Naujienų srautas

Pasaulyje2016.11.12 17:13

D. Trumpas jau stebina savo pasirinkimais

JAV prezidento rinkimus laimėjęs Donaldas Trumpas su savo pereinamojo laikotarpio komanda aiškinasi, kas galėtų būti jo administracijos pareigūnai. Penktadienį jis netikėtai pareiškė, kad linkęs išlaikyti kai kuriuos Baracko Obamos sveikatos sistemos reformos punktus, nors per rinkimų kampaniją žadėjo jos visai atsisakyti.

Toks D. Trumpo pareiškimas buvo tik viena iš kelių staigmenų. Pirmiausia jis nustebino supurtęs pereinamojo laikotarpio komandą ir atsakingu už ją paskyręs savo viceprezidentą Mike`ą Pence`ą, nors valdžios perėmimą kelis mėnesius jau planavo Naujojo Džersio gubernatorius Chrisas Christie (jam skirtas tik pavaduotojo postas). M. Pence`as turi platų svarbių ryšių tinklą Vašingtone ir gal nors kiek padės išsklaidyti nuogąstavimus dėl formuojamos administracijos.

D. Trumpo bokštu vadinamame dangoraižyje Niujorke komandai teks rinktis daug kartų, kad aptartų, kam atiteks keturi tūkstančiai pareigų po inauguracijos sausio 20 dieną; buvęs Niujorko meras gali užimti teisingumo ministro postą.

„Kol kas viskas, ką galiu, tai jam patarti. Su Donaldu esame draugai 28-erius metus. Mus sieja ištikimybė ir draugystė. Ką galiu patarti, paskysiu jam asmeniškai“, – kalbėjo buvęs Niujorko meras, D. Trumpo komandos narys Rudolfas Giulianis.

Tačiau daug žmonių tebelaukia tvirtų D. Trumpo pareiškimų, kurie išsklaidytų nerimą dėl ksenofobijos, rasizmo. Minios, šeimos su vaikais trečią vakarą pasipylė į Niujorko aikštę, kurios centre vadinamasis D. Trumpo bokštas ir kuriame yra milijardieriaus apartamentai,  su šūkiais „Meilė ir taika“, „tavo siena negali stovėti mūsų kelyje“ ir pan. Vietos šaltiniai suskaičiavo apie keturis tūkstančius protestuotojų. Tūkstančiai studentų ėjo ne į paskaitas, o į gatves su šūkiais „Ne MANO prezidentas“.

D. Trumpas iš pradžių bandė menkinti, akcijų dalyvius pavadino profesionaliais protestuotojais, sukurstytais spaudos, bet vėliau pareiškė, kad žavisi jų užsidegimu, kuriam pabaigos nesimato. Demonstracijos prieš išrinktąjį prezidentą vėl rengiamos keliolikoje Amerikos miestų.

O D. Trumpo laukia milžiniškas darbas – suburti komandą ir laikytis sudėtingos valdžios perėmimo procedūros ir jau planuoti darbus. Kas svarbiausia, o ką galima atidėti, jam pasirengę patarti Kongeso lyderiai.

„Kai mes buvome susitikę, jis kalbėjo, kad būtina mokesčių reforma. Tikėjomės ką nors nuveikti šioje srityje su dabartiniu prezidentu, bet buvo neįmanoma. Naujasis prezidentas labai suinteresuotas mokesčių reforma – rinkliava, pajamų mokesčių ir visais kitais. Spėju, kad didelė mokesčių reforma galima ateinančiais metais“, – sakė Senato daugumos lyderis senatorius Mitchas Mcconnellas.

Kas privertė kilstelėti antakius, – tai D. Trumpo sprendimas į valdžios perėmimo komandą įtraukti tris vyriausius vaikus ir žentą Jaredą Kushnerį – dukters Ivankos vyrą. Tai kvepia privačių ir asmeninių interesų suplakimu, juolab per rinkimų kampaniją išrinktasis prezidentas žadėjo perduoti savo verslo imperijos valdymą trijų vyriausių vaikų kontroliuojamam fondui. Nuo kampanijos pažadų neturėti reikalų su Vašingtno įtakingaisiais skiriasi ir tai, kad į komandą įtrauktas Respublikonų nacionalinio komiteto pirmininkas, kuris dabar minimas kaip galimas administracijos vadovas.

Interviu, kuris bus transliuojamas sekmadienį, D. Trumpas sakė suprantąs, kaip sunku Hillary Clintn buvo paskambinti jam rinkimų naktį, – jam esą tai būtų labai sunku. Ji pasakė – „sveikinu, Donaldai, gerai padirbėjai“.

Apie savo priešininkę, kuriai per rinkimų kampaniją negailėjo purvo, D. Trumpas sakė, kad ji labai stipri ir labai protinga. Pasak D. Trumpo, buvusio prezidento Billo clintono skambutis negalėjo būti malonesnis ir jis neatmeta galimybės, kad kreipsis į Billą Clintoną patarimo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi