Pasaulyje

2021.11.24 14:57

Cichanouskaja kalboje EP paragino veikti prieš Minsko režimą: „Baltarusija neturi kitų metų“

atnaujinta 15.17
LRT.lt2021.11.24 14:57

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja trečiadienį plenariniame Europos Parlamento posėdyje teigė, kad „baltarusiai yra primiršti europiečiai“ ir paragino Europą veikti prieš Aliaksandro Lukašenkos režimą, nes jos šalies visuomenė „neturi kitų metų“.

„Baltarusiai nebėra saugūs savo namuose ir užsienyje. Kaip matėme, Minsko režimas parodė, kad nori sulaikyti žmones, skrendančius tarptautiniais skrydžiais, pasitelkti tarptautines organizacijas ir sutartis, kad nubaustų disidentus, panaudotų migrantus taip, kad jie sąmoningai sukrėstų Europos stabilumą ir saugumą“, – kalbėjo S. Cichanouskaja.

S. Cichanouskaja prisiminė, kaip pernai gruodį kreipėsi į Europos Parlamentą ir pasakojo apie 2020-ųjų metų įvykius Baltarusijoje ir masinius protestus prieš Minsko režimą.

„Tada pasaulis pamatė, kaip pabudo Baltarusija“, – EP plenariniame posėdyje sakė S. Cichanouskaja.

Opozicijos lyderė savo kalboje taip pat pasiūlė tris kovos su A. Lukašenkos „diktatūros virusu“ žingsnius: izoliaciją, neigiamo poveikio gydymą ir imuniteto nuo jo ugdymą.

„Baltarusijos atveju tai reiškia režimo izoliavimą ir nepripažinimą (įskaitant žodžio „prezidentas“ vartojimo nutraukimą Lukašenkos atžvilgiu, naujų ambasadorių nepaskyrimą ir režimo atstovų nekvietimą į tarptautinius renginius ir tarptautines organizacijas). Taip pat, sankcijų išplėtimą ir sankcijose esančių „skylių“ užkamšymą, žmogaus teisių pažeidėjų persekiojimo pagal visuotinę jurisdikciją pažabojimą, aktyvistų, žmogaus teisių gynėjų ir savanorių paramą bei režimo aukų reabilitaciją“, – kalbėjo S. Cichanouskaja.

Baltarusijos opozicijos lyderė taip pat palietė migracijos krizės ES ir Baltarusijos pasienyje temą ir klausė europarlamentarų: „Tarkime, kad šis piktnaudžiavimas migrantais būtų kažkaip sustabdytas, ar tikrai manote, kad režimo piktnaudžiavimai ir grasinimai už jo sienų tuo pasibaigs?“.

Ji įspėjo, kad režimas nusiteikęs didinti narkotikų kontrabandos ir karinių provokacijų mastus.

S. Cichanouskaja teigė, kad Baltarusijos demokratinis judėjimas negali sau leisti ilgiau laukti Europos. Ji ragino pakeisti Europos solidarumą ir reiškiamą susirūpinimą konkrečiais veiksmais bei aktyviau kovoti su autokratija. Ji patikino europarlamentarus, kad ES sankcijos prieš Baltarusijos režimą veikia, paragino jų toliau laikytis ir atkreipė dėmesį, kad „sankcijos skaldo elitą, griauna korupcines schemas ir suskaldo žmones aplink Lukašenką“.

„Nepamirškime Baltarusijos sąžinės kalinių ir padėkime tiems, kurie buvo priversti išvykti iš šalies. Nuo to, ar eisime šiuo keliu kartu priklauso ne tik demokratija Baltarusijoje, bet ir demokratija Europoje“, – apibendrino S. Cichanouskaja.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt