Pasaulyje

2016.11.10 17:08

Maskva tikina nejaučianti euforijos dėl D. Trumpo pergalės

BNS 2016.11.10 17:08

Rusija ketvirtadienį atmetė žiniasklaidos pranešimus, kad Kremlius apimtas „euforijos“ dėl Donaldo Trumpo pergalės JAV prezidento rinkimuose.

Pasak Maskvos, nėra jokių garantijų, kad išrinktasis JAV prezidentas Rusijos atžvilgiu bus nusiteikęs draugiškiau už savo pirmtaką.  

„Jokios euforijos dėl D. Trumpo išrinkimo prezidentu mes nejaučiame“, – sakė Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas, paneigdamas prielaidas, kad Maskva aktyviai palaikė respublikoną, kuris nekart žarstė pagyrimus Kremliaus šeimininkui Vladimirui Putinui.

„Esama visiškai skirtingos patirties, kaip tvarkomi reikalai tiek su JAV Respublikonų partijos administracija, tiek ir su Demokratų partijos administracija. Buvo laikotarpių, kai pradėdavome pakiliai, aukšta nata, ir tuomet nugrimzdavome į krizę. Buvo ir kitų epizodų mūsų sudėtingoje istorijoje“, – sakė jis.

„Reikia pasakyti, kad pozicijos, kurias Rusijos atžvilgiu reikšdavo D. Trumpo kampanijos atstovai ir žmonės iš jo aplinkos, buvo pakankamai griežtos“, – sakė viceministras.

„Ir mes nematėme jokio pagrindo kaip nors keisti savo vertinimą, kad Jungtinėse Valstijose rinkimų kovos laikotarpiu iš esmės susiklostė dvipartinis sutarimas antirusišku pagrindu“, – aiškino jis.

S. Riabkovas taip pat patvirtino, kad žmonės iš D. Trumpo artimos aplinkos rinkimų kampanijos metu „palaikė kontaktus“ su Rusijos pareigūnais, nors išrinktojo prezidento atstovai tvirtino priešingai.  

„Nesitikime nieko ypatinga iš naujosios JAV administracijos“, – toliau aiškino viceministras ir pridūrė, – neatrodo, kad Maskva puoselėtų rožines svajones.  

Santūrūs S. Riabkovo komentarai yra ryškus kontrastas entuziastingai Rusijos valstybinės žiniasklaidos ir politinių veikėjų reakcijai į JAV prezidento rinkimų rezultatus 

V. Putinas buvo vienas pirmųjų užsienio lyderių, pasveikinusių D. Trumpą su stulbinama pergale prieš demokratę Hillary Clinton. Jis pažymėjo, kad yra pasirengęs dirbti su D. Trumpu, kad būtų atkurti visaverčiai dvišaliai santykiai, šiuo metu prasčiausi nuo Šaltojo karo laikų.   

Rusijos lyderis visos JAV rinkimų kampanijos metu neviešai palaikė D. Trumpą, tai paskatino amerikiečių apžvalgininkus daryti įvairias prielaidas apie privačius respublikono ryšius su Maskva.

Federaliniam tyrimų biurui atlikus tyrimą dėl galimų D. Trumpo ryšių su Maskva ir jokio tiesioginio ryšio nenustačius, respublikono atstovai pareiškė, kad jis nepalaiko jokių tiesioginių kontaktų su Rusija.  

Tuo tarpu S. Riabkovas tvirtino, kad abi pusės palaikė kontaktus rinkimų kampanijos metu, tačiau konkrečių pavardžių nenurodė.

„Kontaktai buvo, – sakė viceministras. – Nesakau, kad visi, tačiau keli (žmonės iš D. Trumpo aplinkos) palaikė kontaktus su Rusijos atstovais“.

„Mes taip pat pradėjome nagrinėti klausimus dėl dialogo su būsima Donaldo Trumpo administracija, taip pat dėl kanalų, kurie bus naudojami šiuo tikslu“, – sakė S. Riabkovas.  

„Visur vyksta pasekmių apmąstymo procesas, analizuojama, ką reiškia šis rinkėjų verdiktas, kaip tokia baigtis paveiks JAV pozicijas pasaulyje. Mums visi šie klausimai, žinoma, taip pat svarbūs. Rusija – neatskiriama tarptautinės sistemos dalis visomis prasmėmis, todėl mums visa tai svarbu“, – aiškino jis.

Rusijos įstatymų leidėjai trečiadienį per Valstybės Dūmos posėdį audringais plojimais pasveikino žinią, kad H. Clinton, kurią Rusijos žiniasklaida neretai vaizduoja kaip itin antirusiškų pažiūrų politikę, patyrė nesėkmę rinkimuose.