Pasaulyje

2021.11.15 21:46

Macronas: Prancūzija pasirengusi ginti Ukrainos teritorinį vientisumą

BNS2021.11.15 21:46

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pirmadienį Rusijos lyderiui Vladimirui Putinui pareiškė, kad jo šalis yra pasirengusi ginti Ukrainos teritorinį vientisumą.

Per valandą ir 45 minutes trukusį pokalbį telefonu E. Macronas išreiškė „mūsų gilų susirūpinimą ir pasiryžimą ginti Ukrainos teritorinį vientisumą“, pranešė Prancūzijos prezidento biuras.

V. Putinas jam atsakė, kad derybas „apsunkino“ Ukrainos valdžia, sakė Eliziejaus rūmai ir pridūrė, kad Rusijos lyderis „dažnai“ pasitelkė tokius argumentus.

Toks Paryžiaus pareiškimas nuskambėjo po to, kai NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas perspėjo Maskvą nesiimti agresijos, tvyrant nerimui dėl pastarojo meto Rusijos karinių pajėgų judėjimo prie sienos su Ukraina.

„Bet kokios tolesnės Rusijos provokacijos ar agresyvūs veiksmai keltų rimtą susirūpinimą. Raginame Rusiją skaidriai informuoti apie savo karinę veiklą“, – pabrėžė J. Stoltenbergas.

„Mums svarbu užkirsti kelią įtampos augimui“, – pridūrė jis.

Jungtinės Valstijos sąjungininkams reiškia vis didesnį nerimą dėl pastarojo meto Rusijos karinių pajėgų judėjimo prie sienos su Ukraina.

Valstybės sekretorius Antony Blinkenas praėjusią savaitę pareiškė, kad „Rusija padarytų didelę klaidą, jeigu pakartotų, ką ji padarė 2014 metais“, turėdamas omenyje Krymo aneksiją.

Pirmadienį Vokietijos užsienio reikalų ministerija paragino Maskvą laikytis „santūrumo“ Ukrainos pasienyje.

Rusijai praėjusį pavasarį sutelkus didžiules pajėgas prie savo vakarinės sienos, NATO reiškė susirūpinimą, kad Maskva galėtų surengti intervenciją į Ukrainos teritoriją.

Ukrainiečių užsienio reikalų ministro Dmytro Kulebos teigimu, pastarojo meto judėjimas yra ankstesnio spaudimo, su kuriuo susidūrė jo šalis, tęsinys.

„Ukrainos nuomone, tai, ką šiuo metu matome pasienyje, nėra vien tik karinių pajėgų telkimas, nes Rusija dar pavasarį atgabeno karinę armadą prie mūsų sienų ir nuo to laiko iš tikrųjų jos neatitraukė“, – sakė jis.

„Tai, ką matome dabar, yra prastėjanti situacija, kai Rusija demonstruoja, kad gali greitai suaktyvinti jau sutelktas pajėgas ir techniką – taip pat kad Rusijos vadovai svarsto visas galimybes, įskaitant karinę“, – pridūrė ministras.

Anot D. Kulebos, Kijevas siekia glaudžiai koordinuoti veiksmus su savo sąjungininkais Vakarais, taip pat „imtis bet kokių priemonių, galinčių padėti atgrasyti Rusiją bei užkirsti kelią blogiausiems scenarijams“.

Ukrainos pajėgos jau aštuntus metus kariauja su Rusijos remiamais ir valdomais prorusiškais separatistais rytiniame Donbaso regione.

Berlynas ir Paryžius sako tebesantys įsipareigoję Minsko susitarimams

Vokietijos ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrai Heiko Maasas ir Jeanas-Yves'as Le Drianas pirmadienį pareiškė apgailestaujantys, kad Rusija atsisakė dalyvauti „Normandijos ketverto“ formato diplomatijos vadovų susitikime.

„Liekame įsipareigoję spręsti konfliktą [Rytų Ukrainoje] Minsko susitarimų pagrindu. Apgailestaujame, kad Rusija vėl atsisakė susitikti Normandijos formatu užsienio reikalų ministrų lygiu“, – sakoma pareiškime, paskelbtame po Briuselyje įvykusio ministrų susitikimo su Ukrainos kolega.

Jie taip pat pareiškė, kad yra pasiruošę greitu metu surengti „Normandijos formato“ šalių užsienio reikalų ministrų susitikimą.

„Pareiškiame esą pasirengę greitam susitikimui ir konstruktyviam apsikeitimui nuomonėmis... Pakartojame savo raginimą Rusijai daryti tą patį, kad būtų pasiekta ilgalaikė taika Donbase“, – nurodoma pareiškime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt