Pasaulyje

2016.11.08 11:20

Kuris prezidentas Lietuvai naudingesnis?

Jungtinėms Valstijoms renkant prezidentą, Lietuvos apžvalgininkai sako, kad santykiuose su Baltijos šalimis Hillary Clinton politika būtų labiau nuspėjama nei Donaldo Trumpo. Lietuvos prezidentė kiek anksčiau yra sakiusi, kad nepriklausomai nuo to, kas taps Jungtinių Valstijų prezidentu, Lietuva pasitiki Amerika.

Priešrinkiminės nuomonių apklausos rodo, jog kovą dėl rinkėjų palankumo minimalia persvara laimi demokratų kandidatė. Didžiausia intriga numatoma vadinamosiose „svyruojančiose“ valstijose, tokiose kaip Florida, Ohajas, Šiaurės Karolina, Pensilvanija ir kitose.

Respublikonų kandidatas į Jungtinių Valstijų prezidentus D. Trumpas yra sakęs, kad jeigu Rusija užpultų Baltijos šalis, jis nuspręstų, ar ateiti joms į pagalbą tik išnagrinėjęs, ar šalys vykdė savo įsipareigojimus Jungtinėms Valstijoms.

H. Clinton reaguodama į tokį pasisakymą teigė, kad Jungtinės Valstijos yra davusios geležines garantijas NATO partneriams, jog jie būtų ginami užpuolimo atveju. Tuo metu Lietuvos prezidentė yra sakiusi, kad interpretuoti D. Trumpo pasisakymų neverta ir Lietuva žino, kad Amerika bus svarbiausias partneris. 

Rytų Europos studijų centro vadovas Linas Kojala, vertindamas, kurio kandidato išrinkimas būtų naudingesnis Lietuvai, teigia, kad du kartus Lietuvoje viešėjusios H. Clinton užsienio politika greičiausiai būtų Baracko Obamos politikos tąsa, tuo metu, D. Trumpo užsienio politika būtų kuriama nuo nulio.

Paskelbti pirmieji rezultatai iš Naujojo Hampšyro

Demokratų kandidatė Hillary Clinton įgijo labai ankstyvą persvarą 2016 metų JAV prezidento rinkimuose, kai Naujojo Hampšyro miestelyje Diksvil Noče keturiais balsais prieš du įveikė respublikoną Donaldą Trumpą.

Balsavimas šios valstijos miesteliuose Diksvil Noče, Harts Lokeišene ir Milsfilde prasidėjo antradienį tuojau po vidurnakčio vietos (7 val. Lietuvos) laiku ir baigėsi, kai balsus atidavė visi rinkėjai. Šių miestelių gyventojau turi galimybę pirmieji pareikšti savo valią per rinkimus, įdėmiai stebimus viso pasaulio.

Diksvil Nočas, esantis maždaug už 30 km nuo Kanados sienos, didžiuojasi, kad nuo 1960 metų jame vyksta pirmasis balsavimas JAV rinkimuose, bet tai yra laikoma labiau įdomybe nei šaliai kelią parodančiu dalyku.

Clay Smithas buvo pirmasis iš septynių žmonių, atidavusių savo balsus, vos tik laikrodžiai pradėjo skaičiuoti pirmąsias rinkimų dienos minutes. Aštuntasis miestelio gyventojas balsavo iš anksto.

Kaip rodo rezultatai, paskelbti praėjus kelioms minutėms po balsavimo pabaigos, šiame miestelyje H. Clinton surinko pusę balsų; vienas balsas teko libertarinių pažiūrų kandidatui Gary Johnsonui, o 2012 metų respublikonų kandidatas į prezidentus Mittas Romney gavo vieną balsą kaip pasirenkamai įrašytas kandidatas.

Pagal Naujojo Hampšyro įstatymus, bendruomenės, turinčios mažiau kaip 100 rinkėjų, gali gauti leidimą atidaryti balsavimo apylinkes vidurnaktį ir jas uždaryti, kai tik visi registruoti rinkėjai atiduoda savo balsus.

Keliose JAV Rytų pakrantės valstijose pagrindinis balsavimas prasidės 6 val. vietos (13 val. Lietuvos) laiku.

H. Clinton palaikymą išreiškė Obamos

Mieste, kuriame užgimė Amerikos demokratija, prezidentas Barackas Obama ir jo žmona Michelle, stebint tūkstančiams šąlančių žiūrovų, pirmadienį išreiškė palaikymą demokratų kandidatei H. Clinton ir jaudinančia, bet kupina susirūpinimo kalba paprašė išrinkti ją šalies vadove.

Nors B. Obama liks prezidentas iki pat jo įpėdinio inauguracijos, jo skubota, beprotiško tempo H. Clinton palaikymo kampanija buvo veikiau paties šalies vadovo atsisveikinimo su tauta turas.

Viešėdamas Mičigane, Naujajame Hampšyre ir Pensilvanijoje B. Obama pasidavė nostalgijai, pasakojo senas istorijas ir nubraukė ašarą, dėkodamas tautai, kad 2008 metais netikėtai parodė pasitikėjimą „liesu vyruku juokingu vardu“.

Prezidentas sakė, kad pastaruoju metu buvo dažnai klausinėjamas, ar viltis, tapusi jo kampanijos simboliu, per aštuonerius jo valdymo metus kokiu nors būdu išliko.

„Atsakymas yra taip“, – sakė B. Obama Nepriklausomybės bulvare, ne per toliausiai nuo JAV nepriklausomybės simbolio – Laisvės varpo. Jis sakė tebetikintis, kad viltis tebėra – „ir taip yra dėl jūsų“.

„Laiškuose, kuriuos man rašėte, ašarose, kurias išliejote dėl prarastų artimųjų, nuolat regėjau jūsų gerumą, stiprybę ir širdį“, – sakė B. Obama.

Tuomet Obamos ir H. Clinton su savo vyru Billu apsikabino ant scenos: buvęs ir dabartinis prezidentai demokratai; pirmasis juodaodis šalies vadovas ir moteris, antradienį galinti užtikrinti dar vieną istorinį proveržį.

M. Obama sakė, kad žavisi šalimi, kur „tokia mergina kaip aš, iš pietinės Čikagos dalies, ir kurios proprosenelis buvo vergas, gali lankyti vieną geriausių planetos universitetų. Kur vienišos motinos iš Havajų maišytos rasės sūnus ir vienišos motinos iš Hopo Arkanzase, sūnus gali patekti į Baltuosius Rūmus“.

„Ačiū, kad priimate mus savo bendruomenėse, suteikdami mums galimybę – nežiūrint to, ar sutinkate su mūsų politika ar ne“, – sakė M. Obama.

Ji pareiškė, kad užtikrinti H. Clinton pergalę šiuose rinkimuose yra „tikriausiai paskutinis ir pats svarbiausias dalykas, kurį galiu padaryti savo šaliai, būdama pirmąja šalies ponia“.

Tačiau taip buvo ne visada. 2008 metais, kai B. Obama nugalėjo H. Clinton per pirminius rinkimus, šių demokratų atstovų santykiai karstelėjo. Jie vėl atšilo tik tuomet, kai B. Obama paskyrė H. Clinton valstybės sekretore.

Praėjus beveik dešimtmečiui,  Obamoms H. Clinton reikalinga ne mažiau negu prezidentinė pora yra reikalinga kandidatei, iškilus grėsmei, kad D. Trumpas sunaikins dabartinio šalies vadovo palikimą. Prezidentas savo šalininkams An Arbore Mičigano valstijoje anksčiau pirmadienį sakė, kad visi jo pasiekimai „lėks pro langą, jei rytoj nelaimėsime“.

H. Clinton taip pat mąstė apie sudėtingą kovą, kuri atvedė ją iki šios akimirkos.

„Smarkiai gailiuosi, kad kampanijos tonas tapo toks piktas“, – sakė H. Clinton, tačiau D. Trumpo nepaminėjo. Visiškai nesubtiliai demonstruodama politinį simbolizmą, ji kalbėjo stovėdama prie tribūnos, ant kurios buvo pritvirtintas prezidento herbas.

Obamos visiškai supranta, kad, nepaisant to, laimės H. Clinton antradienį ar ne, jų epocha jau artėja prie pabaigos. Abu pirmosios šalies poros nariai pareiškė, kad nei vienas jų nesiruošia ateityje kovoti dėl prezidento posto.

Lyg dovaną H. Clinton, B. Obama pasiūlė savo kampanijos šūkį – „Užvestas, pasiruošęs pradėti“ (Fired up, ready to go) – ir papasakojo mitingo Naujajame Hampšyre dalyviams jo atsiradimo istoriją. Šią frazę prieš aštuonerius metus pasiūlė viena nepažįstama B. Obamos šalininkė, atėjusi į vieną jo renginį Pietų Karolinoje.

„Tai tik parodo, kaip vienas balsas gali pakeisti padėtį viename kambaryje, o vėliau mieste, valstijoje ir šalyje, – sakė B. Obama. – Ir jei jis gali pakeisti šalį, gali pakeisti ir visą pasaulį“, – sakė jis.