Pasaulyje

2021.11.28 18:24

„Galbūt didžiausia įkalinimo įstaiga pasaulyje“: vaizdai neigia informaciją apie „laimingus uigūrus“

LRT.lt2021.11.28 18:24

„YouTube“ pasirodęs vaizdo įrašas apie Sindziango įkalinimo įstaigas vėl sukėlė nuogąstavimų dėl Kinijos vykdomo susidorojimo su etninėmis mažumomis politikos. Tyrėjų teigimu, vaizdo įrašas suteikia naujų įrodymų, tačiau nerimaujama dėl jį paskelbusio vaizdaraštininko saugumo, rašo „Deutsche Welle“ (DW). 

20 minučių trukmės vaizdo įrašas, kuriame matyti daugiau nei dešimt Kinijos Sindziango uigūrų autonominiame regione esančių internavimo įstaigų, pateikė naujų įrodymų ir paskatino grįžti prie diskusijos apie Kinijos vykdomą plataus masto susidorojimą su regione gyvenančiomis etninėmis mažumomis.

Įraše matomus vaizdus nufilmavo kinas, vardu Guanguanas, kurį apsilankyti Sindziange paskatino JAV naujienų portalo „BuzzFeed News“ straipsnių serija ir joje paminėtos konkrečios kelių tokių įstaigų vietos.

Spalį socialiniame tinkle „YouTube“ paskelbtas vaizdo įrašas patraukė tyrėjų ir Kinijos vykdomu plataus masto susidorojimu su Sindziange gyvenančiomis etninėmis mažumomis besidominčių akademikų dėmesį. Architektė Alison Killing, padėjusi „BuzzFeed News“ sukurti stovyklų palydovinių vaizdų žemėlapį, sakė, kad vaizdo įraše pateikiama informacija patvirtina tai, kas, kaip manoma, vyksta Sindziange.

„Dirbant su palydovinėmis nuotraukomis visuomet tenka kliautis kitais informacijos šaltiniais, kurie patvirtina tai, ką matote, – sakė ji DW. – Tai gali būti vietoje daryti vaizdo įrašai, kokį šiuo atveju ir matome.“

Kitos patvirtinimo formos, kuriomis remiasi tokie tyrėjai kaip A. Killing, gali būti pokalbiai su buvusiais sulaikytaisiais ir įkalinimo įstaigose apsilankiusių žurnalistų pateikiama informacija. Anot jos, Guanguano vaizdo įrašas padėjo nustatyti, ar jame matomos įstaigos yra kalėjimai, ar sulaikymo centrai.

Uigūrų žmogaus teisių gynėja ir Atlanto tarybos strateginio bylinėjimosi projekto vyresnioji bendradarbė Rayhan Asat sakė, kad nefiltruota vaizdo medžiaga yra dar vienas dokumentas, gulantis į Sindziange vykdomo susidorojimo bylą ir paneigiantis valstybinę propagandą apie „laimingus uigūrus“.

„Tikiuosi, kad ir daugiau kinų, tokių kaip šis džentelmenas, stos ginti savo bendrapiliečius“, –sakė ji DW.

Nufilmuotos ir „YouTube“ paskelbtos kelios sulaikymo vietos

„2019 metais lankiausi Sindziange keliaudamas dviračiu, tačiau šį kartą mano vizito tikslas yra visiškai kitas, – vaizdo įraše sako Guanguanas. – Perskaičiau „BuzzFeed News“ istoriją, pasakojančią apie tai, kad lygindami palydovines nuotraukas žurnalistai nustatė daugelio Sindziango sulaikymo centrų vietas.“

Norėdamas nufilmuoti 18 sulaikymo įstaigų aštuoniuose Sindziango miestuose, jis vadovavosi portalo sukurtu palydoviniu žemėlapiu „Mapbox“ ir Kinijos „Baidu Maps“ tarnybos pateikiamais palydoviniais vaizdais. Nors vaizdo įrašas socialiniame tinkle „YouTube“ pasirodė tik praėjusį mėnesį, manoma, kad Sindziange Guanguanas lankėsi ir sulaikymo centrus filmavo 2020 m.

„Dėl Kinijos Vyriausybės potvarkių užsienio žurnalistams labai sunku patekti į Sindziangą ir pakalbinti vietos gyventojus. Pagalvojau, kad jei užsienio žurnalistai negali nuvykti į Sindziangą, aš galiu nuvykti“, – sako jis vaizdo įraše.

Savo kelionę Guanguanas pradėjo rytiniame Hamio mieste, kur apžiūrėjo Hamio privalomosios priklausomybių reabilitacijos centrą. Programoje „Baidu Maps“ šio pastato nebuvo, tačiau grotos ant langų ir spygliuotos vielos tvora leido įtarti, kad tai gali būti sulaikymo centras.

Tada jis nuvyko į Morio kazachų autonominę apygardą Sindziange, kur nufilmavo spygliuota viela apjuostą sulaikymo centrą su stebėjimo bokštais. Vėliau jis pravažiavo pro Morio apygardos sulaikymo centrą. Nė vieno iš šių objektų „Baidu Maps“ žemėlapiuose nebuvo.

Atvykęs į Sindziango sostinę Urumčį, jis apžiūrėjo kelias įstaigas su sargybos bokštais ir aukštomis spygliuotos vielos tvoromis – tai yra pagrindiniai Sindziange veikiantiems sulaikymo centrams būdingi bruožai. Ant kai kurių pastatų sienų puikavosi įvairūs šūkiai, pavyzdžiui, „Reforma per darbo ir kultūros transformaciją“.

Kompleksai, kuriuose telpa „tūkstančiai“

Liepą naujienų agentūros „Associated Press“ (AP) atstovai aplankė kamerą Urumčio sulaikymo centre Nr. 3 ir apibūdino šią įstaigą kaip „didžiausią šalyje ir galbūt pasaulyje, su visu kompleksu užimančią beveik 90 hektarų“.

Palydovinėmis nuotraukomis ir apžiūros metu matytais kamerų vaizdais paremtais AP skaičiavimais „centre galėtų tilpti maždaug 10 tūkst. žmonių, arba gerokai daugiau, jei jis būtų perpildytas“.

Pastaruosius kelerius metus Kinijos Vyriausybė masinį maždaug milijono ar daugiau etninių mažumų atstovų sulaikymą Sindziange vadina „karu su terorizmu“. Pranešama, kad uigūrai apgyvendinami internuotųjų asmenų stovyklose visame Sindziange; iš jų išėjusios moterys pasakoja apie patirtą prievartą ir seksualinį išnaudojimą.

Vaizdo įraše Guanguanas taip pat užsimena apie tai, kad pirmosios kelionės į Sindziangą metu vietiniai hanių kilmės kinai jam sakę, jog nemažai uigūrų perkeliami į kitus regionus kaip pigi darbo jėga.

Kadangi Guanguanas vaizdo įraše parodė savo veidą, pasigirdo nuogąstavimų dėl jo paties saugumo. Į „YouTube“ įkeltame naujame vaizdo įraše Guanguanas teigia tikintis, kad filmuota medžiaga, kurioje matomos įkalinimo įstaigos, gali būti panaudota kaip įrodymas. „Neturiu galimybės tiesiogiai mesti iššūkį Kinijos Vyriausybei, todėl padariau tai, ką galėjau“, – sako jis.

Kinija gina Sindziange vykdomą politiką

Praėjusį trečiadienį Sindziango regiono vyriausybės atstovas Xu Guixiangas pareiškė, kad regionas ėmėsi „tvirtų, ryžtingų ir efektyvių“ kovos su terorizmu priemonių ir pasiekė laimėjimų.

Nors yra skirtingų nuomonių apie kovos su terorizmu ir deradikalizacijos politiką Sindziange, istorija neabejotinai ją pateisins, Xu Guixiango žodžius cituoja Kinijos valstybinis laikraštis „Global Times“.

Tų, kurie pasinaudodami Sindziangu siekia kištis į Kinijos vidaus reikalus, bandymai pasmerkti žlugti, pridūrė jis.

Kitą dieną Kinijos užsienio reikalų ministerija taip pat išplatino pranešimą.

„Noriu pabrėžti, kad Sindziango problemos iš esmės yra susijusios su kova su terorizmu, radikalizacija ir separatizmu, o ne su žmogaus teisėmis ar religija“, – sakė ministerijos atstovas Zhao Lijianas.

„Sudėtingoje ir sunkioje kovoje su terorizmu Sindziangas ėmėsi tvirtų, ryžtingų ir efektyvių deradikalizacijos priemonių. Dėl to Sindziange jau penkerius metus neįvykdytas nė vienas teroristinis išpuolis“, – aiškino jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt