Pasaulyje

2016.11.18 17:04

Išrinkus D. Trumpą, Prancūzijos vadovo posto siekiantys politikai griežtina retoriką

Prancūzijos respublikonų partijos nominacijos kitų metų rinkimams į prezidentus siekiantys kandidatai susigrūmė paskutiniuose televizijos debatuose prieš savaitgalį partijos rėmėjams numatytą pirmąjį balsavimo turą. Per debatus kandidatai daug dėmesio skyrė Donaldo Trumpo pergalei Amerikoje. Reaguodami į ją bei į aukštus nacionalistų lyderės Marine Le Pen reitingus respublikonai taip pat griežtina savo retoriką pabrėždami, kad jiems pirmiausia – Prancūzija.

Vienas iš paskutiniuose televizijos debatuose diskutavusiųjų kitų metų gegužę stos į dvikovą prieš nacionalistų lyderę M. Le Pen – taip mano dažnas Prancūzijos apžvalgininkas, abejojantis, kad į antrą turą sugebėtų prasimušti kairiųjų socialistų atstovas. Todėl septyniems dešiniųjų Respublikonų partijos nominacijos siekiantiems kandidatams skiriamas ypatingas dėmesys. Ypač trims, kurie pirmauja pagal visuomenės apklausas, – Alainui Juppe, Nicolas Sarkozy bei Francois Fillonui. Per paskutinius televizijos debatus, kuriuose daug dėmesio skirta D. Trumpo pergalei, minėtų trijų respublikonų retorika vis panašesnė į M. Le Pen.

„D. Trumpas yra prezidentas, kuris gins Jungtinių Valstijų interesus, o mums dabar reikia pasirinkti žmogų, kuris gintų Prancūzijos interesus prieš Jungtines Valstijas. Nors mes esame sąjungininkai, bet turime daug nesutarimų ir daugybė jų kilo dar iki D. Trumpo. Ne jis įsiveržė į Iraką ir sukėlė chaosą Artimuosiuose Rytuose. Ne D. Trumpas užsigeidė įrengti priešraketinę gynybą prie Rusijos pasienio. Ne D. Trumpas pasiuntė Amerikos teisininkus knaisiotis po Europos bendroves. Išrinkus D. Trumpą atėjo metas visam tam pasakyti „stop“ ir kurti naują, labiau suderintą santykį su Amerika“, – pareiškė F. Fillonas.

Buvęs šalies prezidentas N. Sarkozy teigia, kad „didžiausia ekonominė, karinė ir finansinė galia pasaulyje dabar gins savo interesus agresyviau“.

„Reikia suvokti to padarinius. Negalime būti naivūs ir leisti skersti mūsų pramonę ar žemės ūkį. Raginu, kad Europa tuoj pat priimtų aktą, skatinantį pirmiausia pirkti europietiškas prekes“, – sako N. Sarkozy.

Scanpix/AFP nuotr.

A. Juppe pabrėžia būtinybę ginti Prancūzijos interesus.

„Čia daug kalbama apie protekcionizmą, kas Prancūzijai ir Europai atneštų nuosmukį, tačiau dėl Jungtinių Valstijų tikrai negalime būti naivūs. Reikia ginti savo interesus ir reikia palikti galimybę griebtis agresyvios prekybos politikos“, – mano A. Juppe.

Sekmadienį respublikonų kandidatai susigrums pirmajame partijos rinkimų ture. Po savaitės surinkę daugiausia balsų susitiks antrajame ture.

Kol kas apklausos pergalę prognozuoja politikos veteranui, buvusiam kadaise labai nepopuliariam premjerui A. Juppe, kuris apklausose bene stipriausiai atrodo ir prieš M. Le Pen. Pirmajame ture ji gali laimėti, bet antrajame prieš nuosaikesnį kandidatą bus sunkiau. Tiesa, dabartinis premjeras Manuelis Vallsas jos pergalę jau pavadino įmanoma ir antrajame ture.

Vis dar neaišku, kas iš valdančiųjų bandys mesti iššūkį M. Le Pen. Tik buvęs populiarus socialistų ūkio ministras Emmanuelis Macronas pareiškė sieksiantis prezidento posto kaip nepriklausomas kandidatas.