Pasaulyje

2016.11.15 12:00

Pietų Korėjos prezidentė prieš apklausą pasisamdė advokatą

BNS 2016.11.15 12:00

Pietų Korėjos prezidentė Park Geun-hye pasisamdė advokatą prieš jos laukiančią prokurorų apklausą dėl tebesiplečiančio politinio skandalo, į kurį įsipainiojo jos administracija, antradienį pranešė jos atstovas.

Park Geun-hye gali tapti pirmąja pareigas einančia šios šalies prezidente, apklausta baudžiamojoje byloje, o jos reitingai smarkiai nusmuko. Šeštadienį į Seulo gatves vėl išėję šimtai tūkstančių protestuotojų reikalavo jos atsistatydinimo.

Skandalo centre atsidūrusi prezidentės patikėtinė Choi Soon-sil yra kaltinama tuo, kad pasinaudojusi savo draugyste su prezidente, spaudė bendroves aukoti dideles sumas pinigų ne pelno fondams, o tas lėšas naudodavo asmeniniams tikslams.

Sekmadienį prokurorai paskelbė apie savo planus šią savaitę oficialiai apklausti Park Geun-hye dėl įtarimų, kad ji padėjo savo draugei išgauti pinigus iš įvairių kompanijų bei leido savo patarėjams nutekinti jai dokumentus.

Prezidentės pasisamdytas advokatas Yoo Young-ha su Seulo prokurorais aptars, kada tiksliai ir kur ji bus apklausta, žurnalistams sakė prezidentės atstovas.

60-metė Choi Soon-sil taip pat yra kaltinama kišimusi į valstybės reikalus, pareigūnų kandidatūrų siūlymu bei prezidentės kalbų juodraščių redagavimu, nors ji pati neužima jokių oficialių pareigų ir neturi leidimo dirbti su slapta informacija.

Choi Soon-sil, kurios velionis tėvas buvo vienos religinės sektos lyderis ir iki pat savo mirties 1994 metais palaikė glaudžius ryšius su Park Geun-hye, anksčiau šį mėnesį buvo areštuota dėl piktnaudžiavimo valdžia ir sukčiavimo. Be to, buvo sulaikyti du prezidentės patarėjai.

Antradienį tyrimas dar labiau išsiplėtė, kai prokurorai atliko reidą „Samsung“ priklausančios reklamos įmonės „Cheil Worldwide“ biure dėl įtarimą keliančių Choi Soon-sil giminaičių veiksmų, nurodė naujienų agentūra „Yonhap“.

„Samsung“, didžiausia šalies kompanija, prezidentės patikėtinės fondams yra paaukojusi apie 20 milijardų vonų (15,9 mln. eurų) ir yra įtariama išleidusi 2,8 mln. eurų Choi Soon-sil dukros sportininkės jojimo treniruočių Vokietijoje finansavimui.

Prokurorai rado įrodymų, kad „Cheil Worldwide“ yra skyrusi abejotinų aukų ne pelno sporto fondui, valdomam Choi Soon-sil dukterėčios Jang Si-ho, nurodė „Yonhap“.

„Reidas buvo atliktas dėl „Cheil Worldwide“ aukos fondui“, – vieną Seulo prokurorą citavo „Yonhap“.

Jang Si-ho, kurią vietos žiniasklaida vadina pagrindine Choi Soon-sil padėjėja, kaltinama pasinaudojusi savo kontroliuojamais fondu ir sporto vadybos kompanija tam, kad nukreiptų valstybinius fondus ir gautų aukų iš vietos įmonių.

Anksčiau dėl šio skandalo prokurorai apklausė „Samsung“ grupės vieną vadovų Lee Jae-yongą ir kitus galingų konglomeratų, tokių kaip „Hyundai“, vadovus.

Pagal Pietų Korėjos konstituciją pareigas einantis prezidentas negali būti apkaltintas, nebent būtų įtariamas pakurstęs maištą arba įvykdęs tėvynės išdavystę.

Tačiau daugelis tvirtina, kad pareigas einanti prezidentė gali būti apklausta prokurorų, o pasibaigus kadencijai jai gali būti pareikšti kaltinimai.