Pasaulyje

2016.11.18 22:04

Britanijos teismas patenkino vėžiu sirgusios paauglės norą užšaldyti po mirties jos kūną

Algirdas Acus, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.11.18 22:04

Didžiosios Britanijos teismas precedento neturinčioje byloje mirštančiai mergaitei patvirtino teisę užšaldyti kūną po mirties svajojant apie galimą atgaivinimą išsivysčius mokslui ateityje.

Nors šią krijonikos technologiją dažnas mokslininkas kol kas vadina fantastika, bylą nagrinėję teisėjai sako, kad mokslui žengiant į priekį, visuomenė turi ruoštis spręsti panašius sudėtingus klausimus apie žmogaus gyvenimo pradžią ir pabaigą.

Amerikos Krijonikos institutas šiuo metu saugo šimtą keturiasdešimt keturis kūnus už keliasdešimt tūkstančių dolerių kainą vienam. Naujausias jų – nuo vėžio mirusios keturiolikmetės britės, kurios ieškinys privertė Didžiąją Britaniją skelbti precedento neturintį nuosprendį, patvirtinantį teisę užšaldyti kūną po mirties, net jei tokią valią pareiškia vaikas.

„Tėvai nesutarė tarpusavyje, ar išpildyti tokį mergaitės norą. Štai kodėl prireikė teismo sprendimo. Jeigu šis klausimas kiltų suaugusiam žmogui užtektų testamento, bet vaikai jų rašyti negali ir tam reikėjo teismo“, – paaiškino bendrovės „Harcourt Chambers“ teisininkas Bobas George`as .

Teismas nutarė, kad už mergaitę spręs tik išsiskyrusi mama, o ne tėtis, kuriam dukros planai užšaldyti kūną atrodė nepriimtini.

Esą net jei kūną pavyktų atgaivinti po daugybės metų, mergaitė atsirastų nežinomoje aplinkoje visai be artimųjų. Nepaisant to, kad krijonikos technologija kol kas laikoma moksline fantastika, ji turi gerbėjų, tarp kurių buvo ir nuo vėžio kenčianti mergaitė. Ji tikėjo, kad ateityje ją bus įmanoma atgaivinti. Apie teigiamą teismo sprendimą mergaitė spėjo sužinoti dar iki mirties spalį. Detales apie bylą ji leido skelbti tik po kurio laiko neatsikleidžiant tapatybės.

 „Net jeigu kažkaip pavyktų atgaivinti kūną, atgaivinti smegenis yra kur kas sunkiau. Gali būti, kad nebent taikant kažkokias neurokompiuterines technologijas būtų galima mirusįjį susigrąžinti. Šiuo metu tai netikra viltis ir visi tie užšaldyti žmonės iš tiesų yra mirę. Tačiau labai maža tikimybė lieka, kad juos bus galima atgaivinti. O tai jau reikštų, kad visą šitą laiką jie vis dėlto nebuvo mirę“, – sako Baselio universiteto biomedicinos etikos ekspertas Davidas Shaw.

Bylą nagrinėję teisėjai sako, kad šis atvejis visuomenei turi priminti, kokius sudėtingus klausimus apie gyvenimo pradžią ir pabaigą, mokslui žengiant į priekį, ne tik turės, bet jau turi spręsti žmonės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.