Pasaulyje

2016.11.16 09:30

P. Porošenka pokalbio su D. Trumpu metu paprašė palaikymo

BNS 2016.11.16 09:30

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka antradienį telefonu pasikalbėjo su Donaldu Trumpu, pasveikino jį su pergale JAV prezidento rinkimuose ir paprašė palaikyti Kijevo poziciją dėl „Rusijos agresijos“.

Visgi D. Trumpo pergalė Kijeve buvo sutikta su nerimu, nes išrinktasis JAV prezidentas negaili pagyrų Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ir visiškai nekreipia dėmesio į Vakarų susivienijimą prieš Maskvą.

Milijardierius verslininkas anksčiau šiemet pareiškė, kad JAV gali pripažinti Krymą Rusijos teritorija, jei tai leistų pagerinti dvišalius santykius, taip pat smarkiai pašlijusius dėl konflikto Sirijoje.

P. Porošenka pasveikino D. Trumpą laimėjus JAV prezidento rinkimus ir sakė norintis „dirbti kartu su jo administracija, toliau stiprinant strateginę partnerystę tarp Ukrainos ir Jungtinių Valstijų“, nurodė Ukrainos prezidento atstovai.

Jis taip pat „pabrėžė stiprios Vašingtono paramos poreikį kovojant su Rusijos agresija bei įgyvendinant būtinas reformas“ Ukrainoje.

Jiedu susitarė surengti „dvišalį susitikimą“, sakoma pranešime, tačiau daugiau detalių nepateikiama.

JAV prezidento rinkimų rezultatai įžiebė Ukrainos baimę, nes demokratė Hillary Clinton keletą kartų apkaltino savo konkurentą esant V.Putino „marionete“.

Anksčiau šią savaitę P. Porošenka sakė „neabejojąs“, kad D. Trumpas atsisakys pripažinti Krymą Rusijos teritorija.

Savo ruožtu V. Putinas su D. Trumpu pirmą kartą po rinkimų JAV telefonu kalbėjosi pirmadienio vakarą ir sutarė, kad reikia normalizuoti ryšius tarp Vašingtono ir Maskvos, nurodė Kremlius.

Kai 2014 metų kovą Maskva aneksavo Ukrainai priklausantį Krymo pusiasalį, JAV ir Rusijos santykiai pasiekė žemiausią lygį nuo Šaltojo karo laikų; Vašingtonas Rusijai paskelbė griežtas ekonomines sankcijas.

Be to, Vašingtonas kaltina Rusiją palaikant prorusiškus sukilėlius Rytų Ukrainoje, nors Kremlius šiuos kaltinimus griežtai neigia.