Pasaulyje

2016.11.10 10:28

D. Trumpui pralaimėjusi H. Clinton kreipėsi į Ameriką: ačiū jums visiems

15min.lt2016.11.10 10:28

Milijardieriui Donaldui Trumpui mūšį dėl JAV prezidento posto pralaimėjusi demokratė politikos veteranė Hillary Clinton rinkimų vakarą tylėjo, bet trečiadienį pagaliau kreipėsi į savo kampanijos darbuotojus ir rėmėjus.

H. Clinton daugiau nei valandą vėlavo atvykti į viešbutį „New Yorker“. Salėje pagaliau pasirodžius jos apsaugininkams ir kampanijos darbuotojams, prapliupo plojimai. Žmonės skandavo „Hillary, Hillary!“

H. Clinton, kurią pristatė jos kandidatas į viceprezidentus Timas Kaine`as, turėjo ilgai laukti, kol nutils ovacijos.

„Praėjusią naktį pasveikinau Donaldą Trumpą ir pasiūliau savo pagalbą dirbant Amerikos labui. Tokios baigties nenorėjome ir atsiprašau, kad nelaimėjome šių rinkimų.

Bet didžiuojuosi šia mūsų kartu pastatyta kampanija. Jūs esate geriausia, kas yra Amerikoje, man buvo didelė garbė su jumis dirbti. Žinau, kokie esate nusivylę, nes ir aš nusivylusi. Skausminga, bet atsiminkite – mūsų kampanija buvo skirta Amerikos statyboms.

Mūsų šalis susiskaldžiusi dar labiau nei galvojome. Turime pripažinti rinkimų rezultatą. Donaldas Trumpas yra mūsų prezidentas, turime suteikti jam šansą, turime gerbti Amerikos konstituciją“, – kalbėjo H. Clinton.

Ji taip priminė konstitucijos ginamas amerikiečių religines ir pilietines laisves ir pabrėžė: „Turime jas ginti“.

Anksčiau buvo tikimasi, kad H. Clinton viešai pripažins nesėkmę dar rinkimų naktį – tokia ilgametė tradicija. Tačiau jos kampanijos vadovas Johnas Podesta paskelbė, kad jokio kreipimosi nebus iki ryto.

„Žinau, kad visi mes čia jau ilgai, kad buvo ilga naktis, ilga kampanija. Bet žinau, kad galime palaukti šiek tiek ilgiau, – apie 2 val. ryto Niujorko laiku į minią kreipėsi J. Podesta. – Daugiau pasakysime rytoj.“

Tiesa, po maždaug valandos H. Clinton paskambino D. Trumpui ir pripažino pralaimėjimą. Magnatas netrukus pasirodė scenoje ir pasakė pergalės kalbą.

H. Clinton nacionaliniu mastu surinko daugiau balsų nei D. Trumpas, tačiau beviltiškai nusileido varžovui pagal rinkikų balsus, ypač – svyruojančiose valstijose.

Taip JAV prezidento rinkimų istorijoje anksčiau buvo nutikę tik kartą – 2000 metais, kai George`as W. Bushas įveikė daugiau rinkėjų, bet mažiau rinkikų balsų surinkusį demokratą Alą Gore`ą.

Vėliau į šalį kreipėsi ir JAV prezidentas Barackas Obama. Tai buvo pirmoji jo kalba apie sukrečiamą D. Trumpo išrinkimą jo įpėdiniu, pranešė Baltieji rūmai.

Pasisakė ir Paulas Ryanas

Dar prieš pradedant kalbėti H. Clinton viešai pasirodė ir Atstovų Rūmų pirmininkas, respublikonas Paulas Ryanas. Jis labai nenoriai parėmė D. Trumpo nominaciją, bet dabar pasisakė itin entuziastingai.

„Viskas su mūsų santykiais tvarkoje, su Donaldu per pastarąsias 18 valandų kalbėjomės du kartus. Manau, kad iškart imsimės dirbti. Donaldas Trumpas atliko didžiulį politinį žygdarbį ir nusipelnė mandato. Be to, turime vieningą respublikonų valdžią“, – teigė P. Ryanas.

Kritikai jau nuogąstavo, kad D. Trumpas ir respublikonai, dabar dominuosiantys ir Baltuosiuose rūmuose, ir abejuose Kongreso rūmuose, gali sutriuškinti B. Obamos administracijos patvirtintas reformas. Panašu, kad taip ir bus.

„Akivaizdu, kad „Obamacare“ (sveikatos apsaugos sistemos reforma, – red.) nėra populiari ir virsta nuo savo pačios svorio“. Dabar ateina prezidentas Trumpas ir prašo mūsų padėti. Ateina palengvėjimas. Mūsų šaliai tai į naudą.

Tai reiškia, kad galėsime nusikratyti sunkių reguliavimo svarsčių. Pagalvokite apie teisėjus (D. Trumpas galės paskirti ultrakonservatyvius ir respublikonams palankius teisėjus į Aukščiausiąjį Teismą, – red.)“, – kalbėjo P. Ryanas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt