Pasaulyje

2021.11.03 17:21

Prancūzija teigia, kad Australija pasiekė „naujas žemumas“ nutekinusi Macrono žinutes

BNS2021.11.03 17:21

Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono tekstinių žinučių nutekinimas žiniasklaidai yra „naujos žemumos“ ir įspėjimas kitiems pasaulio lyderiams, kad jų privatus bendravimas su Australijos vyriausybe gali būti panaudotas prieš juos pačius, trečiadienį pareiškė prancūzų ambasadorius Kanberoje.

Prancūzijos ambasadorius Jeanas Pierre`as Thebault, kreipdamasis į Australijos nacionalinį spaudos klubą, užsipuolė Kanberą dėl jos netikėto sprendimo atšaukti 90 mlrd. Australijos dolerių (58 mlrd. eurų) vertės sutartį su Prancūzija dėl 12 dyzelinių ir elektrinių povandeninių laivų flotilės statybos.

Australų žiniasklaida antradienį paviešino ministrui pirmininkui Scottui Morrisonui rugsėjį siųstos E. Macrono trumposios žinutės turinį. Šioje žinutėje Prancūzijos prezidentas klausia: „Ar turėčiau tikėtis gerų, ar blogų naujienų dėl mūsų bendrų povandeninių laivų ambicijų?“

S. Morrisonas šias žinutes pateikė kaip įrodymą, kad E. Macronas žinojo, jog dėl minėtos sutarties yra iškilę abejonių. Prancūzijos vadovas savo ruožtu anksčiau kaltino Australijos premjerą melavus per birželį Paryžiuje surengtą vakarienę. E. Macronas tuomet pareiškė, kad S. Morrisonas jam neparodė jokių ženklų, kad sandoris nebus įgyvendinamas.

Prancūzija pasmerkė šios informacijos nutekinimą kaip dar vieną piktnaudžiavimo pasitikėjimu atvejį.

„Tai yra precedento neturinčios žemumos, kalbant apie tai, kaip elgtis toliau, o taip pat apie tiesą ir pasitikėjimą“, – nurodė J. P. Thebault.

„Tai siunčia nerimą keliantį signalą visiems valstybių vadovams: saugokitės, informacijos nutekinimo Australijoje, nes tai, ką konfidencialiai pasakysite savo partneriams, galiausiai bus panaudota kaip ginklas prieš jus“, – pridūrė ambasadorius.

Ši žinutė yra ne tiek įrodymas, kad S. Morrisonas nemelavo E. Macronui, kiek rodo, kad Australija paliko Prancūziją nežinioje.

„Tai visiškai įrodo, kad iki paskutinės minutės nežinojome, kur link viskas eina, – sakė J. P. Thebault. – Tai visiškai įrodo, kad mums nieko niekada nebuvo pasakyta.“

Australija atšaukė susitarimą dėl elektrinių-dyzelinių povandeninių laivų pirkimo, sudariusi trišalį aljansą su JAV ir Jungtine Karalyste, kad galėtų įsigyti atominių povandeninių, sukurtų pagal JAV technologiją.

S. Morrisonas tvirtina, kad jis nemelavo Prancūzijos lyderiui ir aiškiai nurodė, kad tradiciniai povandeniai laivai nepatenkins augančių Australijos strateginių poreikių.

Tačiau Prancūzijos ambasadorius sutiko su E. Macronu vertinimu, esą S. Morrisonas daug kartų jam melavo.

„Galbūt ir yra skirtumas tarp klaidinimo ir melavimo, – pridūrė jis. – Bet, žinote, kai suklaidinate draugą arba sąjungininką, jūs jam meluojate.“

Paklaustas, ar E. Macrono žinutę nutekino premjero biuras, S. Morrisonas išvengė tiesaus atsakymo.

„Nemanau, kad kam nors būtų naudinga eiti šiuo keliu“, – sakė S. Morrisonas žurnalistams Jungtiniuose Arabų Emyratuose, kur sustojo grįždamas į Australiją iš Škotijos.

„Buvo kaltinimų, ir kaltinimai buvo paneigti, – pareiškė S. Morrisonas. – Australija priėmė sprendimą netęsti kontrakto dėl povandeninio laivo, kuris neatitiks Australijos reikalavimų, ir aš niekada neatsiprašysiu dėl šio sprendimo.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt