Pasaulyje

2016.11.08 19:18

Įtakingas visuomenės nuomonės tyrėjas nesiryžta lažintis dėl JAV rinkimų rezultato

Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.11.08 19:18

Viena skandalingiausių Amerikos istorijoje rinkiminių kampanijų baigėsi ir dabar Hillary Clinton ir Donaldui Trumpui belieka laukti rinkėjų valios. Prie balsavimo vietų nusidriekusios eilės galėtų būti palankios H. Clinton, tačiau vienas įtakingiausių Vašingtone visuomenės nuomonės tyrėjas sako negalintis lažintis nė už vieną kandidatą.

Diksvil Noče jau visi balsavo ir visi aštuoni balsai suskaičiuoti. Jau beveik šešis dešimtmečius miestelio gyventojai balsavimą pradeda iškart po vidurnakčio ir pirmieji skelbia rezultatus. Daugiausia – keturi šio Naujojo Hampšyro miestelio gyventojai balsavo už H. Clinton.  

Miestelio gyventojas Claytonas Smithas, balsavęs pats pirmas, teigia, jog balsuodamas rinkosi „mažesnį iš dviejų blogių“. Taip renkasi dauguma amerikiečių. Tačiau tai nesumažino jų noro balsuoti. Dar iš anksto tą padarė rekordinis skaičius rinkėjų, milžiniškos eilės prie balsavimo apylinkių buvo ir šįryt. Teigiama, jog tam, kad galėtų atiduoti savo balsą, žmonės laukia apie pusantros valandos.

Rinkimai Diksvil Noče. Scanpix/AFP nuotr.

Kuo daugiau žmonių ateis balsuoti, tuo didesni H. Clinton šansai tapti pirmąja Amerikos istorijoje prezidente moterimi. Beveik nemiegojus, vidurnaktį ji dar agitavo Šiaurės Karolinoje. Pirmadienį vakare ji pasakė kone labiausiai įkvepiančią kalbą, kviesdama žmones balsuoti. Tačiau analitikai klausia, ar tik ne per vėlai.

„Tai didžiausias nuolankumo jausmas, kai žinai, kokia tai atsakomybė, ir kiek žmonių tikisi pokyčių su šiais rinkimų rezultatais, ką tai reiškia mūsų šaliai. Ir darysiu viską, ką galiu geriausiai, jei šiandien laimėsiu“, – sakė H. Clinton.

Scanpix/AFP nuotr.

Nors apklausos rodo, kad D. Trumpas šiek tiek atsilieka nuo H. Clinton, tačiau ji per savaitę iššvaistė gerokai didesnę persvarą. Net vienas įtakingiausių visuomenės nuomonės tyrėjų Johnas Zogby sako nežinantis, už ką statytų lažybose. 

„Ir anksčiau patyriau rinkimų minimaliausia persvara. Bet paprastai iki šeštadienio vakaro prieš antradienio rinkimus paaiškėja kryptis. O šį kartą gaunu prieštaringus signalus. Sakyčiau, ko gero, galbūt Hillary Clinton galėtų laimėti. Bet nesu pasirengęs lažintis. Nesu pasirengęs lošti Las Vegase“, – teigia J. Zogby.

J. Zogby. Wikipedia nuotr.

Daugiau apie tai – reportaže. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.