Pasaulyje

2021.10.28 17:24

EK vadovė perspėja, kad Lenkija negaus ES atsigavimo lėšų dėl kontroversiškos teisėjų kolegijos

atnaujinta 20.12
LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, ELTA, BNS2021.10.28 17:24

Europos Komisijos pirmininkė sako, kad Lenkijos Aukščiausiojo Teismo drausminimo kolegijos panaikinimas yra būtina sąlyga Varšuvai skirtame ekonomikos gaivinimo plane.

Pasak Ursulos von der Layen, prieštaringos institucijos panaikinimas turėtų būti įtrauktas į planą, kaip įsipareigojimas.

Žinios. Komisija pripažino – pavasarį iš gyvenimo pasitraukusi Šiaulių ligoninės medikė atleista nepagrįstai

Trečiadienį Europos Sąjungos Teisingumo teismas įpareigojo Lenkiją kasdien mokėti 1 milijono eurų baudą, kol drausminimo kolegija nebus panaikinta. Ją išformuoti teismas nurodė dar liepą. Varšuva žadėjo instituciją uždaryti, bet kol veiksmų nesiėmė.

Lenkijos teisingumo ministras ketvirtadienį pareiškė, kad jo šalis neturėtų mokėti baudų, kurias Europos Teisingumo Teismas skyrė dėl prieštaringai vertinamos teismų reformos, ir kitų baudų, susijusių su Varšuvos nenoru uždaryti didžiulę anglių kasyklą.

Varšuva ir Briuselis jau daug laiko nesutaria dėl ginčytinų teismų reformų, kurias prastūmė „Teisės ir teisingumo“ (PiS) vyriausybė.

Briuselis mano, kad reformos kenkia demokratijai, o Lenkija teigia, kad jos reikalingos siekiant išgyvendinti teisėjų korupciją.

„Ar tai būtų neteisėtos baudos dėl Turovo (anglių kasyklos), ar bauda už pokyčius teismų sistemoje, Lenkija negali ir neturi mokėti nė zloto“, – žurnalistams sakė teisingumo ministras Zbigniewas Ziobro ir pridūrė, kad Lenkija „neturi pasiduoti savivalei.“

Lenkijos teisingumo ministras: Lenkija neprivalo mokėti ES teismo skirtų baudų

Lenkijos teisingumo ministras Zbigniewas Ziobro ketvirtadienį pareiškė, kad Varšuva neprivalo mokėti baudos, kurią jai skyrė Europos Sąjungos teismas.

„Ar tai būtų neteisėtos sankcijos dėl Turovo (kasyklos, dėl kurios daromos žalos aplinkai Lenkija turi mokėti ES po 500 tūkst. eurų per dieną)... ar bauda už teismų sistemos reformas. Lenkija negali ir neprivalo mokėti nė vieno zloto “, – spaudos konferencijoje sakė Z. Ziobro. Jis pažymėjo, kad Lenkija „nepaklus neteisėtiems veiksmams“.

Naujausiu sprendimu ES Teisingumo teismas trečiadienį paskyrė milijono eurų per dieną baudą Lenkijai, nevykdančiai sprendimo sustabdyti naujai įvestą teisėjų drausminimo sistemą. Teismas šią reformą vertina kaip varžančią Lenkijos teismų nepriklausomumą.

Lenkijos Konstitucinis Tribunolas, vertinantis norminių teisės aktų atitikimą šalies Konstitucijai, anksčiau spalį nusprendė, kad dalis ES sutarties straipsnių ir kai kurie teisminiai nutarimai nesuderinami su šalies pagrindiniu įstatymu. Anot teisėjų, Lenkijos narystė ES nesuteikia Bendrijos institucijoms viršenybės teisės srityje ir nereiškia, kad Lenkija atsisakė savo suvereniteto ES naudai.

Šis sprendimas kertasi su ES teisės viršenybės principu, kurio laikytis griežtai reikalauja Briuselis. Šis principas reiškia, kad ES valstybių narių teisės aktai virtinėje sričių negali būti taikomi, jei kertasi su bloko teisės normomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt