Pasaulyje

2021.11.02 21:57

Po neelegantiško slaptos Macrono žinutės nutekinimo – kaltinimai melu

LRT RADIJAS2021.11.02 21:57

Australijos premjeras nepatvirtina, bet ir neneigia, kad nutekino spaudai privačią žinutę iš Prancūzijos prezidento, gindamasis nuo Emmanuelio Macrono kaltinimo melu. Tačiau E. Macrono komanda sako, kad nutekinimas, nors ir neelegantiškas, tik patvirtina, kad Paryžius iš anksto nebuvo informuotas apie Australijos ketinimus atsisakyti povandeninių laivų sandorio.

Paryžiaus ir Kanberos ginčas dėl povandeninių laivų kontrakto tik gilėja. Užvakar Romoje susitikęs su Australijos premjeru, E. Macronas pareiškė ne manantis, bet žinantis, kad Scottas Morrisonas jam melavo.

Nors Prancūzijos prezidentas aiškiai kaltino asmeniškai S. Morissoną, šis pateikia tai kaip įžeidimą šaliai.

„Nenoriu to paversti asmeniškumais, to čia visai nėra, kiek matau. Manau, kad padaryti pareiškimai abejojant Australijos sąžiningumu, ir įžeidimai buvo nukreipti į Australiją, ne mane. Mano pečiai platūs, aš su tuo galiu susidoroti. Bet tie įžeidimai – su Australijos stumdymu nesitaikstysiu australų vardu“, – aiškino Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas.

Prancūzija piktinasi, esą iki paskutinės minutės nežinojo, kad jos laivų statykla bus išmesta iš dešimčių milijardų eurų sandorio statyti povandeninius laivus Australijai.

Net Joe Bidenas penktadienį pripažino pasielgęs nerangiai, kad neinformavo seniausios sąjungininkės, kad dabar laivus Australijai statys Amerika.

S. Morissonas neatsiprašo. O po E. Macrono pareiškimo apie melą jis ar kažkas iš komandos spaudai nutekino žinutę, kurią esą gavo iš Prancūzijos vadovo, kai likus dviem dienoms iki viešo paskelbimo nesėkmingai bandė jam paskambinti. E. Macronas tąsyk rašė skambučio negalįs priimti ir klausė, ar tikėtis gerų, ar blogų žinių.

„Jis visai aiškiai perdavė, kad rūpinasi – rūpinosi, kad tai bus skambutis, galintis vesti prie Australijos sprendimo netęsti sandorio“, – aiškino Australijos ministras pirmininkas.

Pasak S. Morissono, E. Macronas nutuokė, kad išgirs blogą žinią, nes dar vasarą Paryžiuje jam sakė, kad dyzeliniai prancūziški laivai nebetinka, kai Kinija meta vis rimtesnį iššūkį. E. Macrono patarėjai sako, kad nutekinimas tik patvirtina, jog Paryžius nežinojo, ko laukti, – esą jei Morissonas būtų turėjęs žinučių, kurios patvirtintų, kad Prancūzijai buvo iš anksto pranešta apie sandorio išardymą, būtų jas nutekinęs. Paryžius sako, kad nutekinti privačią lyderio žinutę – labai neelegantiškas metodas, tik dar labiau pakertantis pasitikėjimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt