Pasaulyje

2016.11.17 17:00

D. Trumpas neigia pranešimus apie nesklandumus perimant valdžią

BNS2016.11.17 17:00

Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį tvirtino, kad pasirengimas perimti valdžią Baltuosiuose rūmuose vyksta sklandžiai.

D. Trumpas atmetė pranešimus apie chaotišką ir netvarkingą valdžios perėmimo procesą, bet naują nerimo bangą pakurstė jo sprendimas savo patarėju paskirti asmenį, daugelio laikomą kraštutinių dešiniųjų pažiūrų ekstremistu.

Ėmęsis sunkaus naujos administracijos formavimo darbo ir ieškodamas patikimų figūrų užimti svarbiausius postus jo kabinete, D. Trumpas toliau leidžia dienas Manhatano dangoraižyje „Trump Tower“, kur priima užsienio šalių lyderių skambučius ir susitinka su potencialiais kandidatais, įstatymų leidėjais bei patarėjais.

D. Trumpo sūnus Ericas anksčiau sakė, jog „gali būti“, kad jo tėvas dar trečiadienį praneš apie naujus paskyrimus kabinete. Tačiau užuot tai padariusi, išrinktojo prezidento komanda suskubo slopinti gandus apie suirutę „Trump Tower“, pasirodžius pranešimams apie tradicinės krypties respublikonų eliminavimą iš potencialių kandidatų rato.

„Federalinės vyriausybės formavimas yra didelis uždavinys“, – sakė buvusi D. Trumpo rinkimų kampanijos vadovė Kellyanne Conway.

„Būtų klaidinga teigti, kad nesiseka jį spręsti. Viskas vyksta labai sklandžiai“, – pažymėjo ji.

Pats D. Trumpas į žiniasklaidos pranešimus apie tai, kad jam sunkiai sekasi formuoti naują kabinetą, atsikirto socialiniame tinkle „Twitter“.

„Vyksta labai organizuotas procesas, man sprendžiant dėl postų kabinete ir kitų pareigų. Tik aš žinau, kas pateko į finalą!“ – parašė jis antradienį vėlai vakare.

Trečiadienį virtine „Twitter“ žinučių jis paneigė kalbas apie suirutę ir vidaus kovas dėl geidžiamiausių postų būsimoje administracijoje, pavadinęs jas „absoliučiai neteisingomis“.

Išrinktasis prezidentas taip pat užsipuolė dienraštį „ The New York Times“ už tai, kaip jis nušviečia pasirengimo perimti valdžią procesą, o jo žurnalistus pavadino „kvailiais“.

D. Trumpo atstovai trečiadienį nurodė, kad būsimasis šalies lyderis jau kalbėjosi telefonu su mažiausiai 29 valstybių vadovais ar aukštais pareigūnais, įskaitant Didžiosios Britanijos, Kinijos, Prancūzijos, Indijos, Japonijos, Rusijos, Saudo Arabijos bei Turkijos lyderius.

„Absoliučiai nepriimtina“

Nepaisant D. Trumpo paneigimų, esama vis daugiau ženklų apie suirutę formuojant kabinetą ir atrenkant kandidatus užimti apie 4 tūkst. postų būsimoje administracijoje.

Tuo tarpu demokratų stovykloje kunkuliuoja aistros dėl vieno iš dviejų svarbių D. Trumpo paskyrimų – jo kontroversiško sprendimo vyriausiuoju strategu pasirinkti karingą kovotoją su isteblišmentu Stepheną Bannoną.

S. Bannonas, atlikęs vieną pagrindinių vaidmenį pergalingoje D. Trumpo rinkimų kampanijoje, buvo tinklalapio „Breitbart News“, kurį kritikai vadina baltųjų viršenybės šalininkų ruporu, direktorių tarybos pirmininkas.

Maždaug 170 Atstovų Rūmų demokratų pasirašė laišką, kuriame D. Trumpo reikalaujama atleisti S. Bannoną, nes jos paskyrimas „tiesiogiai griauna jūsų galimybes suvienyti šalį“.

Senatorius Bernie Sandersas, buvęs rimčiausias Hillary Clinton varžovas Demokratų partijos pirminiuose rinkimuose, pareiškė, kad „tokio rasistinių pažiūrų asmens, kaip ponas S. Bannonas, paskyrimas į valdžios postą yra absoliučiai nepriimtinas“.

Kad dabartinėje D. Trumpo komandoje esama problemų, liudija faktas, kad iš jos pasitraukė du nariai. Neoficialiai kalbama, kad juos pasitraukti privertė išrinktojo prezidento žentas Jaredas Kushneris, užsimojęs eliminuoti iš komandos Naujojo Džersio gubernatoriaus Chriso Christie aplinkos žmones. Penktadienį Ch. Christie neteko valdžios perėmimo komandos pirmininko pareigų.

Dirbdamas federaliniu prokuroru, Ch. Christie 2004-aisiais patraukė baudžiamojon atsakomybėn J. Kushnerio tėvą, kuris užsiėmė nekilnojamojo turto vystymu. Vyras buvo dvejiems metams pasiųstas už grotų.

Žiniasklaida praneša, kad D. Trumpas domėjosi galimybe J. Kushneriui, kuris yra vedęs Ivanką Trump ir taip pat užsiima nekilnojamojo turto vystymu, gauti leidimą susipažinti su informacija, pažymėta žyma „visiškai slaptai“. Tai leistų jam dalyvauti kasdien prezidento rengiamuose pasitarimuose.

D. Trumpas šiuos pranešimus paneigė.

Niujorko mero būgštavimai

Tuo tarpu į dangoraižį „Trump Tower“ vienas po kito žingsniuoja pretendentai į svarbiausias pareigybes būsimoje administracijoje, puoselėjantys ambicijas užimti valstybės, iždo, gynybos sekretorių, generalinio prokuroro ar prezidento patarėjo nacionalinio saugumo klausimais postus.

JAV žiniasklaida skelbia, kad buvęs Niujorko meras Rudy Giuliani, trečiadienį pastebėtas užeinantis į „Trump Tower“, gali būti paskirtas valstybės sekretoriumi.

Vienas iš D. Trumpo aukščiausio rango patarėjų nurodė, kad R. Giuliani tebelaikomas „rimtu“ kandidatu.

Buvęs prokuroras R. Giuliani užėmė Niujorko mero postą, kai 2001 metų rugsėjo 11-ąją Jungtines Valstijas sukrėtė apie 3 tūkst. gyvybių nusinešę teroro išpuoliai. Jo ryžtingas vadovavimas tragedijos ištiktam miestui pavertė R. Giuliani didvyriu.

Tačiau 72 metų verslininko profesiniai ryšiai, įskaitant lobistinę veiklą atstovaujant vienos Venesuelos naftos įmonės interesams, gali komplikuoti jo paskyrimą.

Tenesio senatorius Bobas Corkeris, vadovaujantis Senato Užsienio reikalų komitetui, taip pat laikomas vienu iš realių kandidatų į JAV diplomatijos vadovus.

„Kaip suprantu, esu svarstomas“, – sakė B. Corkeris CNN.

Tarp pretendentų į aukščiausius postus, kaip praneša žiniasklaida, taip pat yra griežtų pažiūrų buvęs JAV ambasadorius Jungtinėse Tautose Johnas Boltonas  ir atsargos generolas Michaelas Flynnas.

Kiek netikėtas buvo liberalių pažiūrų Niujorko mero Billo de Blasio apsilankymas „Trump Tower“. Trečiadienį su D. Trumpu susitikęs meras pareiškė, kad jam kelia susirūpinimą išrinktojo prezidento siūlymai deportuoti dokumentų neturinčius imigrantus.

„Pakartojau jam, kad šis miestas ir daugelis šalies miestų padarys viską, kad apsaugotų savo gyventojus ir užkirstų kelią išdraskyti šeimas“, – sakė B. de Blasio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.