Pasaulyje

2016.11.19 12:59

Po D. Trumpo pergalės Ramiojo vandenyno regiono lyderiai paragino ginti laisvąją prekybą

BNS2016.11.19 12:59

Pasaulio lyderių susitikime Peru penktadienį buvo raginama kovoti su didėjančiu protekcionizmu, nes po Donaldo Trumpo pergalės JAV prezidento rinkimuose pradėta baimintis, kad laisvajai prekybai, o kartu ir visai pasaulinei ekonomikai, iškilo grėsmė.

Praėjusią savaitę prezidento rinkimus laimėjęs D. Trumpas sėkmingai išnaudojo darbininkų klasės rinkėjų nuoskaudas, kad dėl globalizacijos jų padėtis daug metų blogėjo. Išrinktasis JAV prezidentas pažadėjo apsaugoti amerikiečių darbo vietas nuo pigios darbo jėgos iš Kinijos ir Meksikos.

Azijos ir Ramiojo vandenyno ekonominio bendradarbiavimo (APEC) viršūnių susitikime dalyvavo 21 šalies atstovai. Peru prezidentas Pedro Pablo Kuczynski paragino regiono lyderius tvirtai ginti laisvąją prekybą, o JAV savo ruožtu bandė nuraminti sunerimusias sąjungininkes.

„JAV ir Didžiojoje Britanijoje įsigali protekcionistinės tendencijos“, – APEC lyderiams sakė P. P. Kuczynski.

„Svarbiausia, kad pasaulinė prekyba vėl augtų ir kad protekcionizmas būtų nugalėtas“, – sakė jis.

D. Trumpas JAV prezidento rinkimuose nugalėjo neilgai trukus po „Brexit“ – netikėto Britanijos sprendimo palikti Europos Sąjungą. Šie įvykiai prisidėjo prie gilios nežinomybės dėl pasaulio tvarkos, nusistovėjusios po Antrojo pasaulinio karo, ir laisvosios prekybos ateities.

Panašios nuotaikos, tik gerokai mažesnio masto, juntamos ir Peru. Limoje penktadienį susirinko kelios dešimtys protestuotojų, tarp jų ir Amazonės indėnų, dėvinčių tradicinius galvos apdangalus – jie smerkė laisvosios prekybos sutartis ir „kapitalizmo žvėrį“.

D. Trumpas gana aiškiai pažadėjo sužlugdyti itin svarbią dabartinio JAV prezidento Baracko Obamos prekybos iniciatyvą – Ramiojo vandenyno partnerystės (Trans-Pacific Partnership, TPP) sutartį – palikdamas tuštumą, kurią yra pasiruošusi užpildyti Kinija, neįtraukta į minėtą paktą.

Ketvirtadienį ir penktadienį vykusių ministrų susitikimų delegatas sakė, kad APEC ministrai išreiškė susirūpinimą didėjančiu protekcionizmu Jungtinėse Valstijose ir kad ten vyravo niūrios nuotaikos.

JAV prekybos atstovas Michaelas Fromanas užtikrino regiono lyderius, kad jo šalies politika drastiškai nepasikeis keičiantis administracijoms.

Jis paragino besibaiminančiuosius, kad susiklostys blogiausias scenarijus, suteikti D. Trumpui laiko.

„Praėjo tik dešimt dienų po rinkimų“, – sakė jis.

„Bet kuriai naujai administracijai reikia laiko, kad įveiktų pereinamąjį procesą“, – pridūrė jis.

Cituodamas neseniai parengtą tyrimą, kuriame teigiama, jog neratifikavusios TPP Jungtinės Valstijos vien per pirmuosius metus prarastų apie 94 mlrd. dolerių (88,8 mlrd. eurų). Jo teigimu, D. Trumpas turi didžiulių paskatų kokia nors forma įgyvendinti tą susitarimą.

„Neveikimas gresia didelėmis išlaidomis“, – sakė jis.

„Nedviprasmiška žinutė“

Viršūnių susitikime D. Trumpas nedalyvauja, tačiau APEC forumo kuluaruose jis aptarinėjamas itin dažnai. Šis laisvosios prekybos klubas, įkurtas 1989 metais atstovauja apie 40 proc. viso pasaulio gyventojų ir apie 60 proc. visos pasaulinės ekonomikos.

Aiškiai įgeldamas milijardieriaus nusistatymui prieš laisvąją prekybą, P. P. Kuczynski sakė, kad „bet kas, norintis populiarinti protekcionizmą, (turėtų) paskaityti XX amžiaus ketvirtojo dešimtmečio ekonomikos istoriją.“

Centro dešiniųjų pažiūrų ekonomistas paragino savo kolegas lyderius perduoti „nedviprasmišką žinutę“, kad jie palaiko laisvąją prekybą.

JAV rinkimų rezultatai paliko Kiniją, šalį, kurią Jungtinės Valstijos anksčiau laikė grėsme laisvosios rinkos kapitalizmui, mažai tikėtina atvirosios prekybos judėjimo lydere.

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas, šią savaitę susitikęs su B. Obama ir kitais APEC lyderiais, turi stiprią kontrolę.

„Neabejojama, kad TPP žlugimas būtų didžiulė pergalė Kinijai – ir politiškai, ir ekonomiškai“, – sakė konsultacinės bendrovės „IHS Global Insight“ Kinijos ekonomikos specialistas Brianas Jacksonas.

Net ilgametės JAV sąjungininkės iš Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono dabar jau sako, kad yra pasiryžusios jungtis prie Kinijos remiamų TPP alternatyvų.

Pekinas siūlo Azijos ir Ramiojo vandenyno laisvosios prekybos zonos (FTAAP) programą ir 16 narių jungiančią Visapusę regiono ekonominę partnerystę, kuriai priklauso Indija, bet neįtraukta JAV.

Pasaulio verslo lyderiai susitikę APEC viršūnių susitikimo metu skundėsi dėl TPP „niūrių perspektyvų“ ir paragino vyriausybes verčiau skirti išteklių FTAAP bei nustatyti konkretų tvarkaraštį, sakė Kinijos tarptautinės prekybos rūmų pareigūnas Sun Xiao.

Tuo tarpu nepaisydama augančios kritikos, kad globalizacija naudinga tik turtingiausiems, Tarptautinio valiutos fondo generalinė direktorė Christine Lagarde pavadino prekybą pagrindiniu augimo varikliu.

„Tikimės, kad taip bus ir toliau, tačiau augimas turi būti visus įtraukiantis“, – sakė ji.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt