Naujienų srautas

Pasaulyje2016.11.14 16:50

Britų užsienio reikalų ministras: D. Trumpas yra gera proga Europai

BNS 2016.11.14 16:50

Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas yra žmogus, su kuriuo Didžioji Britanija ir Europos Sąjunga gali sudarinėti sandorius, pirmadienį pareiškė Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministras Borisas Johnsonas.

„Donaldas Trumpas, kaip jau sakiau anksčiau, yra sandorių sudarinėtojais, todėl manau, kad tai gali būti gerai Britanijai, taip pat gerai ir Europai“, – pareiškė B. Johnsonas, atvykęs į ES užsienio reikalų ministrų susitikimą, praleidęs sekmadienio vakarą vykusią ministrų vakarienę.

„Manau, kad mums visiems reikia palaukti ir pamatysime, ką jie sugalvos, bet aš galvoju, kad mes turėtumėme tai vertinti kaip pasitaikiusią progą“, – pridūrė jis.

Netikėta D. Trumpo pergalė JAV prezidento rinkimuose sukėlė didžiulį nerimą Europoje po jo rinkiminės kampanijos pareiškimų, kad jis gali nutraukti Vašingtono įsipareigojimus NATO.

ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini sekmadienio vakarą surengė neoficialią vakarienę, kurios metu ministrai turėjo apsikeisti nuomonėmis dėl JAV ir ES santykių plėtros po rinkimų JAV. Tačiau B.Johnsonas šioje vakarienėje dalyvauti atsisakė, pareiškęs, kad tai bus blogas ženklas naujai išrinktam JAV prezidentui.

Po sekmadienio susitikimo F. Mogherini sakė, kad ji tikisi „labai tvirtos partnerystės“ su D.Trumpo administracija, tačiau perspėjo, jog ES negali tiesiog laukti, kad pamatytų, ką jis pasiūlys.

„Šiuo metu mes negalime sau leisti susitaikyti su „palauk ir pamatysi“ požiūriu, nes pasaulis nestovi vietoje, Europa nestovi vietoje, krizė nestovi vietoje, kaip ir galimybės, kuriomis mes galime pasinaudoti“, – sakė ji.

F. Mogherini yra parengusi Globalią strategiją, kuri turėtų užtikrinti ES bendros gynybos politiką, bet Britanija ir kelios kitos ES narės priešinasi jos planams, nes mano, kad jie dubliuojasi JAV vadovaujamo Šiaurės Aljanso, kuris užtikrino Europos saugumą nuo 1949 metų, strategija.

B. Johnsonas žurnalistams sakė, kad glaudesnis ES bendradarbiavimas gynybos srityje ir išlaidų gynybai didinimas yra teigiami dalykai, tačiau tai neturėtų būti daroma NATO sąskaita.

„Kuriant šias ES struktūras, svarbu (žiūrėti), kad jos papildytų NATO, – kalbėjo B. Johnsonas. – Nereikėtų pakenkti esminei saugumo struktūrai, kuri mumis rūpinosi pastaruosius 70 metų.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi