Pasaulyje

2021.11.25 16:02

Netoli Ukrainos sienų su Rusija ir Baltarusija dislokuotos lietuviškos antidroninės EDM4S sistemos

Res Publica, InformNapalm, LRT.lt2021.11.25 16:02

Dėl sudėtingos karinės-politinės padėties prie Ukrainos sienų su Rusijos Federacija ir Baltarusijos Respublika, taip pat Kremliaus hibridinės specialiosios operacijos prieš Lenkiją ir Baltijos šalis fone, Ukrainos kariuomenė stiprina pavojingų pasienio ruožų apsaugą naujausiomis radijo-elektroninio karo sistemomis „Bukovel-AD R4“ ir lietuviškomis EDM4S. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kariškiai taip pat dalijasi kovine patirtimi su kolegomis iš Lenkijos, nes priešo bepiločių, naudojamų koordinuoti provokacijas prasiveržti pro sienos ruožus, slopinimas yra svarbus veiksnys, atgrasantis agresorių. Išsami informacija – išskirtinėje tarptautinės savanorių bendruomenės „InformNapalm“ fotoreportaže.

„Res Publica“ yra Lietuvoje veikianti nevyriausybinė savanorių organizacija, kovojanti su melagienomis ir dezinformacija. „Res Publica“ ir jos bendradarbiai Ukrainoje „InformNapalm“ yra LRT.lt partneriai.

Šią savaitę Ukrainos kariškiai pasienio zonose surengė ne vieną renginį, kurio metu su kolegomis iš Lenkijos pasidalino patirtimi, kaip naudotis radijo-elektroninio karo sistema „Bukovel-AD R4“.

Naujausia Ukrainos radijo-elektroninio karo sistema „Bukovel-AD R4“ jau keletą metų sėkmingai naudojama karo zonoje Donbase kovojant su Rusijos bepiločiais. Kūrėjai jį nuolat tobulina ir nuo 2021 metų teigia, kad kompleksas pajėgus užfiksuoti rusiškus bepiločius „Orlan-10“ iki 100 km atstumu. Efektyvus priešo bepiločių radijo slopinimo nuotolis vykdomas iki 20 km atstumu. Komplekso paruošimo laikas kovinei padėčiai yra tik 2 minutės.

Primename, kad lapkričio 16 dieną Ukrainos karo-elektroninio karo technika perėmė Rusijos bepilotį „Orlan-10“. Anksčiau taip pat buvo ne sykį pranešta apie Rusijos bepiločių slopinimą ir perėmimą Jungtinių pajėgų operacijos srityje. Apie vieną iš šių atvejų InformNapalm bendruomenė plačiau rašė 2021 metų birželį, taip pat pateikė svarbių faktų apie rusiškų bepiločių panaudojimą Donbase.

„InformNapalm“ savanoriai taip pat atliko atvirųjų šaltinių žvalgybą ir atkreipė tarptautinės bendruomenės dėmesį, kad Rusijos kariuomenė Lietuvos pasienio regionuose aktyviai treniruojasi naudoti bepiločius ir tobulina jų avarinį nusileidimą neparuoštose vietose pelkėtose vietose.

Išvada

Vyksta ilgalaikė Rusijos karinė agresija prieš Ukrainą. Ji prasidėjo nuo Krymo užgrobimo ir okupacijos, tęsėsi kare Donbase ir kelia grėsmę ne tik Ukrainai, bet ir NATO šalims. Tik bendri sąjungininkų veiksmai ir noras kartu ginti savo sienas nuo teroristinių ir karinių grėsmių gali priversti Kremlių atsisakyti tolesnio karo Europoje eskalavimo. Ukrainai reikalinga ne tik NATO šalių parama ir karinė-techninė pagalba, bet ji taip pat turi kovos su Rusijos hibridinėmis grėsmėmis patirtį, kuria dalijasi su partneriais ir draugiškomis kaimyninėmis valstybėmis, kad kartu sustiprintų saugumą Rytų Europos regione.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt