Pasaulyje

2016.11.18 15:36

JT griežtai sukritikavo Australija dėl imigrantų stovyklų sąlygų

Algirdas Acus, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.11.18 15:36

Australiją dėl itin prastų sąlygų sulaikytų prieglobsčio prašytojų stovyklose sukritikavo ten apsilankęs Jungtinių Tautų žmogaus teisių specialusis pranešėjas. Pasak jo, Australijos politika, pagal kurią jūra neteisėtai keliaujantys sulaikomi ir siunčiami į kaimyninėse šalyse įkurtus priežiūros centrus, – nežmoniška.

Tokios sulaikymo stovyklos Australijai garbės nedaro, nuolat pabrėždavo kritikai, o šį kartą prie jų prisideda Jungtinių Tautų žmogaus teisių specialusis pranėšėjas Francois Crepeau.

Jis turėjo galimybę apsilankyti australų šiaip jau uždarai nuo viešumos laikomose prieglobsčio prašytojų stovyklose. Tokias stovyklas pagal griežtą migrantų atgrasymo politiką Australija įkūrė kaimyninėse Nauru ir Papua Naujosios Gvinėjos Manuso salose. Ten siunčia visus, kuriuos sulaiko į Australiją bandančius neteisėtai patekti jūra. Bet jų priežiūra centruose adekvačiai nepasirūpina.

„Australija atsakinga dėl žalos, kurią patiria prieglobsčio prašytojai ir pabėgėliai. Jų įkalinimas prilygsta žiauriam, nežmoniškam ir žeminančiam elgesiui. Tokios pozicijos laikosi daug kritikų. Drįstu sakyti, kad Australija kategoriškai protestuotų, jei šitaip būtų elgiamasi su jos piliečiais“, – sakė Jungtinių Tautų atstovas F. Crepeau.

Į stovyklas prasmukti sugebantys liudininkai nuolat praneša apie čia paplitusias ligas, geriamojo vandens ir tualetinio popieriaus trūkumą, žiaurų sargų elgesį, netgi lytinius nusikaltimus prieš vaikus.

Tokiomis sąlygomis sulaikyta per tūkstantį prieglobsčio prašytojų. Tiesa, Australija žada minėtus centrus uždaryti, nes pavyko sutarti, kad centruose laikomus prieglobsčio prašytojus įsileis Jungtinės Amerikos Valstijos.

„Žinios apie susitarimą su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis yra geros žinios, jeigu susitarimas bus įgyvendintas. Vertinu teigiamai visus veiksmus, kuriais pavyktų perkelti žmones iš Nauru ir Manuso į tas vietas, kur jie turėtų ateitį. Taip ir turėtų veikti pasaulinė migracijos sistema“, – pabrėžė diplomatas.

Susitarimą jau turės įgyvendinti nauja Donaldo Trumpo administracija, todėl yra daug nerimaujančių, kad jis savo nuomonę pakeis ir prieglobsčio prašytojai toliau liks Australijos centruose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt