Naujienų srautas

Pasaulyje2016.11.16 09:10

JAV atmeta TBT tyrimą dėl amerikiečių „karo nusikaltimų“

BNS 2016.11.16 09:10

Jungtinės Valstijos antradienį pareiškė, kad Afganistane veikę jų kariai ir šnipai negali būti persekiojami Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT), o bet kokie jų veiksmų tyrimai dėl numanomų karo nusikaltimų būtų „neteisėti“.

Pirmadienį TBT vyriausioji prokurorė Fatou Bensouda pranešė, kad svarsto, ar pradėti išsamų tyrimą dėl kaltinimų, kad JAV kariai ir Centrinės žvalgybos agnetūros (CŽA) agentai kankino kalinius afganus 2003–2004 metais.

Tačiau Vašingtonas nėra ratifikavęs Hagoje įsikūrusio teismo steigiamosios sutarties – Romos statuto. JAV valstybės departamento atstovė Elizabeth Trudeau nurodė, kad Jungtinės Valstijos išsamiai tiria kaltinimus, metamus jų personalui.

„Turime griežtą nacionalinę tyrimų ir atskaitomybės sistemą, kuri yra tokia pat gera, kaip ir bet kurios kitos pasaulio valstybės“, – sakė ji.

„Nemanome, kad TBT vykdomas JAV personalo veiksmų, susijusių su padėtimi Afganistane, tikrinimas arba tyrimas teisėtas arba tinkamas“, – pridūrė ji.

„Kaip anksčiau pažymėjome, Jungtinės Valstijos nėra pasirašiusios Romos statuto ir nėra davusios sutikimo TBT jurisdikcijai“, – sakė E. Trudeau.

Nors JAV aktyviai ragina, kad kaltieji dėl žuvusiųjų Sirijos konflikte stotų prieš Hagos teismą, nei vienas amerikietis karys jo teisiamųjų suole neatsidurs.

Praėjusį mėnesį, kritikuodamas kai kurių Afrikos valstybių sprendimą pasitraukti iš teismo, valstybės departamento atstovas Johnas Kirby sakė, jog Vašingtonas mano, kad „TBT reikšmingai pasitarnavo atskaitomybei “.

Tačiau niekada nebuvo pagalvota, kad pačios Jungtinės Valstijos, pasaulio supervalstybė, priimtų tarptautinę atskaitomybę.

Buvusio prezidento George`o W. Busho administracija po 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro atakų prieš Jungtines Valstijas įgalino vadinamuosius šiurkščius tardymo metodus, tarp jų ir imituojamą skandinimą.

Šiuos metodus panaikino prezidentas Barackas Obama, 2009 metų sausį atėjęs į valdžią. Tada jis atvirai pareiškė, kad „kankinome keletą žmonių“, tačiau nė vienas CŽA pareigūnas ar politinis lyderis dėl to nebuvo persekiojamas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi