Pasaulyje

2016.11.04 14:20

Džakartoje 50 tūkst. griežtosios linijos musulmonų reikalavo teisti „šventvagį“ gubernatorių

BNS2016.11.04 14:20

Dešimtys tūkstančių griežtosios linijos musulmonų penktadienį Indonezijos sostinėje reikalavo teisti jos gubernatorių krikščionį, o pareigūnai, baimindamiesi smurto, iš anksto ėmėsi atsargumo priemonių.

Protestuotojų baltais musulmoniškais drabužiais jūra penktadienio maldoms susirinko prie didžiausios Džakartos mečetės, o paskui išsiliejo į gatves reikalauti teismo gubernatoriui Basuki Tjahajai Purnamai, kuris yra kaltinamas islamo įžeidimu.

Šį didžiulį tikinčiųjų galios pademonstravimą išprovokavo kaltinimai, kad B. T. Purnama, kuris geriau yra žinomas Ahoko pravarde, įžeidė islamą kritikuodamas oponentus, per rinkimų kampaniją vasario mėnesį panaudojusius prieš jį Korano citatas.

Penktadienį protestavę griežtosios linijos šalininkai reikalavo jo mirties; policijos teigimu, jų buvo 50 000. Šis protestas buvo gerokai didesnis nei panaši praėjusio mėnesio akcija, kai prie miesto rotušės buvo susirinkę 10 tūkst. demonstrantų.

Policijos atstovas Boy Rafli Amaras AFP sakė, kad kol kas pranešimų apie smurtą nebuvo.

Prieš demonstraciją policija ėmėsi atsargumo priemonių ir dislokavo 18 tūkst. pareigūnų, nes buvo baiminamasi, kad į ją gali infiltruotis radikalūs elementai.

„Protestas turi būti tvarkingas, reikia vengti anarchijos bei emocijų. Turi galioti įstatymų viršenybė “, – penktadienį „Twitter“ parašė policijos komunikacijos departamentas.

Kariškiai perspėjo, kad yra pasirengę paremti policiją, jei įvykiai pasisuktų nepageidaujama kryptimi. Virš miesto nedideliame aukštyje skraidė sraigtasparniai, prie svarbių vyriausybinių pastatų, apjuostų spygliuota viela, papildomai dislokuota karių ir šarvuočių.

Kai kurios užsienio ambasados perspėjo savo piliečius laikytis tokiai nuo demonstracijos.

Prezidentas Joko Widodo šią savaitę susitiko su religiniais ir politiniais lyderiais, kad paskelbtų vieningą raginimą nesigriebti smurto, o policija įtampą stengėsi mažinti organizuodama maldas ir socialiniuose tinkluose skelbdama raginimus laikytis rimties.

Tačiau pasipiktinimas B. T. Purnama, kuris yra antras Džakartos gubernatorius krikščionis ir pirmasis, kilęs iš šalies etninės kinų bendruomenės, išplito už sostinės ribų: solidarumo demonstracijos buvo surengtos visoje Javoje ir tokiuose tolimuose miestuose kaip Makasaras Indonezijos rytuose.

Gubernatorius pasipiktinimo bangą išprovokavo rugsėjo mėnesį, pasakęs miniai, kad ją „suklaidino“ jo oponentai, kai cituodami Koraną bandė atgrasinti juos nuo balsavimo už krikščionį.

Vėliau jis atsiprašė, bet ir toliau nuolat buvo kaltinamas šventvagyste, už kurią Indonezijos įstatymai numato baudžiamąją atsakomybę.

„Mūsų šventraštis buvo įžeistas, tad jaučiau paskatą prisidėti. Ahokas turi būti teisiamas“, – sakė protestuotojas Zulfikaras, kuris, kaip ir daugelis indoneziečių, turi tik vieną vardą.

Kiti protestuotojai nešė plakatus su užrašais „Didelis „Ne“ šventvagystei“, „Sulaikyti ir teisti šventvagį Ahoką“.

Gubernatorius, garsėjantis griežtomis kalbomis, kai kuriose visuomenės grupėse yra labai populiarus dėl savo užmojo išvalyti Džakartą – perpildytą, netvarkingą ir užterštą didmiestį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt