Pasaulyje

2021.11.18 17:08

LRT FAKTAI. Ar Miunchenas tikrai pasisiūlė priimti migrantų iš Baltarusijos pasienio?

Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.11.18 17:08

LRT.lt skaitytojams sukėlė abejonių pranešimas, ar tikrai Miuncheno merė kviečia Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje apsistojusius migrantus atvykti į Vokietiją.

„Nebegalime žiūrėti, kaip žmonės lieka ES pasienyje be perspektyvų ir tvyrant nežinomybei“, – tokia televizijos kanalo „Polsat“ žinutė atsidūrė Lietuvos spaudoje. Toliau aiškinama, kad Miuncheno miesto valdžia paskelbė pranešimą, jog miestas pasirengęs priimti migrantų.

Paminėjo ir Seimo nariai, ir Lukašenka

„Bavarijos sostinei žmonių gyvybių gelbėjimas yra svarbiausias prioritetas. Dėl to eilinį kartą siūlome greitai ir be nereikalingos biurokratijos Miunchene priimti pasienyje įstrigusius žmones ir suteikti jiems galimybę naudotis atitinkamomis prieglobsčio suteikimo procedūromis“, – Miuncheno valdžia mano, kad migrantai galėtų būti priimti tiek pagal regionines, tiek pagal valstybines programas.

„Galima priimti šiuos asmenis procedūroms, susijusioms su prieglobsčio gavimu Vokietijoje, tačiau Miunchenas neturi tam tinkamo teisinio pagrindo, todėl šiuo atveju būtina vežti migrantus į Bavarijos sostinę su aukštesnių institucijų pagalba“, – cituojama žinutė.

Šią žinutę citavo ir Lietuvos politikai, pavyzdžiui, Petras Gražulis ir Laurynas Kasčiūnas. Pirmasis Seime registravo rezoliucijos projektą, skirtą būtent tokiam „migrantų pristatymui“ į Vokietiją, L. Kasčiūnas pareiškimu pasipiktino. Be to, apie operaciją užsiminė ir neteisėtas Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka.

Jis šią savaitę sakė, kad Minskas yra „pasirengęs repatrijuoti Baltarusijos ir Lenkijos pasienyje įstrigusius migrantus, bet pabrėžė, kad jie nenori grįžti namo“.

„Jei reikės, išskraidinsime juos į Miuncheną savo lėktuvais“, – sakė jis ir paminėjo ES sankcijų prislėgtas „Belavia“ linijas.

Ar žinutė tikra?

Nors atsirado spėjimų, kad žinutė nėra tikra, nes ja labai greitai pasinaudojo A. Lukašenka, ji iš tiesų yra nuskambėjęs Vokietijos politikės Verenos Dietl pareiškimas.

Tačiau nors Lietuvos žiniasklaidoje buvo cituojama „Miuncheno merė“, Verena Dietl yra viena iš dviejų miesto vicemerių, priklausanti Vokietijos socialdemokratų partijai SPD. Vicemerus Miunchene renka miesto taryba, o merą – tiesiogiai gyventojai.

Tačiau jos pranešimas – oficialus, LRT.lt patvirtino miesto savivaldybė.

„Tai oficialus Miuncheno trečiosios merės pranešimas“, – teigiama gautame atsakyme. Pranešimas buvo paskelbtas Miuncheno miesto administracijos puslapyje, kasdien jo spaudos tarnybos leidžiamame naujienlaiškyje. Jį taip pat citavo ir Vokietijos spauda.

Čia taip pat minimas ne tik noras priimti migrantus, bet ir teigiama, kad V. Dietl spalio pabaigoje kreipėsi ir į federalinę Vokietijos valdžią dėl tokio sprendimo.

Miuncheno meras Dieteris Reiter apie pabėgėlių krizę Baltarusijoje nepasisakė.

Žinutė apie tai, kad Miuncheno miestas turėtų priimti migrantų iš Baltarusijos pasienio, buvo išties išsakyta Vokietijos politikės, tačiau ji yra ne Miuncheno merė, o viena vicemerių. Dėl tokio siūlymo ji kreipėsi į federalinę Vokietijos valdžią.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt