Pasaulyje

2021.10.28 14:36

Kaip škotų profesorius ieškojo savo pažįstamų migrantų Lietuvoje

LRT.lt2021.10.28 14:36

Profesorius iš Škotijos lankėsi Lietuvoje, tikėdamasis pasienyje rasti savo draugus iš Sirijos, kurie žinute jam pranešė apie savo itin sudėtingą situaciją. Apie migrantų paieškas Nigelas Osborne`as pasakoja „The Scotsman“ leidinio išspausdintoje nuomonėje.

Edinburgo universiteto muzikos ir humanitarinių mokslų profesorius N. Osborne`as pirmą kartą Ammar, Israa ir Hjeij sutiko Libane. Pilietinio karo numalšinimas Sirijoje sudaužė jų viltis grįžti namo – Basharo Al Assado režimas buvo įtraukęs juos į juoduosius sąrašus, šeimos namai subombarduoti, o jų tėvas – buvęs politinis kalinys – nužudytas.

Libanas, kur prieglobstį rado šimtai tūkstančių pabėgėlių, neseniai paniro į distopišką ekonominę krizę.

Tuomet sirų trijulė įsigijo Baltarusijos vizas ir leidosi į, kaip rašo N. Osborne`as, „prezidento Lukašenkos agentų (deja, su Maskvos pagalba) oro kelią, kuriuo pabėgėliai keliauja į Minską“. Kelionė jiems „kainavo sugriauto namo Sirijoje kainą“.

Iš pradžių apsistoję viešbutyje, prieglobsčio ketinantys prašyti sirai buvo nuvežti į pasienį, jiems nurodyta tiesiog eiti. Jei „bandytų grįžti“, jie bus „atstumti“ – taip apibūdinamos dygliuotos vielos, pareigūnų naudojamos lazdos ir šunys“, rašo P. Osborne`as.

„Kai Ammar parodė savo vizą Baltarusijos policijai, ji buvo ignoruota“, rašo profesorius.

Tačiau migrantai atstumiami ir nuo Lenkijos bei Lietuvos sienų. Aliaksandro Lukašenkos planas – „destabilizuoti ES sienas, morališkai sukompromituoti Vakarų Vyriausybes ir ginklu paversti labiausiai nukentėjusių ir išnaudotų pasaulio žmonių kančias“.

Praėjusią savaitę Ammar atsiuntė nevilties kupiną žinutę, kurioje rašė, kad „jie yra įstrigę miškuose netoli Stalų kaimo Lietuvoje, prie Lenkijos ir Baltarusijos pasienio, turi nedaug vandens ir vos kelias datules valgiui, jų telefonų baterijos beveik išsikrovė. Israa jautėsi prastai, alpo.“

Todėl P. Osborne`as nuskrido į Lenkiją ir patraukė į Lietuvą, siekdamas atgabenti maisto, vandens ir drabužių šiems sirams, o galų gale – ir „išsinuomoti gyvenamąją vietą, kurią galėtų vėliau naudoti kaip slaptą saugią buveinę.“

Lietuvos nevyriausybinės organizacijos narė Goda Jurevičiūtė patraukė šių sirų ieškoti kiek anksčiau. Kartu su žurnalistais ji ieškojo trijulės paskutinėje žinomoje jų buvimo vietoje.

„JT Aukščiausiasis pabėgėlių komisaras taip pat buvo įsitraukęs ir informavo Valstybės sienos apsaugos tarnybą. Kai Goda atvyko, vietovėje virš miško skraidė sraigtasparnis. Toje vietoje ji nieko neaptiko, tik rado pamestų rūbų“, rašo profesorius.

„Nuo tada jokio kontakto su Ammar nebuvo. Atvykau praėjus 12 valandų. Viskas man itin kėlė nerimą, nerimavau ir kad Israa paliko savo batus miške“, rašo P. Osborne`as.

Anot profesoriaus, „jų tikrai nesulaikė policija ar pasieniečiai“.

„Visa tai gerokai pranoksta į pensiją išėjusio muzikos mokytojo iš Škotijos paribių jėgas. Žinoma, artėjant vakarui, aš šaukiau Ammar miške. Jaučiausi liūdnas, kvailas, bejėgis ir vienišas – tikriausiai labiau, nei bet kada anksčiau savo gyvenime“, „The Scotsman“ rašo P. Osborne`as.

„Galime tik viltis geriausio ir būti pasirengę blogiausiam“, apibendrina profesorius.

Iš Baltarusijos į Lietuvą šiemete neteisėtai pateko virš 4 tūkst. žmonių. Lietuva ėmė vykdyti migrantų atstūmimus, virš 5 tūkst. asmenų buvo neleista nelegaliai kirsti sienos, jie išsiųsti į Baltarusiją. Lenkijos pasienyje keli migrantai jau žuvo, Lietuvos pasienyje apie migrantų mirtis nepranešta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt