Pasaulyje

2021.10.28 22:52

Įsiplieskusios žiežirbos dėl žvejybos – Jungtinė Karalystė išsikvietė Prancūzijos ambasadorių

Aurimas Piečiukaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.28 22:52

Aštrėja Prancūzijos ir Jungtinės Karalystės vaidai dėl žvejybos teisių. Paryžius skelbia sulaikęs šalies vandenyse esą be leidimo žvejojusį britų tralerį ir planuoja sugriežtinti iš Jungtinės Karalystės atvežamų prekių patikras. Londonas prancūzų priemones vadina neproporcingomis ir žada atsaką. Ketvirtadienio vakarą „Sky News“ pranešė, kad Jungtinė Karalystė išsikvietė Prancūzijos ambasadorių.

„Jie tik pėstininkų figūrėlės didesniame didžiųjų galių – Prancūzijos ir Jungtinės Karalystės – žaidime“ – apie sulaikytą britų žvejybos tralerį sakė savininkas.

Paryžius skelbia, kad laivas neturėjo teisės žvejoti Prancūzijos vandenyse, laimikis – konfiskuotas, o kapitonui gali grėsti kaltinimai. Kaip skelbiama, dar vienam laivui skirtas įspėjimas.

„Tai ne karas, bet kova. Prancūzų žvejai turi savo teises, dėl to pasirašytas susitarimas. Dabar jį reikia įgyvendinti. Turime teises žvejoti ir jas giname. Visada sakėme, kad „Brexitas“ Prancūzijoje gali sukelti problemą dėl žvejybos“, – nurodo Prancūzijos jūros reikalų ministrė Annick Girardin.

Prancūzijos ir JK ginčas dėl žvejybos: gali skaudžiai atsiliepti britams griežtesnėmis patikromis

O problema tik augo. Po „Brexito“ abi pusės sutarė, kad laivai į viena kitos teritorijas galės patekti per žvejybos licencijų sistemą. Britai sako, kad didžioji dalis leidimų – suteikta, licencijų negavo laivai, negalintys įrodyti, kad pageidaujamose žvejybos vietose plaukiojo ir anksčiau.

Bet Prancūzija atkerta, kad didžioji dalis leidimų nesulaukusių Bendrijos žvejų – prancūzai, jų esą gali būti daugiau nei du šimtai. Tad Paryžius sako dabar besirenkantis jėgos kalbą.

„Iki šiol perspėjome ir siekėme dialogo, o mūsų žvejai sulaukė tik daugiau nei pusės licencijų. Stiklinė – pusiau pilna, bet to – ne gana, tai nepriimtina. Taigi turime rinktis jėgos kalbą. Panašu, kad britų Vyriausybė supranta tik ją“, – tvirtina Prancūzijos Europos reikalų ministras Clementas Beaune.

Sulaikytas traleris – ne ta jėgos kalba apie kurią įspėja Prancūzijos Europos ministras. Trečiadienį Paryžius pristatė priemones, kurios įsigaliotų kitą savaitę, jei abi pusės dėl žvejybos nerastų sutarimo. Tarp jų – ir griežtesnės patikros.

„Priemonės bus susijusios su Prancūzijoje importuojamomis prekėmis, pavyzdžiui, sisteminės patikros ir sanitarinė kontrolė uostuose, taip pat draudimas iškrauti jūros gėrybes mūsų uostuose. Numatoma ir griežčiau tikrinti sunkvežimius. Antroji priemonių grupė bus susijusi su energetika“, – aiškina Prancūzijos vyriausybės atstovas spaudai Gabriel Attal.

Londonas atkerta, kad sulaikytas traleris turėjo licenciją. O jei priemonės kitą savaitę bus įgyvendintos, žada atsaką.

„Prancūzijos veiksmai nuvilia ir yra neproporcingi. To iš artimo sąjungininko ir partnerio nesitikime. Priemonės, kuriomis grasinama, nėra suderinamos su Prekybos ir Bendradarbiavimo susitarimu ar tarptautine teise. Jei jos bus įgyvendintos, atsakysime atitinkamai“, – tvirtina Jungtinės Karalystės aplinkos sekretorius George`as Eustice`as.

Prancūzijos premjeras sako, kad Paryžius pasiruošęs deryboms, dabar Londono ėjimas, bet prancūzų žvejai turi būti gerbiami.

„Britų Vyriausybei noriu pasakyti, kad užtikrinsime, jog mūsų interesai ir žodžiai būtų gerbiami“, – sako Prancūzijos ministras pirmininkas Jeanas Castexas.

Griežtesnės patikros britų verslininkams būtų skaudus smūgis, dar skaudesnis galėtų būti Prancūzijos svarstomi elektros eksporto ribojimai, kai Jungtinė Karalystė susiduria su energetikos krize.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt