Pasaulyje

2016.11.04 14:39

Turkijos kurdiškame mieste – mirtinas sprogimas

BNS 2016.11.04 14:39

Mažiausiai 8 žmonės žuvo, iš jų du policijos pareigūnai, o dar per 100 buvo sužeisti penktadienį per sprogimą prie policijos greitojo reagavimo pajėgų pastato pagrindiniame Turkijos kurdiškojo pietryčių regiono mieste Dijarbakyre, paskelbė premjeras Binali Yildirimas ir apkaltino dėl šio išpuolio kurdų kovotojus.

Vietos gubernatoriaus biuro pranešime sakoma, kad „veikiausiai buvo susprogdintas užminuotas automobilis, naudotas separatistinės teroristinės organizacijos narių“. Turkijos valdžia paprastai taip įvardija uždraustą Kurdistano darbininkų partiją.

Du vietos gyventojai sakė naujienų agentūrai AFP matę, kaip prie policijos pastato Bahlaro rajone apie 8 val. vietos (7 val. Lietuvos) laiku sprogo mikroautobusas.

Sprogimas girdėjosi už kelių kilometrų, o virš įvykio vietos matėsi pakilęs baltų dūmų stulpas.

Reidai prieš prokurdiškus politikus

Anksčiau penktadienį policija sulaikė Liaudies demokratinės partijos (HDP) pirmininką Selahattiną Demirtasą jo namuose Dijarbakyre, o jo kolegė Figen Yuksekdag sulaikyta Ankaroje, atliekant tyrimą dėl terorizmo, pranešė valstybinė Anatolijos naujienų agentūra.

Jų areštas veikiausiai buvo dalis didelio masto operacijos prieš HDP – trečią didžiausią partiją Turkijos parlamente, turinčią 59 vietas, pagrindinę kurdų mažumos politinę atstovę.

Televizija NTV pranešė, kad šiedu politiniai veikėjai kaltinami skleidę uždraustos Kurdistano darbininkų partijos (PKK) propagandą, o Anatolijos naujienų agentūra nurodė, kad S. Demirtasas kaltinamas išprovokavęs smurtą per žmonių gyvybių nusinešusius protestus 2014-ųjų spalį.

Šie reidai buvo surengti, kai Turkijoje tebegalioja nepaprastoji padėtis, paskelbta po nepavykusio liepos 15-osios perversmo. Tačiau kritikai sako, kad saugumo tarnybų veiksmai dabar nukreipti ne vien prieš numanomus pučo lyderius ir šalininkus, bet ir tapo priemone nutildyti bet kokioms nepasitenkinimo apraiškoms.

Pirmadienį buvo areštuoti 13 opozicijos dienraščio „Cumhuriyet“ redakcijos darbuotojų, tarp jų vyriausiasis redaktorius. Šie reidai dar labiau padidino įtampą Turkijos visuomenėje.

Didelė įtampa jau seniai tvyro kurdiškame pietryčių regione, ypač praeitais metais žlugus trapioms paliauboms su uždrausta Kurdistano darbininkų partija (PKK).

Nuo to laiko padaugėjo kovotojų išpuolių prieš Turkijos saugumo pajėgas. Šios atakos nusinešė šimtus karių ir policininkų gyvybių.

HDP siekia atkreipti visuomenės dėmesį į kurdų mažumos problemas ir ginti šios etninės grupės, taip pat moterų, gėjų ir darbininkų teises.

Tačiau pareigūnai kaltina šią partiją, kad ji tėra PKK priedanga ir nesugeba atsiriboti nuo teroro, nors HDP šiuo kaltinimus visada įnirtingai neigdavo.

Prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pastaruoju metu vėl suintensyvino prieš S. Demirtasą nukreiptą retoriką. Analitikų nuomone, šis politikas yra vienintelis Turkijoje, pagal charizmą galintis varžytis su populiariu R. T. Erdoganu.