Naujienų srautas

Pasaulyje2016.11.10 19:49

D. Trumpo laukia sunkus administracijos formavimo procesas

BNS 2016.11.10 19:49

Stulbinamą pergalę JAV prezidento rinkimuose iškovojusiam Donaldui Trumpui prasideda tikrųjų išbandymų metas.

Išrinktasis prezidentas respublikonas iki rinkimų praktiškai neskyrė dėmesio pasirengimui perimti valdžią. Trečiadienį, likus 72 dienoms iki inauguracijos, D. Trumpas ir jo artimiausi patarėjai suskubo imtis sunkaus darbo formuoti kabinetą ir atrinkti šimtus kandidatų į aukštas pareigas svarbiausiuose departamentuose – Valstybės, Gynybos, Krašto saugumo, Prekybos ir Iždo.

Daugelio šių kandidatų laukia įvairios saugumo patikrinimo procedūros, o kai kurių paskyrimui turės pritarti Senatas.

„Jų laukia ilgas kelias“, – sakė ne pelno organizacijos „Partnership for Public Service“ vadovas Maxas Stieris.

Ši organizacija nuo vasaros padėjo abiejų kandidatų rinkimų štabams planuoti pasirengimą perimti valdžią.

„Labai svarbu iškart turėti tinkamų žmonių ir kad jie būtų pasirengę“, – pabrėžė M. Stieras ir pridūrė, kad pereinamuoju laikotarpiu šalis yra „labiausiai pažeidžiama“.  

D. Trumpo artimiausių patarėjų komanda jau pradėjo nuodugnų pasirengimą valdžios perėmimui. Šiai grupei, be kitų įtakingų veikėjų, priklauso vadovauti procesui paskirtas Naujojo Džersio gubernatorius Chrisas Christie, Respublikonų nacionalinio komiteto pirmininkas Reince`as Priebusas, išrinktasis viceprezidentas Mike`as Pence`as ir D. Trumpo dukters Ivankos Trump vyras Jaredas Kushneris.

Ši komanda dabar daugiausia dėmesio skiria pastangoms rasti tinkamus kandidatus į svarbiausius nacionalinio saugumo postus, sakė šaltiniai, susipažinę su vykstančiomis diskusijomis.

„Visa tai turi vykti gana uždarame rate, kol išrinktasis prezidentas bus pasirengęs pristatyti pasirinktus pareigūnus“, – sakė Billas Hagerty, kuriam D. Trumpo komandoje pavesta vadovauti prezidento skiriamų pareigūnų parinkimo ir tvirtinimo procesui.

Jis atsisakė įvardyti, kada galima būtų tikėtis sužinoti apie pirmuosius paskyrimus D. Trumpo administracijoje. Administracijos vadovas tradiciškai paskiriamas per kelias pirmąsias savaites po rinkimų.

Turėdamas omenyje D. Trumpo patirtį versle, B. Haggerty sakė, kad administracijų pasikeitimas, „kai pagalvoji, iš esmės yra 2 trln. JAV dolerių perėmimas“.

Nedidelė D. Trumpo patarėjų grupė nuo rugpjūčio rengė susitikimus, kuriuose svarstė prioritetus įstatymų leidybos srityje ir pasirengimą valdžios perėmimui. Nors Ch. Christie kiekvieną savaitę pateikdavo D. Trumpui informaciją apie šiuos pasitarimus, rinkimų kampanijos štabas ir pasirengimo valdžios perėmimui grupė dirbo kaip du nedaug bendra turintys subjektai ir netgi skirtinguose miestuose: rinkimų štabas – Niujorke, o valdžios perėmimo grupė – Vašingtone.

Naujienų agentūros „The Associated Press“ (AP) gautas dokumentas su valdžios perėmimo grupės organizacine struktūra patvirtina, kad formuojant D. Trumpo administraciją, svarbų vaidmenį atlieka kai kuries žinomi veikėjai.

Už planavimą nacionalinio saugumo srityje atsakingas buvęs Atstovų Rūmų narys iš Mičigano Mike`as Rogersas, anksčiau dirbęs Federaliniame tyrimų biure (FTB), o už gynybos planavimą – į atsargą išėjęs kariškis Josephas „Keithas“ Kelloggas.

