Naujienų srautas

Pasaulyje2016.11.07 22:44

Baigiama rinkiminė kova dėl JAV prezidento posto

BNS 2016.11.07 22:44

Baltųjų rūmų šeimininkais tapti siekiantys Hillary Clinton ir Donaldas Trumpas pirmadienį turėtų užbaigti savo dvikovą, kad užsitikrintų pergalę keliose valstijose paskutinę įtemptos rinkimų kampanijos dieną.

Likus mažiau nei 48 valandoms iki rinkimų vis dar nežinia, ar demokratų kandidatei bus naudinga sekmadienį JAV Federalinio tyrimų biuro (FTB) paskelbta rekomendacija nekelti jai kaltinimų dėl elektroninių laiškų, neradus jokių H. Clinton ir jos biuro nusižengimų.

H. Clinton populiarumas sumažėjo, kai prieš aštuonias dienas FTB direktorius Jamesas Comey sukėlė bombos sprogimo efektą, paskelbęs, kad jo biuras atnaujins tyrimą dėl H. Clinton elektroninio pašto naudojimo, kai ji dirbo valstybės sekretore, nes buvo rasta naujos medžiagos.

Tuomet abi stovyklas palaikančių apklaustųjų skaičius beveik susilygino, D. Trumpui pradėjus atgauti pozicijas, kurių buvo netekęs dėl kaltinimų lytiniu priekabiavimu ir vulgarių pasisakymų apie moteris.

Respublikonų kandidatas D. Trumpas, kurį remia daugiausia jo populistinių idėjų įkvėpti baltaodžiai vyrai, pirmadienio rytą atskrido į Sarasotą Floridoje ir susitikti su entuziastingai nusiteikusia savo šalininkų minia.

Po šio stabtelėjimo 70 metų milijardierius turėtų skristi į mitingus Šiaurės Karolinoje, Pensilvanijoje ir Naujajame Hampšyre. Paskutinė jo stotelė numatyta vėlų pirmadienio vakarą Mičigane.

Sekmadienį jau po vidurnakčio Virdžinijos valstijoje vykusiame mitinge D. Trumpas vėl pažėrė kritikos H. Clinton, kurią vadino „visų laikų labiausiai korumpuota kandidate, siekiančia prezidento posto“.

„Brexit“ plius, plius, plius

69 metų H. Clinton pirmadienį taip pat yra numačiusi susitikimų, kurie turėtų vykti iki vidurnakčio Pensilvanijoje, Mičigane ir Šiaurės Karolinoje. Juose demokratų kandidatę palaikys visas žvaigždžių būrys, tarp jų prezidentas Barackas Obama ir roko žvaigždė Bruce`as Springsteenas.

Sekmadienį H. Clinton mitinguose skambėjo gana optimistinės kalbos, tačiau sumišusios su perspėjimais dėl D. Trumpo keliamos grėsmės.

„Aš tikrai noriu, kad kiekvienas iš mūsų akimirką pagalvotų, kaip mes jausimės lapkričio 9 dieną, jeigu mums nepasiseks“, – sakė H. Clinton Mančesteryje, Naujajame Hampšyre.

„Kai jūsų vaikai ir vaikaičiai jūsų paklaus, ką darėte 2016 metais, kai viskas kabėjo ant plauko, tikiuosi, kad galėsite pasakyti, jog balsavote už geresnę, stipresnę ir teisingesnę Ameriką“, – sakė ji.

Tuo metu pasaulis stebi priblokštas, kaip D. Trumpas su savo sensacingiems televizijos realybės šou būdingu kalbų stiliumi artėja prie vieno įtakingiausių politinių postų pasaulyje.

FTB pranešimas apie atnaujintą tyrimą dėl H. Clinton elektroninio pašto skandalo, kuris galėjo palaidoti kandidatės viltis tapti Baltųjų rūmų šeimininke, sukrėtė pasaulio finansų rinkas, tačiau tyrėjams paskelbus savo rekomendacijas, padėtis ėmė stabilizuotis. Vos po kelių valandų po šio pranešimo pradėjo kilti Azijos ir Europos vertybinių popierių biržų indeksai.

Tačiau, pasak apžvalgininkų, elektroninio pašto skandalo atsinaujinimas, kuris tapo viena paskutinių skandalingų naujienų prieš laukiančius rinkimus, gerokai pakenkė buvusios pirmosios JAV ponios siekiams tapti B. Obamos įpėdine.

Per vieną savaitę H. Clinton atotrūkis nuo savo varžovo sumažėjo nuo 5,7 iki 2,9 procentinio punkto, rodo interneto svetainėje FiveThirtyEight.com skelbiami duomenys.

Pats D. Trumpas pranašauja, kad rinkimų rezultatai bus panašiai šokiruojantys kaip ir Britanijos sprendimas pasitraukti iš Europos Sąjungos, arba, jo žodžiais : „Brexit“ plius, plius, plius“.

„Pagrindinių vertybių išbandymas“

„Aukšta padėtis ir FTB specialieji agentai (daugiau) neleis jai išsisukti nuo jos siaubingų nusikaltimų“, – kalbėjo D. Trumpas per mitingą Mičigane, kuriame B. Obama iškovojo tvirtą pergalę 2012 metais.

D. Trumpui ir jo šalininkams H. Clinton yra Vašingtono elito korupcijos simbolis.

„Dabar ją saugo suklastota sistema. Visiškai suklastota sistema. Aš jau seniai tai sakau“, – pareiškė D. Trumpas, miniai šaukiant : „Uždaryk ją!“.

D. Trumpas ne kartą kaltino H. Clinton dalyvaujant „nusikalstamoje schemoje“ ir tikino, kad ji yra netinkama būti išrinkta prezidente.

Anksčiau jis grasino, pralaimėjimo atveju, nesutikti su antradienio rinkimų rezultatais, tvirtindamas, kad visą rinkiminę kovą „klastoja“ žiniasklaida ir sistemos elitas.

Praėjusią savaitę D. Trumpas buvo pradėjęs atgauti savo pozicijas, kurių buvo netekęs, kai kelios moterys jį apkaltino lytiniu priekabiavimu, ir jau atrodė, kad vieno iš kandidatų pergalę gali nulemti vos keli balsai.

Sekmadienį vykusiuose susitikimuose H. Clinton tiesiogiai neužsiminė apie FTB priimtą jai palankų sprendimą sprendimą.

Ji užsipuolė savo varžovą dėl jo bjaurios retorikos ir, netiesiogiai, dėl jo rinkiminę kovą užtemdžiusio įtariamo Rusijos dalyvavimo.

„Galingos jėgos Amerikoje ir už jos ribų grasina mus sudraskyti, – sakė ji. – Šiuose rinkimuose atėjo atsiskaitymo akimirka. Išbandomos mūsų kaip amerikiečių pagrindinės vertybės “.

Jeigu H. Clinton laimės rinkimus, ji bandys toliau vykdyti B.Obamos pradėtus atsargius bet pažangius darbus, tarp jų ir prieštaringai vertinamą sveikatos draudimo reformą.

Tuo metu D. Trumpas žada atsisakyti reformos ir laisvosios prekybos sutarčių, atkurti „nukraujavusią“ JAV kariuomenę ir peržiūrėti JAV narystę tarptautinėse organizacijose.

Remiantis paskutinėmis visuomenės apklausomis, H. Clinton turi nedidelę 3–5 procentinių punktų persvarą prieš savo varžovą, tačiau apklausų vidurkiai pranašauja dar įtemptesnę kovą, D. Trumpui pirmaujant kai kuriose svyruojančiose valstijose.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi