindinis klausimas, į kurį visi tikėjosi išgirsti atsakymą – ar Kinija dėl to, kad Lietuva leido Vilniuje įsteigti Taivano atstovybę, ryšis nutraukti diplomatinius santykius. Pačią konferenciją buvo galima filmuoti tik valstybinei Kinijos televizijai.

Tai, kas vyko, užfiksavo ir keli fotografai. Ambasados atstovas Qu Baihua pareiškė, kad Kinija baisiai įskaudinta Lietuvos veiksmų. Esą šitaip buvo pažeistas „vienos Kinijos“ principas, o Pekinas visaip bandė kalbėtis su Užsienio reikalų ministerija, tačiau nieko nepešė.

Maldeikis apie Kinijos spaudimą: neleisime būti stumdomi, kad ir kas tai bebūtų

Priekaištai Lietuvos užsienio politikai skriejo vienas po kito – jauni ir energingi politikai itin aktyviai atakuoja Kiniją siekdami naudos sau, Lietuva pataikauja Jungtinėms Valstijoms siekdama nuolatinio amerikiečių karių dislokavimo šalyje, Lietuva veidmainiauja kalbėdama apie demokratiją, nors pati neva engia rusakalbius ir lenkus gyvenančius šalyje, o dabar dar ir pažeidžia migrantų teises pasienyje su Baltarusija.

„Aš pamačiau, kad didelis dramblys pagimdė mažą, taip sakant, pelytę. Visiškai silpni argumentai, kurie nurašyti nuo Baltarusijos ambasados teksto. Turbūt Baltarusijos ambasada paskolino tekstus. Norisi tikėti, kad tokia valstybė kaip Kiniją turėtų stipresnių argumentų“, – tikina Seimo narys Matas Maldeikis.

Po kone valandą trukusios spaudos konferencijos žinutė aiški – Taivaniečių atstovybė turi būti pervadinta į Taipėjaus atstovybę.

„Ankščiau Pekinas tiesiogiai nepateikdavo savo reikalavimų, ko reikia, kad santykiai pradėtų ar būtų tiesiog kelyje normalizavimosi link. Dėl galimybės, kad Kinija ryžtųsi nutraukti santykius su Lietuva, šiuo metu tai tikrai menkai tikėtina. Didžiąja dalimi mano nuomonė grįsta pačios Kinijos viduje vyraujančiomis diskusijomis ir debatais“, – LRT TELEVIZIJAI sako Rytų Europos studijų centro asocijuotas ekspertas Raigirdas Boruta.

Kinijos užsienio reikalų ministerija jau ne pirmą dieną svaidosi grasinimais – ir Lietuvai, ir Jungtinėms Valstijoms. Jos, pasak Pekino, ir yra atsakingos už atidarytą Taivaniečių atstovybę Lietuvoje. Trečiadienį tai priminta dar sykį.

„Matant Jungtinių Valstijų pranešimus, tampa akivaizdu, kas už viso šito slepiasi. Jungtinės Valstijos turi laikytis „vienos Kinijos“ principo ir politinių įsipareigojimų dėl diplomatinių santykių su Kinija. Privalo nustoti kurstyti liepsnas ir kurti konfrontaciją, siųsti signalus „Taivano nepriklausomybės“ šalininkams. Norime įspėti ir Lietuvą – katės letenėlė nusvils“, – sako Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas.

Bet Pekinas ir toliau raudonuoja iš pykčio: Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas pakvietė Taivaną į virtualų daugiau kaip 100 šalių viršūnių susitikimą demokratijos klausimais. Kinijai kvietimas neįteiktas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt