Pasaulyje

2021.11.18 18:37

JT perspėja Rusiją neuždaryti žmogaus teisių grupės „Memorial“

BNS2021.11.18 18:37

Viena Jungtinių Tautų pareigūnė ketvirtadienį perspėjo, kad Rusija „akivaizdžiai nepaisytų“ JT vertybių, jei įgyvendins savo planus uždaryti autoritetingą žmogaus teisių organizaciją „Memorial“.

Praėjusią savaitę šalies prokurorai ėmėsi likviduoti šią grupę dėl įtariamų sistemingų konstitucijos ir „užsienio agentų“ teisės aktų pažeidimų bei tariamo „terorizmo ir ekstremizmo“ pateisinimo.

„Memorial“ spaudžiamas šalyje tęsiantis beprecedenčiam susidorojimui su opozicija ir nepriklausomomis organizacijomis. Anksčiau šiemet teisėsauga įkalino vieną garsiausių rusų opozicionierių Aleksejų Navalną.

„Tikiuosi, kad valdžios institucijos nesiims tokių veiksmų, kad išformuotų šią organizaciją, nes tokiu atveju akivaizdžiai nepaisytų JT vertybių“, – pareiškė ypatingoji pranešėja žmogaus teisių gynėjų padėties klausimais Mary Lawlor.

„Taip pat baiminuosi, kad jei bus nusitaikyta į „Memorial“, bus tik laiko klausimas, kada bus nusitaikyta ir į likusius Rusijos pilietinės visuomenės veikėjus“, – sakė ji per nuotolinę spaudos konferenciją.

Lapkričio 25 dieną Rusijos Aukščiausiasis Teismas turi svarstyti prašymą panaikinti šią teisių gynimo grupę, turinčią maždaug 50 padalinių visoje šalyje ir užsienyje.

Trečiadienį viena iš „Memorial“ steigėjų sakė naujienų agentūrai AFP, kad šis žingsnis rodo, jog Kremlius daro „staigų“ posūkį diktatūros link.

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas pirmadienį pareiškė, kad NVO „jau ilgą laiką turėjo problemų dėl Rusijos teisės aktų laikymosi“.

Vienas iš prezidento žmogaus teisių tarybos, kuri paprastai laikosi Kremliaus linijos, narių ketvirtadienį pranešė, kad patariamoji institucija planuoja iškelti šį klausimą prezidentui Vladimirui Putinui.

1989 metais teisių gynėjų, tarp kurių buvo garsus sovietų mokslininkas ir disidentas Andrejus Sacharovas, įkurta organizacija „Memorial“ jau daugelį metų yra Rusijos valdžios taikiklyje.

Ši NVO, dažnai minima kaip potenciali Nobelio taikos premijos laureatė, bet iki šiol negavusi šio prizo, agituoja už istorinės atminties išsaugojimą Rusijoje ir kovoja su teisių pažeidimais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt