Pasaulyje

2016.11.15 18:30

Teherano atstovas: Irano raketų programa yra „nediskutuotina“

BNS 2016.11.15 18:30

Irano raketų programa yra „nediskutuotina“ ir jos bandymai bus tęsiami, antradienį pareiškė Irano užsienio reikalų ministerijos atstovas Bahramas Ghasemi po Europos Sąjungos diplomatų išsakytos kritikos.

„Irano gynybinių galių negalima statyti į pavojų ir jos nediskutuotinos jokiomis aplinkybėmis“, – sakė jis valstybinei televizijai IRIB.

„Raketų bandymai yra vykdomi pagal Irano gynybos politikos programą“, – pridūrė jis.

Pirmadienį Briuselyje ES užsienio reikalų ministrų susitikime diplomatai paragino Teheraną susilaikyti nuo balistinių raketų bandymų.

Irano kariuomenė pastaraisiais mėnesiais atliko visą virtinę tokių bandymų, kurie, pasak Jungtinių Valstijų ir Europos šalių vyriausybių, pažeidžia pernai Teherano pasirašytos sutarties dėl branduolinių ambicijų mažinimo įsipareigojimus.

Pasak Vakarų valstybių, šios raketos gali nešti branduolines galvutes, todėl jų bandymai prieštarauja minėtam susitarimui, pagal kurį Iranas sutiko sumažinti savo branduolinės programos apimtis mainais į sankcijų panaikinimą.

ES užsienio reikalų ministrai paragino visas šalis gerbti šį susitarimą, netiesiogiai išreikšdami susirūpinimą dėl JAV išrinktojo prezidento Donaldo Trumpo pažado jo atsisakyti.

B. Ghasemi pasveikino ES „susidomėjimą ir ryžtą plėtoti ryšius su Irano Islamo Respublika ir pakartotiną pabrėžimą, kad sąjunga sieks visiško šios (branduolinės) sutarties įgyvendinimo iš visų šalių“.

ES ragina atidaryti biurą Teherane, išaugus Europos kompanijų, siekiančių atkurti prekybinius santykius su Iranu, susidomėjimui šia šalimi.

Tačiau procesą stabdo Irano konservatoriai, pasak kurių, biuras bus naudojamas žmogaus teisių problemoms nagrinėti. Praėjusią savaitę B. Ghasemi sakė, kad „vargu ar toks biuras bus atidarytas... artimiausiu metu“.

Irano teisminės valdžios žmogaus teisių tarybos vadovas Mohammadas Javadas Larijani, vienas griežto kurso šalininkų, praėjusį mėnesį sakė: „Jeigu šis biuras bus naudojamas prekybos klausimams – jokios problemos. Bet jie sako, kad po šio biuro atidarymo jie nori palaikyti artimus ryšius su žmogaus teisių gynėjais ir nevyriausybinėmis organizacijomis“.

„Todėl jiems reikia žinoti, kad teisminė valdžia tikrai neleis Irane įkurti tokį korupcijos urvą“, – sakė M. J. Larijani, kurio žodžius citavo valstybinė naujienų agentūra ISNA.