Pasaulyje

2016.11.05 10:30

B. Obamą perrinktų, dėl H. Clinton – abejoja

Fajetvilyje apsilankė svečias, už kurį laukiamesnio turbūt nėra – prezidentas Barackas Obama. Miesto universitete vyko dar vienas iš daugybės JAV prezidento rinkimų mitingų.

Prezidentas aktyviai agituoja už H. Clinton ir jo pasirodymas Fajetvilyje rodo, kokia svarbi siekiant pergalės rinkimuose yra Šiaurės Karolina, viena iš svyruojančiųjų valstijų. Apklausos rodo, kad čia Hillary Clinton ir Donaldo Trumpo rėmėjų yra maždaug po lygiai. 

Fajetvilio gyventojai laukia B. Obamos. L. Tautvaišaitės nuotr.

Fajetvilio gyventojai. L. Tautvaišaitės nuotr.

Demografija visuomet labai svarbi rinkimuose, ir beveik ketvirtadalį Šiaurės Karolinos gyventojų sudarantys afroamerikiečiai gali būti tie, kurie lemtų rinkimų rezultatą valstijoje. Tad Šiaurės Karolinos mieste, kuriame juodaodžių gyventojų daugiau kaip 40 procentų, mestas didžiausias koziris – raginti nelikti apatiškiems ir balsuoti. 

Fajetvilis. L. Tautvaišaitės nuotr.

Įtikinti balsuoti – būtent tokia buvo į Fajetvilio universitetą atvykusio B. Obamos užduotis. Palenkti H. Clinton pusėn nė nereikia: apie 95 procentus afroamerikiečių visada balsuoja už demokratus ir yra patikimiausi rėmėjai. Tačiau statistika demokratams nepalanki – vertinant išankstinio balsavimo duomenis, afroamerikiečiai pasyvesni nei per praėjusius rinkimus. 

B. Obama išvyksta iš Fajetvilio. L. Tautvaišaitės nuotr.

B. Obama ir Fajetvilio universitete, ir diena anksčiau per interviu valstijos radijuje kiekvienam afroamerikiečiui siuntė žinią, kad jo balsas svarbus ir lems valstijos, o tada ir šalies rinkimų rezultatą.

Afroamerikiečiai raginami balsuoti. L. Tautvaišaitės nuotr.

Prie Fajetvilio universiteto sutikti žmonės kalbėjo entuziastingai, sakė esą tikri, kad rinkėjų aktyvumas dar išaugs. Juk privalai balsuoti, kad kurtum istoriją, postringavo Sheila Horton. Nors nepateko tarp tų daugiau kaip keturių tūkstančių laimingųjų, kurie universitete galėjo klausytis B. Obamos kalbos, ji netvėrė džiaugsmu, kad pavyko nufotografuoti prezidentą. 

Sheila Horton tryško džiaugsmu, kad nufotografavo prezidentą. L. Tautvaišaitės nuotr.

Paklausta, ar susidūrė su skandalingais draudimais balsuoti trijose Šiaurės Karolinos apygardose, Sheila užsiminė iš draugių apie tai girdėjusi. Respublikonų balsais priimtas įstatymas leidžia bet kuriam apygardos rinkėjui užginčyti kito rinkėjo teisę balsuoti, pavyzdžiui, teigiant, kad jis nurodytoje vietoje negyvena. Su tokiais užginčijimais susidūrė apie puspenkto tūkstančio tūkstančio rinkėjų, daugiausia juodaodžių. Demokratai kaltina respublikonus taip eliminuojant jiems neparankius rinkėjus. B. Obama anksčiau šią savaitę tai palygino su laikais, kai juodaodžiams išvis nebuvo leidžiama balsuoti. Dieną, kai prezidentas viešėjo Fajetvilyje, teisėjas atšaukė ligšiol pateiktus draudimo draudimų balsuoti ieškinius.

Juodaodžiai susiduria su draudimais balsuoti. L. Tautvaišaitės nuotr.

B. Obama žavėjosi daugelis sutiktųjų. Naimas Hasanas prezidentą vadino puikiausiu lyderiu pasaulyje, Amerikai suteikusiu viltį ir pagalbą.

Naimas Hasanas. L. Tautvaišaitės nuotr.

Merginos krykštavo, kad prezidentas ir labai gražus – jei tik galėtų kandidatuoti trečią kartą, balsuotų už jį.

Kimberly ir Dee vėl rinktų B. Obamą. L. Tautvaišaitės nuotr.

Ir ne vien jaunos merginos sakė, kad mielai perrinktų B. Obamą. Nors kai kuriuos po istorinio pirmojo juodaodžio JAV prezidento džiugintų ir kitas istorinis įvykis – prezidentė moteris, entuziazmo dėl H. Clinton nėra tiek daug. 

Fajetvilis. L. Tautvaišaitės nuotr.

Vienas vaikinas netgi prisipažino jau balsavęs – už demokratą, bet ne H. Clinton. Victoras į balsalapį įrašė Bernie Sanderso vardą.

Victoras Hatcheris balsavo už Bernie Sandersą. L. Tautvaišaitės nuotr.

Ir net B. Obamai Šiaurės Karolinoje turbūt bus sunku pritraukti tiek rinkėjų, kiek pritraukė pats savo asmenybe prieš aštuonerius metus, kai po beveik 30-ies metų pertraukos valstija balsavo už demokratų kandidatą.