Pasaulyje

2016.11.10 17:19

Europoje – paukščių gripo protrūkiai

LRT.lt 2016.11.10 17:19

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) gavo informaciją apie penkis laukinėje faunoje nustatytus aukšto patogeniškumo (H5N8) paukščių gripo atvejus Lenkijoje, Vokietijoje, Kroatijoje, Austrijoje ir Šveicarijoje, rašoma pranešime spaudai. 

Lenkijos Goleniuvo rajone, Dabie ežero apylinkėse rastos 5 ančių ir 1 žuvėdros gaišenos, kurias ištyrus patvirtinta paukščių gripo diagnozė. Vokietijos Ploeno apylinkėse ši liga nustatyta laukiniams vandens paukščiams, Kroatijoje – dviem gulbėms Vukovar – Sirmium vietovėje. Austrija informavo Europos Komisiją apie Vorarlbergo provincijoje, Bodensee ežero pakrantėse rastus nugaišusius 100 laukinių vandens paukščių (ančių, kirų ir tilvikų). Šveicarijos pasienyje su Vokietija esančiame Konstancijos ežere rastos nuo paukščių gripo nugaišę 3 kuoduotosios antys. 

Siekiant išvengti tolesnio viruso plitimo, visų penkių Europos valstybių atsakingos institucijos ėmėsi privalomų apsaugos priemonių. Aplink protrūkių židinius nustatytos 3 km apsaugos ir 10 km priežiūros zonos.

VMVT primena, kad H5N8 tipo paukščių gripo viruso keliama rizika žmonių sveikatai yra nedidelė, tačiau paukščiams šis virusas yra mirtinas. 

„Paukščių gripo rizika nebuvo dingusi, šiomis dienomis ji tik išaugo, nes ligos protrūkis užfiksuotas kaimyninėje valstybėje. Mūsų šalies paukščių augintojai turi būti budrūs, laikytis privalomų biologinio saugumo priemonių. Paukščius reikia laikyti uždarose patalpose ir saugoti nuo kontaktų su laukiniais, girdymui nenaudoti vandens iš atvirų vandens telkinių. Reikia nepamiršti, kad didžiausia rizika užsikrėsti būna paukščių migracijos metu. Be to, paukščius auginančiuose ūkiuose reikėtų neleisti lankytis pašaliniams asmenims, kontroliuoti, kad į teritorijas patektų tik dezinfekuotos transporto priemonės, nevalkatautų laukiniai ar kiti neprižiūrimi gyvūnai“, – komentavo VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjo pavaduotojas Paulius Bušauskas.

Paukščiu gripu užsikrėtę paukščiai būna apatiški, nejudrūs, tupi nuleidę sparnus, nekoordinuoja judesių, nelesa, nededa kiaušinių, sunkiai kvėpuoja, jiems pamėlsta skiauterė, patinsta galvos ir kaklo audiniai, kojų odoje matomos kraujosrūvos.

Paukščių augintojai, pastebėję keistą gyvūnų elgesį ar kitų ligos požymių, privalo nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją, teritorinę VMVT ar informuoti centrinę VMVT visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40403.