Pasaulyje

2016.11.13 16:44

Irako kariuomenė atkariavo Nimrudą

BNS2016.11.13 16:44

Irako kariškiai sekmadienį pranešė, kad į pietus nuo Mosulo esančios pajėgos atkariavo Nimrudą, senovinio, bet grupuotės „Islamo valstybė“ (IS) susprogdinto asirų miesto vietovę.

„Devintosios šarvuotosios divizijos daliniai visiškai išvadavo Nimrudą ir iškėlė Irako vėliavą virš pastatų“, – sakoma Irako operacijų vadavietės pranešime.

Jame atskirai neminima archeologinė Nimrudo vietovė, esanti už gero kilometro į vakarus nuo to paties pavadinimo kaimo.

Irako pajėgos, siekiančio išvaduoti iš IS antrąjį pagal dydį Irake Mosulo miestą, užėmė dar vieną kaimą, esantį į pietryčius nuo Nimrudo.

Nimrudas, vienas iš asirų epochos perlų, buvo įkurtas XIII a. prieš Kristų prie Tigro upės ir tapo Asirų imperijos sostine. Jo valdovai statė prabangius rūmus ir paminklus, kurie daugiau nei 150 metų traukia archeologus iš viso pasaulio.

Nimrudas yra vietovė, kurioje 1988 metais buvo aptikta vienu reikšmingiausių XX amžiaus archeologinių radinių laikoma juvelyrinių dirbinių ir brangakmenių kolekcija.

Dauguma vertingų Nimrudo akmenių skulptūrų bei kitų neįkainojamų brangenybių buvo eksponuojamos pasaulio muziejuose, bet kai kurios didesnės netransportuojamos vertybės buvo likę mieste, kai 2014 metų viduryje jį nusiaubė džihadistai.

Praėjusių metų balandį grupuotė „Islamo valstybė“ internete paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip kovotojai kūjais niokoja neįkainojamus senovinius eksponatus ir sprogdina istorinius statinius.

Tuomet vyko kultūros paminklų naikinimo kampanija džihadistų užimtuose miestuose, tarp jų Mosulo pakraštyje esančioje Ninevėje, toliau į pietus dykumoje esančioje Hatroje ir Palmyroje, Sirijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt