Pasaulyje

2021.10.28 16:47

Prancūzijos ir Australijos vadovai pirmą kartą po kilusios krizės kalbėjosi telefonu

ELTA2021.10.28 16:47

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ketvirtadienį, pirmą kartą po praėjusį mėnesį kilusios diplomatinės krizės dėl nutraukto povandeninių laivų sandorio, telefonu kalbėjosi su Australijos ministru pirmininku Scottu Morrisonu, pranešė Eliziejaus rūmai.

E. Macronas pakartojo, kad Kanberos sprendimas atšaukti sandorį dėl įprastinių prancūziškų povandeninių laivų ir pakeisti juos JAV gamybos branduoliniais laivais „sugriovė mūsų dviejų šalių pasitikėjimo santykius“, sakoma jo kanceliarijos pranešime.

„Dabar Australijos vyriausybė turi pasiūlyti konkrečių veiksmų, kurie galėtų atspindėti Australijos valdžios institucijų valią iš naujo apibrėžti mūsų santykių pagrindus ir imtis bendrų veiksmų Indijos bei Ramiojo vandenyno regione“, – sakoma pranešime.

Paryžius įtūžo po to, kai Australija praėjusį mėnesį atsisakė susitarimo, ir sakė, kad nebuvo įspėtas, jog vietoj to Australija derasi dėl naujo gynybos pakto su JAV ir Didžiąja Britanija.

Protestuodama Prancūzija atšaukė savo ambasadorius Australijoje ir JAV, o užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas pasmerkė „dūrį į nugarą“.

2016 metais Australija pasirašė sutartį dėl prancūziškų povandeninių laivų pirkimo, kurios vertė pasirašymo metu buvo 50 mlrd. Australijos dolerių (31 mlrd. eurų).

Paryžius taip pat reikalauja finansinės kompensacijos.

„Dabar didelis dėmesys bus skiriamas Prancūzijos bendrovių ir jų subrangovų, įskaitant Australijos įmones, kurioms šis sprendimas turėjo įtakos, padėčiai“, – sakoma Prancūzijos prezidentūros pareiškime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt