Pasaulyje

2016.10.31 21:07

Ukrainos politikai pateikė turto deklaracijas: namuose laikomi milijonai

Ukrainoje praėjus terminui, iki kurio valstybės pareigūnai privalo pateikti elektronines turto deklaracijas, šiandien jas jau gali nagrinėti žurnalistai ir aktyvūs piliečiai. Jie sako, kad kol kas pirmiausiai į akis krinta labai didelės pinigų sumos, kurias politikai namuose laiko grynaisiais. Dažnam tai kelia įtarimų dėl nesąžiningos veiklos.

Ukrainos protestuotojų, džiausčiusių simbolinius politikų apatinius, raginimai suveikė – iki vidurnakčio elektroninė turto deklaravimo sistema sulaukė 100 tūkst. formų, nors pagal įstatymą deklaracijas būtinai užpildyti turėjo apie 50 tūkst. pareigūnų ir dar prieš savaitę pusė iš jų delsė, bet paskutinę akimirką užpildė.

„Aišku, kad kyla sunkumų, deklaracijai užpildyti reikėjo daug valandų, nes pildoma pirmą kartą. Tačiau esu tikras, kad tai teisingas kelias kovojant su korupcija“, – sakė Rados pirmininkas Andrij Parubijus.

Dabar Ukrainos žurnalistai deklaracijas akylai vertina ir „Reuters“ naujienų agentūra jau suskaičiavo – 24 vyriausybės darbuotojai namuose laiko dideles grynųjų pinigų sumas. Drauge – 7 mln. dolerių.

Kiek laiko kitų valdžios šakų atstovai – skaičiavimų dar nėra. Premjeras Volodymyras Groismanas greta laikrodžių kolekcijos laiko 1,5 mln. dolerių vietos valiuta. Jo žmona – pusę milijono eurų. Valstybinės Finansų tarnybos pirmininkas Romanas Nasirovas greta įvairiausių brangenybių namuose turi apie 2 mln. eurų sumą – eurais ir doleriais. Prezidentas Petro Porošenka deklaraciją pateikęs prieš pat terminą grynųjų nedeklaravo, bet bankuose turi daugiau nei 26 mln. dolerių. Jis 104 įvairiausių bendrovių ir fondų savininkas ar bendraturtis.

„P. Porošenkos deklaracija neturės įtakos reitingams, nes jis jau buvo žinomas kaip turtingas žmogus prieš išrenkant jį prezidentu. Bėda tik ta, kad 2014-aisiais jis žadėjo verslą parduoti“, – kalbėjo Ukrainos politikos analitikas Volodymyras Fesenko.

Kodėl milžiniškas grynųjų sumas namuose laiko aukščiausi valdžios pareigūnai, supranta ne visi ukrainiečiai, ypač kai valdžia ėmėsi skaudžių rinkos reformų, pirmiausiai sudeginusių paprastų ukrainiečių turtą. Vidutinis atlyginimas čia nesiekia dviejų šimtų eurų, vietos valiuta nuvertėjo kelis kartus. Todėl dabar dažnas klausia – iš kur pas valdininkus tiek grynųjų, jeigu valdžioje jie deklaruoja dirbantys sąžiningai už oficialius atlyginimus.

„Šimtai žmonių Maidane mirė dėl to, kad į valdžią būtų galima rinkti naujus žmones. Dabar, vertindamas deklaracijas, supranti, kad išrinkti visai ne nauji žmonės. Dauguma čia ir toliau tam, kad darytų pinigus“, – sakė Ukrainos antikorupcijos centro valdybos narė Oleksandra Ustinova.

Elektroninių deklaracijų reikalavo keliolikos milijardų dolerių paskolą valstybei suteikęs Tarptautinis Valiutos Fondas (TFV) ir bevizį režimą žadanti Europos Sąjunga, kuri, tiesa, vis dar suka galvą kaip išsaugoti pasirašytą Laisvosios prekybos sutartį, pavasarį atmestą Nyderlandų piliečių referendume.

Šiandien Nyderlandų vyriausybė pareiškė norinti daugiau laiko kompromisui pasiekti. Nuolaidžiaudama euroskeptiškiems referendumo nugalėtojams ji siūlo į sutartį įtraukti nuostatą, pabrėžiančią, kad Ukrainai neduodama jokių garantijų prisijungti prie Bendrijos.