Pasaulyje

2016.11.05 12:03

Turkijos teismas nurodė palikti suimtus 9 opozicijos dienraščio darbuotojus

BNS 2016.11.05 12:03

Stambulo teismas šeštadienį skyrė ikiteisminį suėmimą devyniems opozicijos dienraščio „Cumhuriyet“ darbuotojams, praėjus parai po šalies pagrindinės prokurdiškos partijos lyderių ir įstatymų leidėjų arešto.

Tarptautinė bendruomenė vis labiau nerimauja dėl to, kaip Turkijoje prieš prezidento Recepo Tayyipo Erdogano kritikus naudojamasi nepaprastąja padėtimi, paskelbta po nesėkmingo liepos 15-osios bandymo įvykdyti karinį perversmą.

Devyni opozicinės prokurdiškos Liaudies demokratinės partijos (HDP) parlamentarai, tarp jų – partijos lyderiai Selahattinas Demirtasas ir Figen Yuksekdag, penktadienį teismų buvo sulaikyti kardomajam kalinimui iki prasidės jų teismo procesai dėl kaltinimų terorizmu.

Tarp devynių anksčiau šią savaitę areštuotų ir dabar sulaikytų „Cumhuriyet“ darbuotojų yra vieni garsiausių Turkijos žurnalistų, pranešė valstybinė Anatolijos naujienų agentūra ir privati „Dogan“.

Tai vyriausiasis redaktorius Muratas Sabuncu, karikatūrininkas Musa Kartas ir skiltininkas Kadri Gurselas. Jie kaltinami ryšiais su kurdų kovotojų Kurdistano darbininkų partija (PKK) ir Jungtinėse Valstijose gyvenančio turkų dvasininko Fethullah Guleno judėjimu, kaltinamu dėl liepos 15-osios bandymo įvykdyti perversmą.

Kaip ir minėti devyni HDP parlamentarai, jie liks už grotų iki teismo, kurio data dar nepaskirta.

Pirmadienį per reidus, dar labiau padidinusius susirūpinimą dėl spaudos laisvės padėties Turkijoje, buvo sulaikyta iš viso 13 „Cumhuriyet“ darbuotojų.

Devyni jų buvo grąžinti kardomajam kalinimui, o skiltininkai Hikmetas Cetinkaya ir Aydinas Enginas dėl amžiaus ir sveikatos buvo paleisti, bet bus prižiūrimi, sakoma pranešimuose.

Dar du įtariamieji – laikraščio vyriausiasis buhalteris Gunseli Ozaltay ir buvęs vyriausiasis buhalteris Bulentas Yeneras – buvo paleisti nepateikus jiems kaltinimų.

Tuo tarpu penktadienį areštuoti S. Demirtasas ir F. Yuksekdag naktį praleido už grotų. Nors jų teismo posėdžiai vyko šalies pietryčiuose esančiame Dijarbakyro mieste, abu jie buvo nuskraidinti į kalėjimus Turkijos vakaruose – toli nuo savo šalininkų tvirtovių.

S. Demirtasas dabar yra laikomas kalėjime Edirnės provincijoje netoli Graikijos ir Bulgarijos sienų, o F. Yuksekdag buvo nuskraidinta į Kodžaelio provinciją ryčiau Stambulo, sakoma pranešimuose.

Daugelio nuomone, Ankaros vyriausybė naudojasi sužlugdytu puču kaip dingstimi nutildyti opoziciją. Turkijos sąjungininkės Vakaruose išreiškė susirūpinimą dėl veiksmų prieš „Cumhuriyet“ ir HDP.