Pasaulyje

2016.11.11 15:33

Afganistane per Talibano išpuolį prieš Vokietijos konsulatą žuvo mažiausiai šeši žmonės

BNS 2016.11.11 15:33

Žmonių, žuvusių per Talibano išpuolį prieš Vokietijos konsulatą Afganistano Marazi Šarifo mieste, skaičius penktadienį padidėjo mažiausiai iki šešių; dar daugiau kaip 100 žmonių per galingą sprogimą buvo sužeisti.

Per ketvirtadienio vakaro išpuolį Afganistano šiaurėje esančiame Mazari Šarife į konsulato pastatą rėžėsi sprogmenų prikrautas sunkvežimis.

Talibanas šį išpuolį, po kurio gatvėje liko didžiulis krateris ir išvartyti automobiliai, pavadino „keršto ataka“ už anksčiau šį mėnesį JAV įvykdytą antskrydį neramioje Kundūzo provincijoje, nusinešusį 32 civilių gyvybes.

Sprogimas, po kurio girdėjosi šūviai, sudrebino paprastai ramų miestą. Netoliese išdužo parduotuvių langai, siaubo apimti gyventojai puolė slėptis.

„Užpuolikas mirtininkas sprogmenų prikrauta mašina rėžėsi į Vokietijos konsulato pastato sieną“, – naujienų agentūrai AFP sakė Mazari Šarifo – trečiojo pagal dydį šalies miesto – policijos vadovas Sayedas Kamalas Sadatas.

Nė vienas konsulato darbuotojas vokietis nenukentėjo, pranešė Vokietijos užsienio reikalų ministerija.

Tačiau žuvo septyni civiliai afganai, tarp jų – du motociklininkai, kuriuos prie konsulato nušovė vokiečių kariai, bergždžiai reikalavę, kad jie sustotų, sakė policijos viršininko pavaduotojas Abdulas Razaqas Qadris.

Be to, penktadienį ryte netoli šios diplomatinės misijos buvo sulaikytas įtariamasis, pridūrė A. R. Qadris.

Gydytojas Noor Mohammadas Faizas sakė, kad į miesto ligonines buvo atvežti šeši lavonai, tarp jų – du nuo kulkų žuvę žmonės.

Jis pridūrė, kad mažiausiai 128 kiti žmonės buvo sužeisti ir kad kai kurių sužeistųjų būklė yra kritinė.

„Konsulato pastatas smarkiai apgadintas, – sakoma Vokietijos užsienio reikalų ministerijos pareiškime. – Užjaučiame sužeistus afganus ir jų šeimas.“

Diplomatinis šaltinis Berlyne sakė, kad užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris sušaukė pasitarimą dėl krizės.

„Prie konsulato teritorijos ir joje vyko mūšis, – sakė ministerijos atstovas. – Afganų saugumo pajėgos ir (NATO misijos) „Resolute Support“ („Tvirta parama“) pajėgos iš Marmalo bazės (vokiečių bazės Mazari Šarife) yra įvykio vietoje.“

Po sprogimo afganų specialiosios pajėgos aptvėrė konsulatą, kuris anksčiau buvo garsus kaip viešbutis „Mazar“; virš jo skraidė sraigtasparniai, į įvykio vietą skubėjo greitosios pagalbos automobiliai įjungtomis sirenomis.

Išpuolis akcentuoja saugumo padėties blogėjimą Afganistane Talibanui intensyvinant išpuolius visoje šalyje, nors vyriausybė ne kartą bandė išjudinti įstrigusias taikos derybas.

Talibano atstovas Zabihullah Mujahidas sakė, kad per „kankinystės ataką“ prieš konsulatą žuvo „dešimtys įsiveržėlių“. Sukilėlių pranešimai apie kovas ir išpuolius dažnai būna išpūsti.

Z. Mujahidas „Twitter“ paskelbė konsulato „Google Earth“ atvaizdą ir sakė, kad jo užpuolimas buvo kerštas už amerikiečių aviacijos smūgius Kundūze.

JAV pajėgos praėjusią savaitę pripažino, jog „labai tikėtina, kad per jos antskrydžius Kundūze žuvo civilių žmonių. Kariškiai pažadėjo atlikti nuodugnų šio incidento, išprovokavusio audringus protestus, tyrimą.

Keli vaikai žuvo per tuos aviacijos smūgius, surengtus po talibų atakos netoli Kundūzo, per kurią žuvo du amerikiečių kariškiai ir trys afganų specialiųjų pajėgų nariai.