Už vidaus politikos sritį D. Trumpo valdžios perėmimo komandoje atsakingas Kenas Blackwellas – buvęs Sinsinačio meras ir Ohajo valstijos sekretorius.

D. Trumpo atstovas spaudai neatsakė į AP klausimus apie šią pasirengimo grupę.

Kol kas visiškai neaišku, kokie žmonės dirbs D. Trumpo kabinete ir kituose svarbiuose administracijos postuose. Jo artimiausios aplinkos ratas yra itin mažas, jam priklauso tik išrinktajam prezidentui absoliučiai lojalūs žmonės ir jame praktiškai nėra valdžios aparato lyderių.

Trečiadienį paryčiais sakydamas savo pergalės kalbą D. Trumpas pateikė kai kurias gaires dėl būsimų figūrų jo administracijoje.

Išrinktasis prezidentas negailėjo pagyrimų Ch. Christie, prisidėjusiam prie D. Trumpo šiam kalbant scenoje. Naujojo Džersio gubernatorius sulaukė pagyrų, nors jis pats itin nesėkmingai pasirodė respublikonų pirminiuose rinkimuose ir yra įsivėlęs į vadinamąį „Bridgegate“ skandale, kuriame dar nepadėtas taškas.

Šis skandalas kilo, kai 2013 metų rugsėjį valdžia uždarė privažiavimo kelius prie George`o Washingtono tilto, jungiančio Naująjį Džersį ir Niujorką. Dėl to keturioms dienoms buvo praktiškai paralyžiuotas eismas Naujojo Džersio Fort Li mieste. Teigiama, kad tokiu būdu norėta nubausti miesto merą, nepalaikiusį Ch. Christie, kai šis siekė būti perrinktas į gubernatoriaus postą.

Rinkimų kampanijai artėjant prie pabaigos, vienu artimiausių D. Trumpo patarėjų tapo buvęs Niujorko meras Rudy Giuliani, reguliariai lydėdavęs verslo magnatą jo agitacinių kelionių metu. Buvęs federalinis prokuroras laikomas galimu kandidatu užimti generalinio prokuroro arba patarėjo nacionalinio saugumo klausimais postus.

Alabamos senatorius Jeffas Sessionsas buvo vienas pirmųjų aukštesnio rango įstatymų leidėjų, viešai išsakiusių savo palaikymą D. Trumpui. Jo griežta antiimigracinė pozicija tapo vienu iš kertinių kampanijos akcentų.

J. Sessionso administracijos vadovas Rickas Dearbornas taip pat laikomas įtakinga figūra D. Trumpo patarėjų grupėje, atsakingoje už pasirengimą perimti valdžią.  

Daugeliui nacionalinio saugumo lyderių respublikonų nusigręžus nuo D.Trumpo, atsargos generolas leitenantas Michaelas Flynnas tapo didžiausią patirtį šioje srityje turinčiu jo patarėju ir atstovu nacionalinio saugumo reikalams komentuoti.

M. Flynnas buvo kartu su D. Trumpu, kai šiam pirmą kartą buvo pateikta įslaptinta žvalgybos informacija.

Stevenas Mnuchinas , buvęs ilgametis investicinio banko „Goldman Sachs“ darbuotojas ir privačios investicijų įmonės vadovas, buvo atsakingas už D. Trumpo rinkimų kampanijos finansus ir dabar laikomas galimu kandidatu vadovauti Iždo departamentui.

Buvęs Atstovų Rūmų pirmininkas Newtas Gingrichas įvardijamas kaipo vienas iš galimų kandidatų į valstybės sekretorius.

Tenesio senatorius Bobas Corkeris, vadovaujantis Senato Užsienio reikalų komitetui, buvo svarstytas kaip vienas iš galimų D. Trumpo kandidatų į viceprezidentas. Manoma, kad jis taip pat galėtų pretenduoti į valstybės sekretoriaus pareigas.

R. Priebusas prie D. Trumpo komandos prisijungė iškart, kai šis buvo oficialiai nominuotas kandidatu, nors dėl to nekart sulaukė aštrios kritikos iš partijos kolegų. Jis laikomas įtakingu veikėju D. Trumpo artimoje aplinkoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi