Pasaulyje

2016.11.05 13:20

Pietų Korėjoje tūkstančiai protestuotojų ragina prezidentę atsistatydinti

BNS 2016.11.05 13:20

Pietų Korėjoje tūkstančiai žmonių šeštadienį išėjo į gatves reikalauti prezidentės Park Geun-hye dėl didžiulio korupcijos skandalo atsistatydinti.

Penktadienį Park Geun-hye per televiziją nuolankiai atsiprašė dėl vienos jos patikėtinės neteisėto naudojimosi įtaka, pakirtusio visuomenės pasitikėjimą jos vadovavimu. Kitą dieną į gatves išėjęs protestuotojai skandavo šūkius ir nešė transparantus su užrašais, raginančiais prezidentę atsistatydinti.

Prognozuojama, kad apie 40 tūkst. demonstrantų susirinks į mitingą Seulo centre, kur patruliuos 20 tūkst. policijos pareigūnų.

Policija dėl transporto spūsčių uždraudė protestuotojams žygiuoti gatvėmis, bet tūkstančiams buvo leista susirinkti.

Vis dėlto policija ruošėsi scenarijui, kad demonstrantai mėgins žygiuoti prie prezidentūros rūmų.

Penktadienį per televiziją kreipdamasi į šalies gyventojus su labai asmeniška kalba, Park Geun-hye sakė, kad ilgametę jos patikėtinę Choi Soon-sil įtraukęs skandalas yra „tik“ jos kaltė, bet neigė pranešimus, kad ji priklauso tai pačiai religinei sektai, kaip ir ši moteris.

Kaip rodo apklausos, Park Geun-hye palaikymas šią savaitę nusmuko iki vos 5 procentų. Šis reitingas yra visų laikų prasčiausias pareigas einančio Pietų Korėjos vadovo įvertinimas.

„Galvoju, kad ji turėtų atsistatydinti, nes prezidentė prarado visą savo moralinį autoritetą“, – sakė 53 metų protestuotojas, nurodęs tik savo pavardę – Ahnas.

Pradėtas oficialus tyrimas dėl įtarimų, kad 60 metų Choi Soon-sil, naudodamasi savo artimais santykiais su Park Geun-hye, vertė vietos firmas skirti dideles sumas abejotiniems nepelno fondams, kuriais ji paskui naudodavosi siekdama asmeninės naudos.

Ketvirtadienį Choi Soon-sil buvo areštuota dėl kaltinimų sukčiavus ir piktnaudžiavus įgaliojimais, bet visuomenę labiausiai piktina įtarimai, kad ji kišosi į valstybės reikalus ir turėjo prieigą prie slaptų dokumentų, nors neužėmė jokio oficialaus posto ir neturėjo leidimo dirbti su slapta informacija.

Žiniasklaidos pranešimuose Choi Soon-Sil vaizduojama panaši į liūdnai pagarsėjusį Rusijos paskutiniojo caro Nikolajaus II šeimos favoritą Grigorijų Rasputiną dėl savo netinkamos ir žalingos įtakos prezidentei, kuri į šį postą buvo išrinkta 2012 metų gruodį.

„Tikrai erzina faktas, kad Choi veikė kaip Park regentė, kontroliavo jos priimamus sprendimus“, – sakė mitinge dalyvaujantis 20 metų politologijos studentas Kim Do-hyunas.

Park Geun-hye bandė atkurti pasitikėjimą jos administracija ir performavo ministrų kabinetą bei patarėjų tarybą, įtraukdama veikėjų, nepriklausančių jos valdančiajai konservatyviai partijai „Saenuri“.

Reaguodama į prezidentės kreipimąsi, pagrindinė opozicinė Demokratų partija tvirtino, kad jos atlikti pakeitimai tėra kosmetiniai, ir perspėjo, kad pradės siekti jos pašalinimo iš posto, jeigu nebus imtasi tolesnių žingsnių.

Park Geun-Hye tikriausiai neatsistatydins. Analitikai spėja, kad ji laikysis iki kadencijos pabaigos, bet jos galios bus smarkiai susilpnėjusios – tokiu metu, kai šalies ekonomika lėčiau auga, didėja nedarbas ir tvyro padidėjusi karinė įtampa tarp su Pchenjanu.