Naujienų srautas

Pasaulyje2016.11.09 17:11

NATO vadovas: JAV lyderystė svarbi kaip visada

JAV lyderystė yra būtina susiduriant su naujais saugumo iššūkiais, trečiadienį sakė NATO vadovas Jensas Stoltenbergas, sveikindamas Donaldą Trumpą su pergale JAV prezidento rinkimuose.

„Mes susiduriame su sunkia nauja saugumo aplinka, įskaitant hibridinį karą, kibernetines atakas, terorizmo grėsmę. JAV lyderystė yra svarbi kaip visada“, – sakė J. Stoltenbergas.

„Tikiuosi dirbti su išrinktuoju prezidentu D. Trumpu“, – pridūrė jis.

Kampanijos metu D. Trumpas šiurpino užuominomis, kad Vašingtonas gerai pagalvos prieš eidamas į pagalbą pavojuje atsidūrusiai NATO sąjungininkei, jeigu ši nebus apmokėjusi savo sąskaitų. Tokie pareiškimai vertė abejoti dėl JAV vadovaujamo aljanso esminio kolektyvinės gynybos įsipareigojimo.

Paklaustas apie tas pastabas J. Stoltenbergas sakė, jog „visos sąjungininkės yra oficialiai įsipareigojusios ginti viena kitą, tai – absoliutu ir besąlygiška“.

„Šios saugumo garantijos yra svarbios Europai, bet jos taip pat yra svarbios Jungtinėms Valstijoms“, – sakė jis.

NATO vadovas priminė, jog vienintelis kartas, kai buvo pasitelkta NATO gynybos garantija „visi už vieną, vienas už visus“, buvo po 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro atakų Jungtinėse Valstijose.

„Mūsų aljansas artimiausius Amerikos draugus ir taikos, ir konfliktų metu vienijo beveik 70 metų. Stiprus NATO yra gerai Jungtinėms Valstijoms ir gerai Europai“, – pažymėjo J. Stoltenbergas.

ES pareigūnai pakvietė į viršūnių susitikimą

Aukščiausi Europos Sąjungos pareigūnai – Donaldas Tuskas ir Jeanas-Claude Junckeris – pakvietė išrinktą JAV prezidentą Donaldą Trumpą į Europos Sąjungos ir Amerikos viršūnių susitikimą.

Išplatintame jų poziciją atspindinčiame laiške taip pat sakoma, kad šiandien svarbiau nei bet kada stiprinti transatlantinius santykius.

„Šiandien kaip niekad svarbu sustiprinti transatlantinius ryšius. Tik artimai bendradarbiaudamos ES ir Jungtinės Valstijos gali toliau sėkmingai spręsti tokias problemas, kaip „Islamo valstybė“, grėsmė Ukrainos suverenumui ir teritoriniam vientisumui, klimato kaita ir migracija.

Laimei, ES ir JAV strateginė partnerystė yra išsami ir apima pačias įvairiausias sritis: nuo mūsų bendrų pastangų padidinti energetinį saugumą bei spręsti klimato kaitos problemas ir bendradarbiavimo Europos rytinių bei pietinių sienų saugumo klausimais iki derybų dėl Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės. Turime iš visų jėgų stengtis, kad mūsų transatlantiniai ryšiai būtų kuo tvirtesni ir ilgalaikiškesni“, – rašoma laiške.

Jame taip pat pabrėžiama, kad europiečiai pasitiki JAV ir gerbia jos sprendimą.

Europos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas sveikindamas D. Trumpą pabrėžė, kad šiandien ES ir JAV išgyvena sudėtingą metą. 

„Kaip Europos Parlamento pirmininkas sveikinu naujai išrinktą Jungtinių Valstijų prezidentą Donaldą Trumpą. Tai tikrai sudėtingas santykių su Jungtinėmis Valstijomis momentas, norėjau pasakyti, sudėtingas momentas Jungtinėms Valstijoms ir Europos Sąjungai, bet laisvai išrinktas Jungtinių Valstijų prezidentas nusipelno visiškos Europos Sąjungos institucijų pagarbos. Tikimės, ateityje santykiuose tarp jo administracijos ir Europos ir ES narių bus gerbiamos pagrindinės teisės ir ES taisyklės. Mes turime bendrų interesų ir bendros atsakomybės, tikiuosi, kad drauge įveiksime iššūkius“, – sakė Europos Parlamento Pirmininkas  Martinas Schulzas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi