Pasaulyje

2021.10.27 13:53

Erdoganas tikisi su Bidenu kalbėtis ne tik apie klimatą, bet ir apie F-35 naikintuvus

ELTA2021.10.27 13:53

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas tikisi, kad COP26 klimato konferencijos Glazge kuluaruose galės susitikti su JAV prezidentu Joe Bidenu, trečiadienį skelbė Turkijos žiniasklaida.

R. T. Erdoganas tai pareiškė po to, kai Baltieji rūmai išplatino J. Bideno darbotvarkę šį savaitgalį Romoje vyksiančio Didžiojo dvidešimtuko (G20) susitikimo metu, kurioje nėra pokalbio su Turkijos lyderiu.

„Regis, pasikeitė Romos ir Glazgo darbotvarkė, – žiniasklaida citavo R. T. Erdoganą. – Tikėtina, kad mes susitiksime ne Romoje, o Glazge.“

Jungtinių Tautų klimato konferencija COP26 prasideda šį sekmadienį ir tęsis iki lapkričio 12 d. Antrasis lyderių susitikimas po J. Bideno išrinkimo planuojamas Turkijai siekiant kompensacijų, kai Vašingtonas pašalino Turkiją iš savo „F-35“ naikintuvų programos, Ankarai įsigijus rusiškų oro erdvės gynybos sistemų.

Susitikimo taip pat siekiama kilus naujam diplomatiniam konfliktui, kai R. T. Erdoganas pagrasino atšaukti JAV ir devynių kitų Vakarų šalių ambasadorius už jų pareikštą paramą įkalintam Turkijos pilietinės visuomenės lyderiui.

R. T. Erdoganas, kuris apkaltino ambasadorius kišimusi į Turkijos vidaus reikalus, vėliau atsiėmė savo grasinimą, kai ambasados paskelbė pranešimą su pasižadėjimu nesikišti.

R. T. Erdogano santykiai su J. Bidenu yra problematiški. Lyderiai paskutinį kartą susitiko birželį, NATO susitikimo kuluaruose. Dvišalius santykius neigiamai veikia Turkijos 2019 m. sprendimas įsigyti rusiškų oro erdvės gynybos sistemų „S-400“, po kurio Vašingtonas užblokavo Ankaros planus įsigyti maždaug 100 naujos kartos „F-35“ naikintuvų.

Turkijos prezidentas reikalauja iš JAV kompensacijos, teigdamas, kad Vašingtonas galėtų grąžinti bent dalį Turkijos iš anksto sumokėtos 1,4 mlrd. dolerių sumos už naikintuvus.

„F-35“ klausimas bus svarbiausia tema susitikimo su J. Bidenu metu, teigė R. T. Erdoganas, pridurdamas, kad jis turės galimybę tiesiogiai patvirtinti, ar Vašingtonas yra pasiryžęs sugrąžinti sumokėtus pinigus.

Jei pasitvirtins JAV ryžtas, „būsime pasiekę susitarimą“.

Bet kokius karinės technikos pardavimus tvirtina JAV Kongresas, kuris dėl R. T. Erdogano įtariamų žmogaus teisių pažeidimų yra priešiškai nusiteikęs Turkijos atžvilgiu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt