Pasaulyje

2016.11.03 18:04

Aktyvistai: Italijos policija „kankina“ migrantus

BNS 2016.11.03 18:04

Didžiulį Europos Sąjungos spaudimą patiriančios Italijos policija naudodavo mušimą ir elektros šoką, kurie potencialiai prilygsta „kankinimui“, kad priverstų migrantus duoti pirštų atspaudus, ketvirtadienį paskelbė „Amnesty International“.

Bet šią ataskaitą griežtai atmetė Italijos policijos viršininkas; jis visiškai paneigė, kad migrantai smurtu verčiami paklusti procedūroms.

„Europos Sąjungos spaudimas Italijai pradėti „griežtai“ elgtis su pabėgėliais ir migrantais nuvedė prie neteisėtų deportacijų ir blogo elgesio, kai kada galinčio prilygti kankinimams“, – sakoma šios nevyriausybinės žmogaus teisių gynimo organizacijos ataskaitoje.

ES palaikoma tvarka, pagal kurią Italijos reikalaujama paimti atvykstančiųjų pirštų atspaudus, kad jie negalėtų prašyti prieglobsčio kitur, nulėmė net nepilnamečių teisių pažeidimus, rodo daugiau kaip 170 migrantų liudijimai.

Kai kurie migrantai nenori duoti pirštų atspaudų, nes viliasi keliauti toliau, į kokią nors kitą pasirinktą ES šalį ir ten prašyti prieglobsčio.

Kaltinimus smurto taikymu tuoj pat paneigė policijos viršininkas Franco Gabrielli.

„Aš kategoriškai neigiu, kad smurto metodai buvo taiko migrantams per jų identifikavomo ar repatrijavimo procesą“, – sakoma jo pareiškime.

Pernai į Europą atvyko daugiau kaip milijonas prieglobsčio prašytojų ir migrantų, bėgančių nuo karo ir skurdo. Šis antplūdis yra didžiausia tokio pobūdžio krizė nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.

Mušimas, elektros šokas

„Pasiryžę mažinti atvykstančių pabėgėlių ir migrantų judėjimą į kitas šalis nares ES lyderiai stūmė Italijos pareigūnus prie ribos, kas yra teisėta, ir (net) už jos“, – sakė „Amnesty International“ tyrėjas Matteo de Bellisas.

„Rezultatas yra toks: traumuoti žmonės, atvykstantys į Italiją po šiurpios kelionės, patiria ydingą vertinimą ir, kai kuriais atvejais, baisų policijos piktnaudžiavimą, taip pat neteisėtus išsiuntimus“, – sakė jis.

Iš 24 „Amnesty International“ surinktų pranešimų apie blogą elgesį 16 yra susiję su mušimais. Keliais atvejais žmonės, tarp jų vienas 16-metis iš Sudano, taip pat sakė, kad prieš juos buvo panaudoti elektroimpulsiniai prietaisai.

„Jie mane kratė elektra su lazda – daug kartų į kairę koją, tada į dešinę koją, krūtinę ir pilvą. Buvau per silpnas. Negalėjau priešintis ir tuo metu jie paėmė abi mano rankas ir uždėjo jas ant aparato“, – sakė minėtas paauglys.

Kitas 16-metis pasakojo, kad policininkai sukėlė jam skausmą genitalijose. Vienas 27 metų migrantas sakė, kad pareigūnai jį sumušė, kratė elektra, paskui privertė nusirengti ir panaudojo prieš jį reples.

„Sėklidės laikytos replėmis“

„Sėdėjau ant aliumininės kėdės su anga sėdynėje... Jie laikė (mane) už pečių ir kojų, suėmė replėmis mano sėklides ir dukart truktelėjo“, – pasakojo jis.

„Amnesty International“ nurodė, kad nors didžiąja dauguma atvejų pirštų atspaudai paimami be incidentų, ataskaita kelia „rimtą susirūpinimą“. Organizacija paragino atlikti nepriklausomą situacijos vertinimą.

M. de Bellisas AFP sakė, kad liudijimai atitinka vieni kitus, todėl, nors „Amnesty International“ ir negali patikrinti visų kiekvieno pasakojimo detalių, „ tikrai galime sakyti, kad esama pernelyg didelės policijos jėgos naudojimo problema“.

Spaudžiama kuo greičiau atskirti tikrus prieglobsčio prašytojus nuo ekonominių migrantų, policija naujus atvykėlius apklausia neužtikrindama psichologinės pagalbos dėl kelionės metu patirtos traumos ir nepatardama dėl prieglobsčio suteikimo procedūrų.

Europai skubant uždaryti savo sienas, Italija siekia padidinti migrantų, kuriuos išsiunčia atgal į jų kilmės šalis, skaičių ir derasi dėl readmisijos susitarimų „su šalimis, kurios yra įvykdžiusios pasibaisėtinų žiaurumų“, nurodė „Amnesty International“.

Paviršutiniškas identifikavimas

Vienas toks supratimo memorandumas rugpjūčio mėnesį buvo pasirašytas su Sudanu, sudarant sąlygas supaprastintam tapatybės nustatymo procesui, kuris tam tikrais atvejais gali vykti net Sudane, po išsiuntimo.

„Net Italijoje atliekamas identifikavimas būna paviršutiniškas, o masiškai perleidus tai Sudano pareigūnams, nesudaroma sąlygų individualizuotai nustatyti, ar grįžusiam žmogui tikrai negrės sunkus žmogaus teisių pažeidimas“, – nurodė organizacija.

„Amnesty International“ kaip pavyzdį pateikė 40 sudaniečių grupės atvejį – šie žmonės rugpjūčio 24 dieną buvo įsodinti į lėktuvą ir išsiųsti į Chartumą. Žmogaus teisių gynėjai kalbėjosi su tuo lėktuvu išskraidintu 23 metų vyru iš Darfūro; jis sakė, kad sugrįžusį į Sudaną jį sumušė saugumo pareigūnai.