Pasaulyje

2016.11.03 15:18

„Brexit“: teismas pasisakys, ar vyriausybė privalo gauti parlamento pritarimą

Ketvirtadienį Londono teismas turėtų paskelbti savo nuomonę dėl privataus ieškinio, kuriuo reikalaujama, kad Britanijos vyriausybė prieš pradėdama „Brexit“ procedūrą privalėtų gauti aiškų šalies parlamento pritarimą.

Didžiosios Britanijos konservatorių premjerė Theresa May stoiškai kenčia opozicinių leiboristų atakas dėl gana migloto Britanijos išstojimo iš Europos Sąjungos plano, o tiksliau jo nebuvimo, bet tikina, kad įvykdys tai, ko panoro šalies piliečiai.

„Brexit“ oponentų reikalavimus, kad šį svarbų klausimą būtinai apsvarstytų parlamentas, turėtų išaiškinti Londono teismas.  Panašus ieškinys Šiaurės Airijoje buvo atmestas, bet ten teisėjai konkrečiai pasakė,  kad neturi aiškios nuomonės, ar visos Britanijos  parlamentui reikėtų tai spręsti.

„Brexit“ jau išprovokavo svaro nuosmukį – maždaug  20 proc. JAV dolerio atžvilgiu, ir, jo oponentų nuomone, jis pažeis ir politines britų teises nebeleisdamas jiems dalyvauti Europos Sąjungos institucijų veikloje. Jų nuomone, tokias galias turi tik Britanijos parlamentas. Savo ruožtu vyriausybė tvirtina, kad vadovaujasi dar viduramžiais šioje šalyje vykdomajai valdžiai suteiktomis privilegijomis priimti ir vykdyti svarbius sprendimus, nors ir neatmeta konsultacijų su parlamentu galimybės.