Pasaulyje

2016.11.20 16:27

Sekmadienį A. Merkel turėtų pranešti apie sprendimą siekti ketvirtosios kadencijos

BNS2016.11.20 16:27

Vokietijos kanclerė Angela Merkel sekmadienį turėtų pranešti savo sprendimą siekti perrinkimo. Manoma, kad daugelyje pasaulio sostinių šis sprendimas bus priimtas kaip stabilumo ženklas po šoko, kurį sukėlė britų sprendimas išstoti iš ES bei Donaldo Trumpo išrinkimas JAV prezidentu.

Po kelis mėnesius trukusių spėlionių dėl jos planų A. Merkel sekmadienį 18 val. Grinvičo laiku (20 val. Lietuvos laiku) rengia spaudos konferenciją konservatyvios Krikščionių demokratų partijos (CDU) susitikimo metu ir praneš apie ketinimą siekti perrinkimo ateinančiais metais.

62 metų A. Merkel didžiausiai Europos ekonomikai vadovauja nuo 2005 metų. Šalyje nėra kadencijų apribojimo. Išrinkta dar vienai kanclerės kadencijai, kas, kaip rodo apklausos, yra tikėtina, A. Merkel susilygintų su savo mokytoju Helmutu Kohliu, kuris ėjo federalinio kanclerio pareigas 1989 metais, kai krito Berlyno siena.

Vokietijos užsienio santykių tarybos vadovė Daniela Schwarzer mano, kad A. Merkel pareigos jausmas veikiausiai paskatino ją priimti sprendimą siekti perrinkimo.

„Atsižvelgiant į galimas D. Trumpo pergalės pasekmės Europai, manau, kad užduotis yra dar didesnė dabar, nei ji buvo prieš Amerikos prezidento rinkimus. Todėl manau, kad ji galvoja, jog darbas dar nebaigtas: reikia ir toliau vesti Europą“, – sakė D. Schwarzer.

Sugrąžins į jos glėbį

A. Merkel – pastoriaus duktė – užaugo komunistinėje Rytų Vokietijoje ir yra populiari tarp vokiečių, kurie ją laiko atviru žmogumi ir saugiu pasirinkimu šiais nestabiliais laikais. Tačiau jos sprendimas įsileisti į šalį daugiau nei milijoną prieglobsčio prašytojų per praėjusius dvejus metus sumažino jos rėmėjų gretas.

Toks sprendimas taip pat sustiprino populistinės dešiniųjų pažiūrų partijos „Alternatyva Vokietijai“ (AfD), sukėlusias nerimą dėl imigracijos, pozicijas.

Tačiau stebėtojai sako, kad pastaruoju metu pasaulyje įvykę svarbūs politiniai įvykiai tradiciškai rizikos vengiančius vokiečius sugrąžins į A. Merkel glėbį.

„Visuomenės nuspėjamumo ir stabilumo poreikis rinkiminiais 2017 metais gali būti toks didelis, kad net ir susvyravusi parama A. Merkel kanclerystei galiausiai nepakenks jos sėkmei rikimuose“, – mano dienraštis „Die Zeit“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.