Naujienų srautas

Pasaulyje2016.11.15 16:18

Sulaikytas Rusijos ministras, įtariamas paėmęs 2 mln. dolerių kyšį

Rusijos tyrėjai sulaikė ekonomikos plėtros ministrą Aleksejų Uliukajevą dėl įtarimų paėmus 2 mln. JAV dolerių kyšį, susijusį su didžiulės vertės sandoriu, kuriame dalyvavo valstybės kontroliuojama naftos milžinė „Rosneft“. Įmonės „Bašneft“ valstybinis akcijų paketas buvo įsigytas vadovaujantis Rusijos įstatymais. Tai antradienį pareiškė  „Rosneft“ atstovai, atsisakę komentuoti baudžiamąją bylą, iškeltą ministrui.  

Kaip teigiama Rusijos tyrimų komiteto dokumente, A. Uliukajevas kaltinamas tuo, kad 2016 m. lapkričio 14 dieną paėmė 2 mln. JAV dolerių kyšį iš bendrovės „Rosneft“ už teigiamą įvertinimą, kuris leistų „Rosneft“ sudaryti sandorį dėl „Bašneft“ valstybinio akcijų paketo įsigijimo.

„Tyrimų komiteto veiksmų bendrovė nekomentuoja. „Bašneft“ akcijų paketas buvo įsigytas vadovaujantis Rusijos įstatymais, pasirinkus geriausią komercinį pasiūlymą“, – sakė „Rosneft“ atstovas.

Antradienį išplatintame Tyrimų komiteto pranešime rašoma, kad ministras sulaikytas per Federalinės saugumo tarnybos (FSB) – KGB įpėdinės – operaciją.

„Uliukajevas sulaikytas su įkalčiais, kai paėmė kyšį. Kalbama apie pinigų prievartavimą ir grasinimais „Rosneft“ atstovams“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė Tyrimų komiteto atstovės Svetlana Petrenko.

Pasak pranešimo, pinigai ministrui buvo perduoti pirmadienį už tai, kad jis praėjusį mėnesį uždegė žalią šviesą „Rosneft“ už 5,2 mlrd. JAV dolerių perimti iš valstybės mažesnės naftos pramonės grupės „Bašneft“ kontrolinį akcijų paketą.

Pranešime nenurodoma, kas įteikė kyšį A. Uliukajevui.

„Bašneft“, šeštosios didžiausios pagal gavybos apimtis Rusijos naftos bendrovės, 50,7 proc. akcijų buvo parduotos po kelis mėnesius trukusių ginčų, susijusių su vyriausybės kontroliuojama didžiausia šalies naftos pramonės įmone „Rosneft“. Pastarajai vadovauja Igoris Sečinas, svarbus prezidento Vladimiro Putino sąjungininkas, kritikuotas kai kurių vyriausybės veikėjų, o A. Uliukajevas tvirtino, kad „Rosneft“ galėtų varžytis dėl „Bašneft“ akcijų.

„Visa suma – 329,69 mlrd. rublių (4,7 mlrd. eurų) – teks Rusijos biudžetui“, – sakoma A. Uliukajevo pranešime, paskelbtame po spalio 12-osios sandorio. Jis pridūrė, kad vyriausybei buvo pateikti tik du pasiūlymai įsigyti „Bašneft“ akcijų, o vienas iš jų buvo daug mažesnis negu nepriklausomų ekspertų nustatyta šio paketo vertė.

V. Putinas tuo metu viešai pareiškė, kad yra „šiek tiek nustebęs dėl tokios vyriausybės pozicijos, bet tai iš tikrųjų yra vyriausybės pozicija – visų pirma finansų ir ekonomikos bloko“.

Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad kaltinimai A. Uliukajevo adresu rimti ir reikalingi svarūs įrodymai.

Tuo tarpu Rusijos ekonomikos plėtros ministerija pareiškė nieko nežinanti apie savo vadovo sulaikymą.

Tyrimų komiteto pranešime sakoma, kad A. Uliukajevas sulaikytas atliekant didelio masto tyrimą dėl kyšininkavimo, už kurį gresia 8–15 metų laisvės atėmimo.

Komitetas pridūrė, kad ministrui artimiausiu laiku bus pateikti kaltinimai.

S. Petrenko sakė naujienų agentūrai „RIA Novosti“: „Bashneft“ akcijų pirkimas buvo vykdomas teisėtai ir nėra baudžiamojo tyrimo objektas.“

A. Uliukajevas Ekonomikos plėtros vyriausybei vadovauja nuo 2013 metų.

„RIA Novosti“ citavo teisėsaugos šaltinius, sakiusius, kad A. Uliukajevas buvo sulaikytas per reidą, kai tyrėjai „gavo rimtų įrodymų“, vykdydami „jo pokalbių ir su juo susijusių asmenų pokalbių pasiklausymą“.

„Rosneft“ atstovas sakė valstybinei naujienų agentūrai TASS, kad bendrovė nekomentuos Tyrimų komiteto veiksmų, bet pabrėžė, kad „Bašneft“ akcijos buvo įsigytos „laikantis Rusijos įstatymų pagal geriausią komercinį pasiūlymą, pateiktą veikiančiam bankui“.

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas aiškino „Interfax“: „Tai labai rimti kaltinimai, kuriems reikia labai rimtų įrodymų. Kaip bebūtų, nuspręsti gali tik teismas.“

Paklaustas, ar V. Putinas žinojo apie šį sulaikymą, atstovas atsakė: „Dabar naktis. Nežinau, ar prezidentas buvo informuotas.“

Centrinio banko vadovo pirmasis pavaduotojas Sergejus Švecovas pareiškė „RIA Novosti“, kad A. Uliukajevas „yra paskutinis žmogus, kurį galėtum įtarti tokiais dalykais. Tai, ką rašo žiniasklaida, atrodo absurdiška. Kol kas niekas nėra aišku.“

Daugiau apie tai – įraše.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi