Pasaulyje

2016.11.07 19:49

Vokietijos laida sulaukė kritikos dėl nikabą vilkinčios dalyvės „propagandos“

BNS 2016.11.07 19:49

Vokietijos visuomeninis transliuotojas ARD pirmadienį sulaukė kritikos už tai, kad vienoje televizijos pokalbių laidoje dalyvavo visą veidą dengiantį nikabą vilkėjusi moteris, iš kurios kalbų nusivylusiam jaunimui karo draskoma Sirija galėjo pasirodyti kaip „pažadėtoji žemė“.

Į populiarią sekmadienio vakaro pokalbių laidą, kurią veda Anne Will, buvo pakviestas vyras, kurio duktė prisijungė prie „Islamo valstybės“ kovotojų, įstatymų leidėjas iš valdančiosios Krikščionių demokratų sąjungos (CDU), islamo ekspertas ir imamas. Joje pašnekovai bandė atsakyti į klausimą „kodėl jauni žmonės yra radikalizuojami“.

Tačiau daugiausiai dėmesio susilaukė penktoji laidos viešnia Nora Illi – neoficialiaus Šveicarijos islamo centro komiteto (Islamic Central Committee of Switzerland) moterų atstovė, į tiesioginę laidą atvykusi veidą prisidengusi nikabu.

N. Illi papasakojo, kad anksčiau domėjosi budizmu, tačiau „susižavėjusi Islamo įvairove“ pradėjo gilintis į šią religiją. Pašnekovė tikino, kad „Islame moterys turi daug teisių ir galimybių“, nors šį jos teiginį greitai paneigė kiti laidos svečiai.

Tačiau didžiausią nepasitenkinimą sukėlė N. Illi pasisakymas apie į Siriją vykstantį radikalizuotą jaunimą, kurį ji buvo paskelbusi feisbuke ir kurio ištrauka buvo parodyta laidoje.

Pasak N. Illi, į Siriją vykstantys ir prie džihado prisijungiantys jaunuoliai nusipelno pagyrų už savo „pilietinę drąsą“. Taip ji rašė savo žinutėje feisbuke.

Pokalbių laidoje N. Illi sakė, kad jaunoms moterims, kurios „jaučiasi atstumtos visuomenės ir nori pabėgti, Sirija gali atrodyti kaip pažadėtoji žemė, kaip vienintelė išeitis“.

Islamo ekspertas Ahmadas Mansouras atkirto, kad „tai yra propaganda, kuri yra nepriimtina visuomeninėje televizijoje“.

Priešiška visuomenės reakcija taip pat buvo greita – tviterio vartotojai smerkė ARD, kad transliavo tokį reportažą milijonams žiūrovų.

Vienas tviterio vartotojų, Konradas Schaeferis sakė: „Illu teisina islamišką terorizmą. Skandalas. Kam tokią kiršintoją reikėjo kviesti?“.

Jakubas Snaturas komentavo: „Pokalbių laidos svečias skatino šventąjį karą per visuomeninę televiziją, ir už tai aš moku mokesčius televizija – liūdna“.

Socialdemokratė Bilkay Oney, buvusi Badeno-Viurtembergo žemės integracijos ministrė, taip pasakė: „Patvirtinimas. Provokacija. Ir reitingai. Visi apie tai kalbės rytoj. Žiniasklaidos krizė žiaurios pokalbių laidos metu“.

A. Merkel CDU partijos generalinis sekretorius Peteris Tauberis taip pat buvo kritiškas.

„Jeigu nikabą vilkinti moteris pristatoma moterų atstove visuomeninės televizijos programoje, bijau, kad kitą kartą pamatysime (Sirijos prezidentą) poną Assadą, pristatomą Vokietijos televizijoje žmogaus teisių (gynimo) pareigūnu“, – sakė jis.

Tačiau šou prodiuserė NDR gynė savo sprendimą leisti pasirodyti N. Illi ir tvirtino, kad „jos kontroversiškas požiūris į jaunuolių išvykimą į Siriją buvo aiškiai išreikštas ir diskutuotas“.